01/07/2015

Obóz szkoleniowy studentów Bezpieczeństwa narodowego

W dniach 17-22 czerwca 2015 r. studenci WSH z kierunku Bezpieczeństwo narodowe uczestniczyli w obozie szkoleniowym w ramach praktyk studenckich. W ciągu pięciu dni mieli oni okazję pogłębić swoją wiedzę teoretyczną oraz m.in. na żywo przekonać się jak wygląda praca TOPR-u. W ramach wyjazdu nie zabrakło również wyprawy w góry oraz eksplorowania tatrzańskich jaskiń.

Pierwsze dwa dni obozu poświęcone były  zajęciom  teoretycznym. Studenci zapoznali się m.in. z organizacją i funkcjonowaniem gminnych, powiatowych i wojewódzkich systemów bezpieczeństwa, zarządzaniem podmiotami bezpieczeństwa oraz organizacjami będącymi w sytuacjach kryzysowych, a także pracując zespołowo w grupach wypracowywali warianty reagowania na zjawiska kryzysowe.

Druga część praktyk studenckich odbywała się w Bańskiej Niżnej i Zakopanem.   Uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy przeprowadzili ciekawe wykłady  z historii, zadań i bieżącej działalności TOPR-u oraz zapoznali studentów  z wyposażeniem śmigłowca ratowniczego i formą akcji ratowniczych w górach oraz instruktażem dotyczącym wykorzystania sprzętu ratowniczego.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wyprawa do jaskini Mroźnej i Mylnej w Dolinie Kościeliskiej pod przewodnictwem Zastępcy   Dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego - mgr Wacława Kubiesa. Przewodnik tatrzański Tadeusz Stopka poprowadzi ł studentów jedną z najciekawszych tras tatrzańskich Doliną Gąsienicową nad Czarny Staw Gąsienicowy, szczyt Mały Kościelec, przełęcz Karb do Doliny Zielonej Gąsienicowej i powrót przez Boczniak do Doliny Gąsienicowej. Wieczorami odbywały się zajęcia na basenach termalnych w Szaflarach, by zrelaksować się po całym dniu wytężonej studenckiej praktyki.

Tak jak w poprzednim roku  odbyły się również zajęcia terenowe w postaci testów na spostrzegawczość , czy radzenie sobie w orientacji w terenie z użyciem i bez użycia mapy. W ostatnim dniu studenci wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy i podstaw turystyki letniej i zimowej, organizowanej przez Fundację Aktywnej Edukacji  „Tatra Rescue”, które przeprowadził ratownik Łukasz Wiercioch z TOPR-u. Na zakończenie szkolenia studenci otrzymali certyfikaty.