Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

04/10/2023

Dni NATO 2023: Rola Akademii Humanitas w Kształceniu Kadr Wojskowych

W dniach 16-17 września 2023 roku, w malowniczej Ostrawie, odbyła się 23. edycja Dni NATO oraz 14. Dni Sił Powietrznych Republiki Czeskiej. Uczestnikami tego prestiżowego wydarzenia byli premier Czech Petr Fiala oraz Minister Obrony Czech Jana Czernochova. Akademię Humanitas reprezentował mł. insp. w st. spocz. mgr Wacław Kubies, Kierownik Centrum Kształcenia Służb Mundurowych AH. Został zaproszony na uroczystości przez Generała Dywizji Petra Cepelke, Dowódcę Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej, oraz Dyrektora Generalnego Jagello 2000, Zbynka Pavlacika.

Tegoroczna edycja Dni NATO i Dni Sił Powietrznych Republiki Czeskiej przyniosła liczne premiery i niespodzianki. Był to rok szczególny, ponieważ Czechy po raz ostatni zaprezentowały przestarzały śmigłowiec MI-24, a po raz pierwszy zaprezentowano nowe, zaawansowane technologicznie śmigłowce AH-1Z Viper i UH-1Y Venom. Polska, jako kraj partnerski, przygotowała imponującą prezentację zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Jednym z kluczowych momentów była czeska publiczna premiera polskiej jednostki specjalnej GROM, a także efektowna demonstracja jednego z najlepszych obecnie czołgów, K2 BLACK Panther, oraz prezentacja Su-22 i Mig-29.

Dni NATO w Ostrawie stanowiły doskonałą okazję do zaprezentowania nowoczesnych technologii związanych z produkcją dronów, uzbrojeniem oraz wyposażeniem wojskowym. Program koncentrował się przede wszystkim na dynamicznych pokazach, zarówno na lądzie, jak i w powietrzu. Dla mnie, jako przedstawiciela uczelni, uczestnictwo w tym wydarzeniu miało ogromne znaczenie praktyczne. Pozwoliło ono na nawiązanie licznych międzynarodowych kontaktów, wymianę doświadczeń oraz ocenę możliwości, jakimi dysponują armie państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego. mł. insp. w st. spocz. mgr Wacław Kubies, podsumował te dni jako niezwykle wartościowe doświadczenie.

Zaproszenia do uczestnictwa w tego rodzaju wydarzeniach nie tylko podkreślają rangę naszych specjalistów-praktyków, którzy kształcą na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe, ale także dostarczają najnowszych informacji o technologiach i innowacjach. Dzięki temu kształcenie na tym kierunku może być jeszcze bardziej dostosowane do potrzeb branży i pozostawać w pełnej zgodności z aktualnymi wyzwaniami.

Osoby zainteresowane kierunkiem Bezpieczeństwo Narodowe zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE