Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

21/03/2024

Jego Wysokość MÓZG, czyli jak minął 4. Tydzień Zagłębiowskiego Maratonu Nauki

Bywa konfliktowy i ma swoją ciemną, wręcz morderczą stronę. Jednak należyte dbanie o niego to ochrona przed chorobami otępiennymi, a stała nauka to dostarczanie mu bodźców do działania. O kim mowa? O bohaterze czwartego tygodnia Zagłębiowskiego Maratonu Nauki – o mózgu. Najbardziej złożony i najbardziej tajemniczy organ naszego ciała odsłaniał swoje tajemnice. 

Wydarzenia Tygodnia Mózgu rzuciły nowe światło na mechanizmy rządzące naszym myśleniem, uczuciami oraz zachowaniami. 

Pierwszym z wydarzeń Tygodnia, które zwróciło szczególną uwagę, była prelekcja dra Jarosława Szczygła pt. "Rak w służbie mózgu". Ekspert podzielił się z nami swoją wiedzą na temat wpływu stylu życia i sposobu myślenia na zdrowie naszego mózgu, pokazując tym samym nowe kierunki w profilaktyce otępienia i innych chorób układu nerwowego. 

Następnie, Łukasz Wroński znany profiler kryminalny i psycholog, zabrał nas w mroczną podróż do umysłów seryjnych morderców. Jego wykład „W umyśle seryjnego mordercy” pokazał do czego prowadzą nieleczone i niezdiagnozowane we wczesnym dzieciństwie lub młodości zaburzenia psychiczne i motywacje, które mogą prowadzić do tak drastycznych zachowań, jakimi są wielokrotne morderstwa. Profiler wskazywał również główne motywacje takich osób. Opowiadał o swojej pracy jako psycholog śledczy.  

Z kolei Katarzyna Porembska, psycholog i trenerka, skoncentrowała się na konfliktach i agresji, odkrywając przed nami, jak nasz mózg radzi sobie w trudnych sytuacjach i jakie są nasze indywidualne strategie rozwiązywania konfliktów. Dzięki temu mogliśmy poznać niektóre z zachowań naszego mózgu i zdefiniować czynniki wywołujące określone reakcje.  

Dzieci i młodzież również miały okazję odkrywać tajemnice mózgu podczas edukacyjnego widowiska „Tak działa mózg naukowca – Ty również możesz nim zostać!”, gdzie przyszli wynalazcy mogli przetestować innowacje i uczestniczyć w eksperymentach. Pan Korek i Ekipa Szalonych Naukowców w formie Listy Przebojów zaprezentowali kilka nietuzinkowych wynalazków, które na zostały przetestowane przez dzieci.  

Na koniec, dr Marek Kaczmarzyk, prof. UŚ zaprezentował neurobiologiczne podejście do procesu uczenia się, pokazując, jak mózg przetwarza i łączy informacje podczas zdobywania nowych umiejętności. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy dowiedzieć się, jakie są najskuteczniejsze sposoby na szybką naukę i jak współpracować z naszym mózgiem, aby ta nauka była procesem jak najbardziej efektywnym.  

W tym tygodniu odwiedziły nas szkoły: 

1. Podstawowe: 

  • Szkoła Podstawowa Sportowa w Mysłowicach 

  • Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sosnowcu 

  • Szkoła Podstawowa nr 12 w Sosnowcu 

  • Zespół Szkół Prywatnych “Twoja Przyszłość” w Sosnowcu 

  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Imielinie

2. Ponadpodstawowe:

  • VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Sosnowcu 

  • XV Liceum Ogólnokształcące im. Rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach 

  • III LO im. St. Batorego w Chorzowie 

  • ZSOiT w Wojkowicach 

Tydzień Mózgu był nie tylko okazją do poznania tajników ludzkiego umysłu, ale również przestrzenią do refleksji nad naszym zdrowiem, sposobami radzenia sobie z konfliktem, stresem. Dowiedzieliśmy się jak pobudzać mózg do kreatywnego działania, jak również poznaliśmy ciemną stronę naszego umysłu.  

-- 

Zagłębiowski Maraton Nauki to projekt Akademii Humanitas, który uzyskał dofinansowanie ze środków budżetu Państwa, przyznanych Akademii Humanitas przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu pn. Społeczna odpowiedzialność Nauki II. Nr umowy zawartej przez Akademię Humanitas z Ministerstwem Edukacji i Nauki: POPUL/SN/0064/2023/01