Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

25/03/2024

Za horyzontem neuromitów – prelekcja dra n. med. Pawła Dobrakowskiego

W świecie, gdzie wciąż poszukujemy odpowiedzi na pytania dotyczące ludzkiego umysłu i jego zdolności, dr n. med. Paweł Dobrakowski, adiunkt Instytutu Psychologii Akademii Humanitas, zdecydował się przybliżyć temat neuromitów, szczególnie skupiając się na autyzmie. Jego wykład „Za horyzontem neuromitów” był wyjątkowym doświadczeniem, mającym na celu oświecenie nauczycieli, psychologów, lekarzy oraz wszystkich zainteresowanych. 

w Izbie Przyjęć oraz na Oddziale Neurologii w pszczyńskim szpitalu, podzielił się swoją wiedzą w bardzo wyjątkowy sposób. Najpierw wystawił swoją ekspertyzę na aukcji charytatywnej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Licytacja, która przyciągnęła dużą uwagę, ostatecznie została wygrana przez Grażynę Łebecką, Lucynę Legierską i Joannę Popławską, które zorganizowały to wydarzenie głównie z myślą o profesjonalistach pracujących z osobami ze spektrum autyzmu. 

Wykład naszego adiunkta odbył się w sali sesyjnej Starostwa Pszczyńskiego. Na prelekcji pojawiło się ponad 150 osób. Uczestnicy mieli również możliwość uczestnictwa za pośrednictwem transmisji online 

Barbara Bandoła, starosta pszczyńska, podkreśliła, jak ważne jest, aby nauczyciele, psycholodzy i lekarze mieli świadomość, w jaki sposób mózg wpływa na proces uczenia się. Tymczasem dr Dobrakowski, odnosząc się do tytułu książki "Mózg się myli. I to dobrze", zainicjował dyskusję na temat ludzkich błędów postrzegania i ich wpływu na zrozumienie autyzmu. 

Jednym z głównych celów spotkania było obalenie mitów na temat autyzmu, takich jak przekonanie, że szczepionki mogą być jego przyczyną. Dr Dobrakowski wytłumaczył, że autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, z którym się rodzimy, a pewne czynniki środowiskowe mogą wpływać na nasilenie objawów znajdujących się w spektrum autyzmu. 

Wydarzenie, zorganizowane przy współpracy z licznych instytucji i stowarzyszeń, takich jak Stowarzyszenie „Omnibus”, MajLiw Gabinet Psychologiczny, Przedszkola Terapeutyczne Słoneczna Kraina oraz Centrum Szkoleniowe Potęga Balansu, podkreśliło znaczenie multidyscyplinarnego podejścia do zrozumienia i wsparcia osób ze spektrum autyzmu. 

Takie inicjatywy jak wykład dra n. med. Pawła Dobrakowskiego są kluczowe w edukacji społeczeństwa na temat autyzmu, a także w dążeniu do budowania bardziej inkluzywnego świata, gdzie każdy może znaleźć zrozumienie i wsparcie.