Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Bezpieczeństwo narodowe

O kierunku

Obserwujemy, weryfikujemy i badamy trendy a nasze analizy zostały dostrzeżone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Unię Europejską i wsparte potężnym dofinansowaniem (prawie 12mln zł) na najbardziej perspektywiczne kierunki przyszłości. Skorzystaj z dofinansowania do czesnego oraz studiuj wykorzystując najnowsze techonologie.

Marzysz o karierze w służbach mundurowych – policji, wojsku, służbie celnej czy straży pożarnej? Bezpieczeństwo Narodowe to idealny kierunek dla miłośników adrenaliny i przygody, osób ceniących sobie aktywną pracę i lubiących trudne wyzwania. Humanitas daje możliwość uzyskania wykształcenia wyższego, przygotowującego równocześnie do pracy w sektorze bezpieczeństwa państwa, służbach mundurowych, administracji państwowej, instytucjach wojskowych, badawczych i gospodarczych.

  • Umowa z Komendą Główną Policji! Kierunek spełnia wskazane przez KGP wymogi w zakresie przygotowania kandydatów do służby w Policji.
  • Laboratorium bezpieczeństwa zaopatrzone w wariograf, walizkę kryminalistyczną i oprogramowanie EnCase Forensic 8.
  • Zajęcia prowadzone przez ekspertów, m.in.: prof. zw. dr hab. Jadwiga Stawnicka – autorka 15 monografii poświęconych Policji, Złoty Medal za Zasługi dla Policji, prowadzi projekty badawcze z KGP; mł. insp. Wacław Kubies – były Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach,

 

Specjalnosci

Na studiach I stopnia:

Kryminologia i kryminalistyka w zarządzaniu bezpieczeństwem państwa

Nasza oferta skierowana jest do osób, które interesują się problematyką zwalczania przestępczości i naruszeń bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz mają zamiar w przyszłości zajmować się zawodowo tą problematyką. Połączenie w jednej specjalności kryminologii (zajmującej się motywami i osobowością przestępców) i kryminalistyki (badającej sposoby i środki wykrywania przestępstw) otwiera Absolwentom tej specjalności bardzo szerokie horyzonty przyszłej pracy. Wiedza zdobyta w  trakcie studiów pozwoli być w przyszłości kompetentnym funkcjonariuszem Policji, Straży Więziennej i Straży Granicznej. Posiadamy odpowiednie zaplecze dydaktyczne oraz doświadczonych wykładowców (prokuratorów oraz funkcjonariuszy Policji i Straży Więziennej).

Student uczy się nie tylko teorii, lecz głównie umiejętności jej wykorzystania w praktyce - co powoduje, że absolwenci mogą po zakończeniu nauki podjąć pracę w wyuczonej specjalności w instytucjach zajmujących się tą problematyką.. Zajęcia prowadzone są przy wykorzystaniu metod i narzędzi stosowanych przez funkcjonariuszy pracujących na miejscach przestępstw

Nasi Studenci otrzymują kompletną wiedzę związaną z pracą funkcjonariusza Policji na stanowisku służbowym związanym z wykrywaniem sprawców przestępstw i wykroczeń. Kryminologia i kryminalistyka to specjalność interdyscyplinarna - łącząca wiele dziedzin wiedzy. Daje to Absolwentom możliwość poznania zarówno zasad, jak i metod oraz środków technicznych służących wykrywaniu przestępstw i ich sprawców. Zdobyta wiedza będzie pozwalała na sprawne zebranie dowodów  na brak lub istnienie związku między osobami a zdarzeniami.

Przykładowe przedmioty specjalnościowe:

  • Strategie zapobiegania przestępczości
  • Metody badań w kryminologii
  • Wiktymologia
  • Problematyka metod przestępczych
  • Ślady kryminalistyczne
  • Czynności procesowe i operacyjno-śledcze na miejscu zdarzenia
  • Badania techniczne w kryminalistyce
  • Wybrane zagadnienia  psychologii zeznań i wyjaśnień
  • Dokumentacja czynności kryminalistycznych
  • Historia przestępczości i kontroli przestępczości
  • Wybrane czynności procesowe w sprawach o przestępstwa i wykroczenia

Cyberbezpieczeństwo i systemy informatyczne w bezpieczeństwie

„Większość technologii ma swój świetlisty awers,
ale życie dało im rewers – czarną rzeczywistość”.

Stanisław Lem

Oferta skierowana jest do osób interesujących się problematyką związaną z zagrożeniami wynikającymi z rozwoju technologii IT a tym samym wirtualnej rzeczywistości.

