Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

10/05/2024

Transform today, change tomorrow! - za nami XVI Europejski Kongres Gospodarczy

W tegorocznej 16. edycji, która odbyła się 7-9 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, Akademia Humanitas była jednym z Partnerów Instytucjonalnych wydarzenia. W tym roku w trakcie paneli naszą uczelnię reprezentowali: prof. AH, dr hab. Michał Kaczmarczyk, Rektor oraz dr Mariusz Lekston-Prorektor ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej.

 

- Otwórzmy się na dialog z młodzieżą. To, co jest wielkim problemem polskiej polityki edukacyjnej, to fakt, że rozmawiamy o wyzwaniach i problemach bez najważniejszych uczestników systemu edukacji, czyli bez ludzi młodych. Licealista, student, powinien być pełnoprawnym uczestnikiem debaty o przyszłości edukacji – powiedział prof. AG, dr hab. Michał Kaczmarczyk, Rektor Akademii Humanitas w wywiadzie dla redakcji My Company Polska.
- Młodzi ludzie mają swoje pomysły, nie tylko biorąc pod uwagę ich doświadczenia z Polski, ale ich przyjaciół z całego świata. Nauczmy się włączać młodych ludzi do debaty, szczególnie tej dotyczącej edukacji, dotyczącej ich przyszłości – dodał Rektor.
Jakie zmiany są potrzebne w systemie edukacji w Polsce? Jak je wprowadzać, aby nie szkodzić? Jak uzdrowić finanse polskiej oświaty? – to tylko niektóre pytania, na które odpowiedział prof. AH, dr hab. Michał Kaczmarczyk, Rektor Akademii Humanitas podczas panelu „Edukacja – System do poprawki”. Prelegenci wspólnie analizowali pożądane zmiany w edukacji w kontekście rozwoju technologii, aktualnych i przyszłych potrzeb rynku pracy, niestabilności gospodarczej oraz nowych modeli relacji społecznych. Obok prof. AH, dr hab. Michała Kaczmarczyka w spotkaniu udział wzięli: Zofia Dzik, dr Tomasza Gajderowicz, Ryszard Flis, Marta Florkiewicz-Borkowska prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz prof. UW, dr hab. Katarzyna Śledziewska.

W drugim dniu Kongresu dr Mariusz Lekston wziął udział w debacie pod tytułem „Nauka i gospodarka”. Czy szkolnictwo wyższe i nauka mają realny potencjał do wpływania na konkurencyjność polskiej gospodarki? Jakie są największe wyzwania stojące przed współpracą nauki i biznesu? Jakie są najlepsze praktyki i modele warte naśladowania? W trakcie dyskusji, dr Mariusz Lekston i inni prelegenci omawiali, w jaki sposób nauka może wspierać wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Rozmowa skupiła się na tematach takich jak współpraca między światem nauki a biznesem, komercjalizacji badań oraz skuteczności programów wspierających tę interakcję. W panelu udział wzięli także: Paulina Brzezicka, Anna Flavia D'Amelio, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Michał Chomczyk, Eliza Kruczkowska, prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, dr Mariusz Filipek oraz prof. dr hab. Łukasz Sułkowski