Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

29/06/2023

Perspektywy mówią wprost - drugie miejsce w województwie!

Ten rok potwierdza, że Akademia Humanitas trzyma poziom i nie zwalnia tempa rozwoju. Dwa rankingi już za nami, a dziś kolejny - Ogólnopolski Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023. I musimy przyznać nasza perspektywa rozwoju postępuje dynamicznie. 

W rankingu uczelni niepublicznych w skali województwa jesteśmy na 2 miejscu! A w skali kraju - na 17 miejscu. Ponownie doceniono innowacyjność uczelni, przedsiębiorczość i to, co cenimy najbardziej - edukacja skupiona na Człowieku i jego potrzebach. Nasz wynik to wspólna praca i zaangażowanie całej społeczności akademickiej. 

Przypomnijmy, że w Polsce funkcjonuje ponad 200 uczelni niepublicznych, wśród których konkurencja jest bardzo zacięta – dlatego 2. miejsce w województwie śląskim i 17. miejsce w Polsce to ogromny sukces.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia aż 27 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów:

  • prestiż,
  • absolwenci na rynku pracy,
  • potencjał naukowy,
  • efektywność naukowa,
  • warunki kształcenia,
  • innowacyjność, 
  • umiędzynarodowienie,
  • publikacje.

Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości „IREG Approved”. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Absolwent z gwarancją pracy

Każdy z tych wskaźników rankingowych jest ważnym wyznacznikiem rozwoju uczelni. Jednak wyznacznikami, które mają ważne znaczenie dla młodych ludzi wybierających kierunki studiów jest możliwość podjęcia pracy po studiach. 

- Wybierając kierunek studiów trzeba myśleć o tym, jaka uczelnia zagwarantuje mi takie umiejętności bym mogła później podjąć pracę. Nie tylko wykładowcy się liczą, ale też i praktyka, bo potem pracodawca będzie tego wymagał - mówi Ania, maturzystka jednego ze śląskich liceów. 

- Oferta uczelni jest bogata i dużo tego. Tylko potem trzeba myśleć o tym, czy będzie praca i czy to, czego się nauczę będzie przydatne - dodaje Piotr, maturzysta z technikum. 

Rozwiewając wątpliwości maturzystów - nasza uczelnia pośród wszystkich śląskich uczelni, tych publicznych i niepublicznych, jest na 5 miejscu. Cieszy nas to ponieważ znaleźliśmy się w gronie takich uczelni jak: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny.

Nasze kierunki studiów zostały w tym roku wysoko ocenione w rankingu w skali województwa:

  • kierunki Prawo i Psychologia uplasowały się na 2 miejscu wśród wszystkich śląskich uczelni i na 1 miejscu wśród uczelni niepublicznych,
  • kierunek Pedagogika znalazł się na 5 miejscu wśród wszystkich uczelni, a na 4 wśród uczelni niepublicznych. 

W 2023 roku Uniwersytet Jagielloński w Krakowie został najlepszą uczelnią akademicką w Polsce, minimalnie wyprzedzając Uniwersytet Warszawski, na trzecim miejscu utrzymała się Politechnika Warszawska. Na czwartym miejscu w tym roku również jest bez niespodzianek - ex aequo: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z  Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Wśród uczelni niepublicznych na pierwszym miejscu utrzymała się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim została najlepszą publiczną uczelnią zawodową.