Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

25/10/2023

Profilaktyka w kolorze różu

W Polsce raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera. Podczas gdy liczba zachorowań w całej Europie rośnie, ale śmiertelność maleje, w Polsce przy większej liczbie chorych na nowotwór piersi, zwiększa się także śmiertelność.

 

 

Stąd wraz z nadejściem października, miesiąca globalnie poświęconego świadomości raka piersi, zwracamy się ku profilaktyce i wsparciu osób dotkniętych tym schorzeniem.

Zagraj z nami w różowe

Dla wielu osób media społecznościowe, w tym Instagram, stały się integralną częścią codzienności. Gra "Zagraj w różowe" skupia się na serii kafelków (grafik), które zachęcają do interakcji i niosą za sobą ważne przesłanie o profilaktyce raka piersi. Każdy kafelek przedstawia różne aspekty dbania o zdrowie, od znaczenia regularnych badań, po wsparcie społeczności i psychiczne aspekty zdrowia.

My nie tylko edukujemy, ale także budujemy społeczność wsparcia. Każda z nas ma w sobie moc, by wcześniej wykryć objawy raka piersi i podjąć odpowiednie kroki w kierunku zdrowia:

  • samobadanie piersi, czyli regularna samoocena. Starannie oglądajmy piersi przed lustrem, a następnie dokładnie je zbadajmy dotykiem. Zwracajmy uwagę na wszelkie zmiany w ich kształcie, wielkości, czy wyczuwalne guzki, a także na wszelkie niepokojące objawy. Róbmy to regularnie raz w miesiącu, 
  • regularne badania profilaktyczne, również są kluczem do zdrowia. USG piersi zaleca się wykonywać od 20. do 30. roku życia co 2 lata, a po 30. roku życia co roku. Mammografia to badanie zalecane dla kobiet w wieku 45-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały go wykonane. A każda z nas, niezależnie od wieku, powinna także co roku poddać się badaniu przez specjalistę.

Dlaczego warto zagrać?

Nie można przecenić znaczenia wczesnego wykrywania raka piersi. Im wcześniej zostanie zdiagnozowane schorzenie, tym większe są szanse na skuteczne leczenie i powrót do pełni zdrowia. Poprzez naszą grę chcemy:

  • edukować - kafelki zawierają informacje na temat regularnych badań, takich jak samobadanie, USG piersi i mammografia,
  • wspierać społeczności - zachęcamy kobiety, by dzieliły się swoimi doświadczeniami i wspierały się nawzajem,
  • promować zdrowe nawyki - profilaktyka zdrowotna to nie tylko badania, ale także dbanie o swoje psychiczne i fizyczne samopoczucie.

Rak piersi w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, stanowi poważne wyzwanie zdrowotne. Statystyki są nieubłagane, ale za nimi kryją się prawdziwe historie i losy kobiet. Dzięki inicjatywom takim jak "Zagraj w różowe", mamy okazję nie tylko zwiększyć świadomość na temat tej choroby, ale również budować społeczność wsparcia dla tych, którzy są z nią bezpośrednio związani.

Media społecznościowe stają się nie tylko narzędziem do dzielenia się chwilami z naszego życia, ale także potężnym środkiem do edukacji i wzmacniania wspólnoty. W październiku, miesiącu globalnej świadomości raka piersi, przypominajmy sobie i innym o znaczeniu profilaktyki, regularnych badań i wsparciu dla osób dotkniętych tym schorzeniem. Każdy z nas może przyczynić się do walki z tą chorobą – przez edukację, wsparcie i troskę o własne zdrowie.

Nie czekajmy – działajmy już teraz!