Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

13/09/2023

Akademia Humanitas: nowe możliwości dla przedsiębiorców

Śląski Klub Biznesu i Akademia Humanitas - razem dla rozwoju gospodarczego regionu. Przyjęcie do ŚKB to kolejny krok w integracji środowiska przedsiębiorców.  

- Głównym celem Śląskiego Klubu Biznesu jest integracja środowiska przedsiębiorców oraz wspieranie rozwoju gospodarczego regionu. Cieszy nas, że nawzajem możemy wspierać i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas licznych spotkań, konferencji i warsztatów – powiedział Miłosz Omastka, prezes ŚKB. 

Wśród firm działających w Klubie przywitano Akademię Humanitas. Dokument odebrała z rąk prezesa Miłosza Omastki – dziekan Ewa Kraus: - Ten dokument jest symbolem naszych wspólnych działań. Działań, które już się dokonują w ramach współpracy uczelni ze środowiskiem biznesowym. Od samego początku istnienia Akademii stawiamy na przygotowanie praktyczne studentów do poszczególnych zawodów, ale również na kontynuację kształcenia praktycznego po studiach dyplomowych.  

Od kodu i sieci do rozmowy z AI 

- Stawiamy na praktyków i praktyczne podejście, stąd miło mi, że nasze spotkanie tu w murach Akademii Humanitas zwieńczy prezentacja dr. inż. Radosława Dzika w temacie niezwykle popularnym w ostatnim czasiesztucznej inteligencji w biznesie. A zatem panie doktorze odczarujmy AI – tymi słowami dziekan Ewa Kraus powitała prelegenta i eksperta w zakresie pracy ze sztuczną inteligencją.  

Doktor inżynier Radosław Dzik rozpoczął swoje wystąpienie od hasła, które ostatnimi czasy u niektórych budzi grozę, a u innych ciekawość, czy się spełnią: „Sztuczna inteligencja zabierze ludziom wiele miejsc pracy” (Garri Kasparow - arcymistrz szachowy). Skąd tak mocne słowa? Otóż w maju 1997 roku – szachowy arcymistrz Garri Kasparow przegrał ze stworzonym przez IBM superkomputerem Deep Blue. Czy zatem warto walczyć z AI? – Nie, sztuczna inteligencja jest dla nas wsparciem i pomocą. Wiele powtarzalnych procesów może zostać przez nią zautomatyzowanych, dzięki czemu my możemy zająć się dalszym rozwojem firmy, a nawet własnym – mówił dr inż. Radosław Dzik 

W swoim wykładzie, dr inż. Radosław Dzik omawiał różne aspekty związane ze stosowaniem sztucznej inteligencji w biznesie. Jego prezentacja obejmuje główne tematy, takie jak analiza danych, uczenie maszynowe, automatyzacja procesów oraz predykcja i optymalizacja. Ważnym spostrzeżeniem dr inż. Radosława Dzika był fakt, że sztuczna inteligencja może nie tylko znacznie usprawnić procesy biznesowe, ale także przyczynić się do tworzenia zupełnie nowych modeli biznesowych. Sztuczna inteligencja zapewnia szybkie i efektywne podejmowanie decyzji, precyzyjne prognozowanie trendów rynkowych, a także umożliwia personalizację oferty dla klientów 

Wykład dr inż. Radosława Dzika na temat zastosowania sztucznej inteligencji w biznesie dostarczył cennych informacji i inspiracji dla przedsiębiorców oraz osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami. Jego wiedza i doświadczenie stanowią wartościową podstawę do adaptacji AI w różnych obszarach biznesowych i przyczyniają się do rozwoju innowacyjnych strategii działania. 

- Na początku każdy z nas ma obawy przy użyciu AI powiedzmy na swoim podwórku. Jednak w miarę poznawania narzędzi te obawy ustępują ciekawości i naturalnej potrzebie automatyzacji. Myślę, że w naszej firmie zaczniemy powoli wchodzić w etap wsparcia sztucznej inteligencji – mówi jednak z uczestniczek spotkania, prezes firmy w branży grzewczej.  

- To niesamowite, jak daleko posunęła się technologia. Cieszę się, że mogłem poznać nowe zastosowania sztucznej inteligencji i kto wie możliwe, że sam zacznę korzystać – przyznał przedsiębiorca z branży budowalnej.  

Spotkanie Śląskiego Klubu Biznesu, przyjęcie Akademii Humanitas do grona oraz wykład dr inż. Radosława Dzika utwierdziły przybyłych w przekonaniach, jak ważne jest nawiązywanie kontaktów biznesowych, poszerzanie wiedzy i dzielenie się doświadczeniami. ŚKB ma wiele planów na przyszłość i możemy spodziewać się kolejnych inspirujących wydarzeń, które pozwolą nam rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności. To spotkanie było dla nas nie tylko cennym źródłem wiedzy, ale także inspiracją do działania i budowania silnych relacji biznesowych.