Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

13/05/2024

Na pograniczu nauki, czyli o istocie Pedagogiki

Na pograniczu nauki, czyli o istocie Pedagogiki. Współczesna pedagogika w świetle dorobku Profesorów Suchodolskiego i Kupisiewicza

Nie tak dawno, bo 9 maja 2024 roku mieliśmy zaszczyt być gospodarzem wyjątkowej konferencji, mającej na celu uczczenie dwóch wybitnych Sosnowiczan i przedstawicieli świata nauki - prof. Czesława Kupisiewicza z okazji 100. rocznicy Jego urodzin oraz prof. Bogdana Suchodolskiego z okazji 120. rocznicy Jego urodzin pod nazwą: „Na pograniczu nauki: Współczesna pedagogika w świetle dorobku Profesorów Suchodolskiego i Kupisiewicza”

Wydarzenie „Na pograniczu nauk” było okazją do uhonorowania ich wkładu w rozwój dyscypliny pedagogika oraz refleksji nad ponadczasowością ich dorobku naukowego. Ponadto konferencja była też przyczynkiem do istoty pedagogiki i edukacji w czasach digitalu i niepewności. W czasach kiedy młody człowiek poszukuje w sieci inspiracji – jak zatem zaistnieć w jego świecie.
Konferencję otworzył Rektor Akademii Humanitas, prof. AH, dr hab. Michał Kaczmarczyk, a wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Agnieszka Cybal-Michalska. W sesjach plenarnych, prowadzonych przez prof. AH, dr hab. Bożenę Marzec, omawiano aktualność idei pedagogicznych obu Profesorów w kontekście współczesnych wyzwań edukacyjnych. Sięgnięto też do rozwoju idei u Suchodolskiego od lat 20. XX wieku. Aż do czasów ustanowienia paradygmatu pedagogicznego w 1948 roku. Prelegenci odnieśli się do wielu aspektów działalności tych wybitnych przedstawicieli świata nauki, którzy dla wielu stanowią wzór do naśladowania i inspiracje do podejmowanej aktywności badawczo-naukowej.
Wśród uczestników konferencji znaleźli się wybitni naukowcy:

 • prof. dr hab. dr honoris causa mulrti Bogusław Śliwerski
 • prof. dr hab. Urszula Szuścik
 • prof. dr hab. Janina Kostkiewicz
 • ks. prof. dr hab. Marian Nowak
 • prof. dr hab. Zenon Gajdzica
 • prof. dr hab. Halina Rusek
 • dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ
 • dr Maria Kocór
 • dr Agnieszka Walendzik-Ostrowska
 • dr Konrad Ciesiołkiewicz
 • dr Ania Pierzchała

Konferencja nie tylko podkreśliła znaczenie humanistycznych wartości w edukacji, ale również promowała dialog międzykulturowy i interdyscyplinarny, będący kluczem do rozwoju nowoczesnych metod nauczania.
Działania towarzyszące konferencji, takie jak wystawa okolicznościowa, raport z przeprowadzonych badań oraz publikacja poświęcona tematyce wydarzenia, dodatkowo wzmocniły znaczenie i rangę tego spotkania naukowego. Konferencja ta z pewnością będzie miała istotny wpływ na rozwój dyscypliny pedagogika oraz będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń naukowców i pedagogów.
Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za aktywny udział w dyskusjach i ogromne zainteresowanie przygotowaną wystawą. Wspaniale było dzielić tę pasję i wiedzę w tak znamienitym gronie. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach w murach Akademii Humanitas.