Cudzoziemcem jest każda osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa. Osoby, które posiadają jednocześnie obywatelstwo polskie i obywatelstwo innego państwa lub kilku innych krajów, są traktowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak obywatele polscy.
Cudzoziemcem jest każda osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa. Osoby, które posiadają jednocześnie obywatelstwo polskie i obywatelstwo innego państwa lub kilku innych krajów, są traktowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak obywatele polscy.
Cudzoziemcy mogą być przyjmowani na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie jeżeli legitymują się świadectwem, które uprawnia do podjęcia studiów wyższych w kraju, w którym został wydany. Świadectwa oraz inne dokumenty potwierdzające uzyskanie wykształcenia w zagranicznych systemach oświaty mogą być uznane w Polsce z mocy prawa lub przez kuratora oświaty w wyniku postępowania administracyjnego.
Cudzoziemcy mogą zostać przyjęci na studia II stopnia legitymując się dyplomem studiów I stopnia lub innym dokumentem, który uprawnia do kontynuacji kształcenia na odpowiednim poziomie.
Cudzoziemcy mogą podejmować i odbywać studia, na podstawie:
- umów międzynarodowych, na zasadach określonych w tych umowach;
- umów zawieranych z podmiotami zagranicznymi przez uczelnie, na zasadach określonych w tych umowach;
decyzji administracyjnej rektora.
Dokumentem potwierdzającym znajomość języka (w przypadku studiów prowadzonych w języku polskim), jest:
- świadectwo polskiej matury,
- zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (szkołach językowych). Takim zaświadczeniem jest na przykład zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego przez stypendystów programów NAWA,
- oficjalny certyfikat j. polskiego (na poziomie minimum B1).
- dyplom studiów w zakresie filologii polskiej,
- dyplom studiów prowadzonych w j. polskim,
- zaświadczenie ze szkoły średniej, gdzie kandydat odbył cały cykl nauki w języku polskim (dotyczy placówek usytuowanych poza terytorium RP),
inny dokument będący potwierdzeniem znajomości j. polskiego na poziomie B1 (po pozytywnej weryfikacji merytorycznej przeprowadzonej przez Dyrektora Centrum Polonijnego).
- oświadczenie o znajomości języka polskiego na poziomie pozwalającym na podjęcie studiów w j. polskim w Akademii Humanitas. Pamiętaj, że na studiach w języku polskim zajęcia prowadzone są na poziomie B1, na specjalnościach anglojęzycznych I stopnia B1, a na II stopnia B2.
Osoby niepełnoletnie
Kandydat niepełnoletni to osoba, która w chwili składania dokumentów nie ma ukończonych 18 lat. Sam proces rekrutacji na studia w takim przypadku wygląda tak samo, jak u kandydatów pełnoletnich, jednak do kompletu dokumentów należy dołączyć dodatkowy dokument – oświadczenie przedstawiciela ustawowego (najczęściej jest to rodzic, w rzadszych przypadkach inny opiekun prawny) o wyrażeniu zgody na podjęcie studiów przez podopiecznego.