08/07/2016

Obóz studentów bezpieczeństwa narodowego

Już po raz kolejny, w dniach od 28 czerwca do 4 lipca 2016 r., studenci WSH z kierunku Bezpieczeństwo narodowe odbywali praktyki studenckie, w ramach których uczestniczyli w obozie szkoleniowym w Kościelisku koło Zakopanego oraz na Słowacji. W ciągu sześciu dni mieli oni okazję pogłębić swoją wiedzę teoretyczną, a także z zakresu pracy Policji w turystycznej stolicy Polski - Zakopanem. Przekonali się jak wygląda praca policjantów kryminalnych i prewencji w Powiecie Tatrzańskim. W ramach wyjazdu nie zabrakło również wypraw w góry oraz eksplorowania tatrzańskich jaskiń.

Pierwsze dwa dni obozu poświęcone były  zajęciom  teoretycznym. Studenci zapoznali się m.in. z organizacją i funkcjonowaniem gminnych, powiatowych i wojewódzkich systemów bezpieczeństwa, zarządzaniem podmiotami bezpieczeństwa oraz organizacjami będącymi w sytuacjach kryzysowych, a także pracując zespołowo w grupach wypracowywali warianty reagowania na zjawiska kryzysowe.

Druga część praktyk studenckich odbywała się w Komendzie Powiatowej w Zakopanem gdzie odbyła się prelekcja na temat zagrożeń związanych z naruszeniami prawa oraz wykroczeń na terenie Zakopanego i powiatu Tatrzańskiego. Prelekcje przeprowadziła podkomisarz Agnieszka Szopińska. Ze studentami spotkał się również Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem inspektor Michał Gawlik. Po zwiedzeniu Zakopiańskich Krupówek studenci udali się na zajęcia na basenie w Termach Chochołowskich, rywalizowali w pływaniu oraz korzystali z wód termalnych.

Kolejny dzień studenci spędzili na wyprawie do Słowackiego Raju w okolicach Popradu. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła również wyprawa do jaskiń: Mroźnej i Mylnej  Raptawickiej oraz Smoczej Jamy w Dolinie Kościeliskiej. Studenci wyposażeni w kaski i latarki pokonywali niezwykle ciekawe pod względem ukształtowania wytwory natury powstałe w skałach.

Tak jak w poprzednich latach odbyły się również zajęcia terenowe w postaci testów na spostrzegawczość, czy radzenie sobie w orientacji w terenie z użyciem i bez użycia mapy. Odbyły się liczne konkursy sportowe w których studenci zdobywali nagrody w postaci upominków od współpracujących z uczelnią instytucji.

Kolejny wyjazd na obóz studencki planowany jest na przełomie września i października. Tym razem będzie to obóz survivalowy, który zrealizowany zostanie przy współpracy jednego z partnerów uczelni.

Nad całością pomysłu, przygotowaniem i realizacją obozu studenckiego czuwał kierownik Centrum Kształcenia Służb Mundurowych - mgr Wacław Kubies.