Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

25/10/2023

Współpraca, edukacja i (cyber)bezpieczeństwo

Kradzież tożsamości. Utrata środków na koncie. Wezwania do spłaty zadłużeń, których nie zaciągaliśmy. To tylko niektóre mechanizmy szkodzące w wirtualnym świecie. W świecie, w którym edukacja i bezpieczeństwo cyfrowe stają się coraz bardziej kluczowe.

Aby nauczyć się zapobiegać przestępstwom w sieci zaprosiliśmy na uczelnię przedstawicieli naszego partnera – Banku PKO BP SA, którzy zdradzili nam jak czuć się bezpiecznym w wirtualnej rzeczywistości. Wykład pt. Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców, prowadzony przez Łukasza Rinkowskiego, Kierownika Zespołu w Departamencie Bezpieczeństwa PKO Bank Polski SA, rzucał światło na ważność edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Człowiek liczy się zawsze. Zarówno tu w realu, jak i tam w sieci. Jednak tu łatwiej jest się nam bronić, stawiać granice. A w świecie cyfrowym wszystko jest dla nas inne, płynne. I choć staramy się dbać o swoją prywatność, zastrzegać wrażliwe dane to jednak wystarczy chwila nieuwagi i stajemy się ofiarami. Dlatego tym bardziej cieszą mnie takie inicjatywy, jak dzisiejsza, gdzie podnosimy ważny temat cyberbezpieczeństwa. W Akademii Humanitas człowiek liczy się najbardziej, a szczególnie jego bezpieczeństwo. Edukacja zawsze ma ludzką twarz – tymi słowami powitała przybyłych Ewa Kraus, Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych.

Z kolei Jolanta Piętak, Dyrektor Oddziału 1. PKO Banku Polskiego SA w Sosnowcu, podkreśliła rolę banku jako instytucji o głębokiej odpowiedzialności społecznej, współpracującej z uczelniami i inicjatywami związanymi z bezpieczeństwem. Wskazuje to na chęć banku do aktywnego uczestniczenia w edukacji i promocji bezpieczeństwa w społeczeństwie.

Cyberbezpieczeństwo oczami specjalisty

Każdy z nas choć raz otrzymał fałszywego SMSa, maila z dziwnym linkiem. Każdy. Jednak nie każdy kliknął w daną informację. Jednak są wśród nas tacy, którzy pod wpływem komunikatu o blokadzie środków na koncie, czy włamaniu odruchowo chcieli to sprawdzić. I wtedy zaczęła się lawina złych wypadków. To była sekunda uśpionej świadomości – powiedział w trakcie wykładu Łukasz Rinkowski, Kierownik Zespołu w Departamencie Bezpieczeństwa PKO Bank Polski SA. 

Wykład Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców rzucał nowe światło na rzeczy, które z pozoru wydawały się oczywiste. Łukasz Rinkowski prezentował możliwe miejsca ataku cyberprzestępcy i jak się przed nim bronić. Wykład zgromadził wielu słuchaczy w tym przedstawicieli z szkół:

 • I Liceum Ogólnokształcące im J. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich,

 • II Liceum Ogólnokształcące im. S Wyspiańskiego w Będzinie,

 • IX Liceum Ogólnokształcące im. W. Szymborskiej w Sosnowcu,

 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Wojkowicach,

 • III Liceum Ogólnokształcące im. S. Batorego w Chorzowie,

 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu (WYDZIAŁ MEDYCZNY Technik weterynarii oraz WYDZIAŁ TECHNOLOGII ŻYWNOŚCI),

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika z Będzina,

 • Zespół Szkół Gastronomicznych w Sosnowcu,

 • VI Liceum Ogólnokształcące im.  Korczaka w Sosnowcu.

Zrób z nami krok w przyszłość

Jednak nie tylko mówcy przyciągnęli uwagę uczestników. Gościem, który zaprezentował swoje możliwości technologiczne był cyber-pies, czyli specjalistyczna platforma krocząca, która będzie wykorzystywana przez studentów Informatyki do nauki programowania platform, przy współpracy ze studentami kierunków nauk społecznych i humanistycznych.

Po wykładach kolejne reprezentacje liceów mogły zobaczyć inne specjalistyczne laboratoria uczelni, które prezentowali nasi pracownicy:

 • Laboratorium językowe prezentowali: Nikita Tokar, Sofia Palviskaia, Alesia Aliakhnovich,

 • Laboratorium informatyczne prezentował Szymon Potocki i Michał Głosek,

 • Laboratorium kryminalistyki przedstawił Wacław Kubies

 • Laboratorium Elektrokardiologii pokazała Aleksandra Szatkowska,

 • Laboratorium uniwersalnego programowania należało do dr Małgorzaty Caban

Prezentacje laboratoriów Akademii Humanitas pokazały szeroki zakres specjalizacji oferowanych przez uczelnię - od języków, przez informatykę, aż po kryminalistykę i elektrokardiologię.

Sieć Współpracy Edukacyjnej Akademii Humanitas to ważny krok w kierunku budowania relacji z placówkami oświatowymi, z naciskiem na nowoczesność, współpracę i bezpieczeństwo. Takie inicjatywy stanowią klucz do kształtowania przyszłości edukacji w naszym regionie- mówił Sebastian Korzeniowski, koordynator SWE oraz prowadzący konferencję.