Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

27/06/2023

Rozum czy emocje? Pojęcie wiary w dyskursie teisty z ateistą

Kryzys wiary dopadł niemal każdego z nas. Pytanie o istnienie Boga i sam sens jego istnienia zadawał każdy - znany i nieznany, filozof, matematyk, podróżnik, lekarz, nauczyciel i zwykły szary człowiek. Zadawali księża, teologowie i ci im przeciwni. Wierzyć, a nie widzieć - o tym, czy jest to możliwe i racjonalne rozmawiali w czasie debaty prof. dr hab. Jacek Wojtysiak (KUL) oraz dr hab. Krzysztof Szymanek (UŚ).

W czasach zwątpienia  w wiarę wynikłą z nadużyć władzy kościelnej i świeckiej tym bardziej potrzebujemy racjonalnego podejścia do wiary i związanego z nią światopoglądu. Cykl Debat Akademii Humanitas porusza te tematy, które szczególnie polaryzują społeczność: 

- Człowiek. To nas łączy i to jest nasze motto, które szczególnie przyświeca tym debatom. Ponieważ to człowiek i jego wątpliwości, tezy są w centrum debat. Niezmiernie jest mi miło powitać dziś Państwa tu w murach Akademii i tych online na debacie, która jest powrotem do naszego cyklu rozmów polaryzujących, rozmów dzielących nas światopoglądowo. Te debaty nie mają za zadanie nas dzieli, a łączyć i uczyć wspólnego szacunku dla poglądów każdego z nas - wspomniał w swoim powitaniu Prorektor ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej - dr Mariusz Lekston. 

Wiara, czyli co? 

Pierwszy z zaproszonych prelegentów prof. dr hab. Jacek Wojtysiak - teista i chrześcijanin przedstawił tezy racjonalności wiary. Dowodzenie oparte zostało na wzorcu filozofii analitycznej, poprzez uznanie aktywnej roli języka w zdobywaniu wiedzy o świecie, drobiazgowe podejście do problemów filozoficznych, nastawienie kognitywne oraz intersubiektywne traktowanie procesu analizy. Wiara dla profesora Wojtasika jest pojęciem namacalnym, pokazanym w Biblii przez natchnienie pierwiastka ludzkiego. 

Z kolei dr hab. Krzysztof Szymanek wskazywał na luki racjonalne w pojmowaniu wiary i na to ile rzeczy możemy wyjaśnić nauką, odkryciami. Co jest ciekawe - na wskazywane miejsca w Biblii - interlokutor potrafił je wyjaśnić w sposób racjonalny i naukowy. 

Nigdy nie chodzi o to, by brać coś za pewnik i bez krytki - tak mówił mój profesor z logiki. I dużo w tych słowach prawdy, kiedy spojrzymy na wczorajszy dyskurs. Heurystyczne odczytanie Biblii przez prof. Wojtysiaka i racjonalizacja prof. Szymanka wyzwoliła w słuchaczach chęć zadawania pytań dotyczących pierwiastka boskiego w Piśmie Świętym, roli boskiego natchnienia człowieka a tym samym podważenia istoty nieba, piekła i czyśćca na podstawie zakładu Pascala.  

Estne fides rationalis vel non rationalis? Ista qu! O tym, czy debata rozstrzygnęła tę tezę nie nam sądzić, a każdemu z odbiorców, bo co dla jednych nadal jest zaledwie pierwiastkiem dyskusji, dla innych było ucztą dla rozumu i duszy. 

A my już zapraszamy Was do udziału w kolejnych konferencjach i debatach, jakie organizują nasze instytuty naukowe: Psychologii i Prawa.