Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

15/11/2023

Śladem wiedzy i pasji, czyli obchody Ogólnopolskiego Dnia Seniora

Życie to sztuka, a im jest ono dłuższe, tym bardziej inspirujące dla młodszych pokoleń. I zmuszające do refleksji nad własnym podejściem do codzienności. To właśnie wczoraj (14 listopada 2023 roku) w murach Akademii Humanitas miało miejsce wydarzenie skierowane do seniorów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką ekologii, zdrowia i zrównoważonego rozwoju, to spotkanie miało na celu nie tylko dostarczyć cenne informacje, ale także rozpalić pasję do nauki i aktywności społecznej. 

Przybyłych na obchody Ogólnopolskiego Dnia Seniora przywitał dr Mariusz Lekston, prorektor ds. organizacyjno-prawnych: - Dzień Seniora to szczególna chwila, w której mamy możliwość wyrażenia szacunku i wdzięczności wobec osób, których życiowa mądrość stanowi nieocenione bogactwo. Seniorzy nie tylko przynoszą ze sobą wiedzę i doświadczenie, ale także odgrywają rolę łącznika między pokoleniami, przyczyniając się do ich wychowania

Głównym punktem programu był wykład prof. dra hab. Jacka Jani z Uniwersytetu Śląskiego — Reakcja lodowców Arktyki na ocieplenie klimatu. Czy powinien interesować nas ich los?. Profesor Jania zaprezentował ciekawe, ale też alarmujące dane na temat zmian klimatycznych, skupiając się na wpływie tych zmian na arktyczne lodowce. Po wykładzie nadszedł czas na praktyczne warsztaty. Uczestnicy mieli okazję do poznania technik poprawy pamięci, opanowania technik relaksacji, zdobycia wiedzy na temat zdrowego żywienia, a nawet spróbowania swoich sił w tworzeniu ekologicznych mydełek. To dowodziło, że nauka i rozwijanie umiejętności nie zna wieku. 

Dla seniorów przygotowano również specjalne stoisko, gdzie mogli skorzystać z konsultacji specjalistów z obszarów zdrowia, którzy chętnie służyli radą i wsparciem uczestnikom. To zapewniło uczestnikom dostęp do profesjonalnej cennych informacji. 

Wydarzenie to promowało aktywność społeczną, kulturalną i naukową, podkreślając znaczenie ciągłego uczenia się przez całe życie. Było to niezapomniane doświadczenie, które przypomniało, że wiedza i pasja nie znają wieku. 

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Seniora odbyły się pod patronatem Marleny Maląg – Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa śląskiego oraz Arkadiusza Chęcińskiego – Prezydenta Miasta Sosnowca.