20/06/2016

Zajęcia z kryminalistyki dla uczniów ZSO nr 14

Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Sosnowcu mogli się dowiedzieć na czym polega praca technika kryminalistyki, w jaki sposób zabezpiecza się ślady pozostawione na miejscu przestępstwa, jakich używa się do tego narzędzi. Mł. insp. w st. spocz. mgr  Wacław Kubies - kierownik Centrum Kształcenia Służb Mundurowych spotkał się z uczniami klas mundurowych i przekazał im swoją wiedzę na temat kryminalistyki.

Kierownik CKSM WSH przedstawił niektóre sposoby zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, biologicznych, chemicznych, mechanoskopijnych i traseologicznych. Odpowiedział także na szereg pytań uczniów, których bardzo zainteresowała omawiana tematyka. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak zabezpieczyć ślady na miejscu zbrodni, zaś sala ćwiczeniowa zamieniła się w policyjne laboratorium, w którym licealiści mogli sami ściągnąć odciski palców z szyb okna, drzwi i innych przedmiotów i nanieść na folie daktyloskopijną. Sami również pobrali  swoje odciski linii papilarnych do porównania na specjalnej karcie. Zajęcia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem młodzieży i wywarły na nich spore wrażenie.