Dynamiczny rozwój Internetu sprawił, że przed jego użytkownikami otworzyły się zupełnie nowe możliwości, świat wkroczył w nową erę. Rozwój nowoczesnych technologii ma również negatywną stronę, czego przejawem jest rozwój przestępczości w nowej, wirtualnej rzeczywistości na niespotykaną dotąd skalę.

Kształcenie  na proponowanej specjalności ukierunkowane jest na przygotowanie absolwentów do pracy na stanowiskach wymagających gruntownej wiedzy z zakresu różnych rodzajów zagrożeń w cyberprzestrzeni, w odniesieniu do zasobów informatycznych, narzędzi zapewniających bezpieczeństwo systemów informatycznych, sposobów zapewnienia bezpieczeństwa w sieci oraz komunikowania się w sytuacjach kryzysowych, a także planowania, organizowania i kontrolowania poziomu bezpieczeństwa informacji na potrzeby różnorodnych organizacji.

Ukończenie studiów licencjackich z zakresu cyberbezpieczeństwa i systemów informatycznych w bezpieczeństwie umożliwi naszym absolwentom zatrudnienie w instytucjach państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorstwach o zróżnicowanej wielkości i profilu działania, na stanowiskach związanych z  bezpieczeństwem informacji,  zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, w zespołach ds. reagowania kryzysowego, jednostkach badawczych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.

Przykładowe przedmioty:

  • System bezpieczeństwa informatycznego Polski
  • Formy przestępczości komputerowej i patologie w cyberprzestrzeni
  • Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i systemami informatycznymi
  • Bezpieczeństwo informatyczne w zarządzaniu kryzysowym
  • Informatyka śledcza
  • Postęp teleinformatyczny i perspektywy rozwoju  IT

Opłaty

 


Studia dofinansowane z środków UE
studia I stopnia niestacjonarne
 

  •  Kryminologia i kryminalistyka w zarządzaniu bezpieczeństwem państwa
 Czesne już od 161 
Opłaty - do pobrania

Warunki rekrutacji

 Zapisz się na studia dofinansowane

 

  • Regulamin studiów - POBIERZ
  • Regulamin studiów dofinansowanych z środków UE - POBIERZ
  • Umowa finansowa - POBIERZ
  • Kryteria przyjęcia na studia dofinansowane z UE - POBIERZ
  • Szczegółowe wytyczne - stypendium socjalne - POBIERZ
  • Wniosek o stypendium socjalne – POBIERZ

1.  W pierwszej kolejności wypełnij kwestionariusz online

2
. Załącz do kwestionariusza kopie wymaganych dokumentów:

  • kopia świadectwa maturalnego (studia I stopnia)
  • kopia dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego (dotyczy obcokrajowców)

3. Jeżeli nie możesz załączyć dokumentów do kwestionariusza możesz przesłać kopie powyższych dokumentów na adres Wyższej Szkoły Humanitas Sosnowiec 41-200 ul. Kilińskiego 43 z dopiskiem Dział rekrutacji - dokumenty rekrutacyjne lub dostarczyć osobiście.

4. Wyniki II naboru na studia będą ogłoszone w dniu 17.09.2019r.
na stronie Wyższej Szkoły Humanitas.

5. Sprawdź wyniki rekrutacji w przypadku zakwalifikowania w ciągu 14 dni zgłoś się do punktu rekrutacyjnego w celu podpisania umowy oraz sfinalizowania całego procesu rekrutacyjnego.

Do podpisania umowy zabierz ze sobą oryginały następujących dokumentów:

  • świadectwo maturalne (studia I stopnia) - do wglądu
  • dokument potwierdzający znajomość języka polskiego (dotyczy obcokrajowców) - do wglądu
  • dwa podpisane kolorowe zdjęcia do legitymacji studenckiej, rozmiar 3,5 cm x 4,5 cm ( zgodne z wymogami dla dowodu osobistego)
  • dowód tożsamości - do wglądu
  • dokument potwierdzający posiadanie niepełnosprawności ( jeśli dotyczy) - do wglądu
  • dokument potwierdzający sytuację materialną ( w przypadku złożenia oświadczenia o trudnej sytuacji materialnej)

 

Gratulujemy!
W razie pytań zachęcamy do kontaktu!

Punkt Rekrutacyjny
ul. Kilińskiego 43, Sosnowiec
tel. 032 - 36 - 31 - 206
e-mail: rekrutacja@humanitas.edu.pl

 

Laboratorium kryminalistyczne

Wsparcie z środków unijnych pozwoliło uczelni wyposażyć pracownię w najnowocześniejszy sprzęt związany z pracą w służbach bezpieczeństwa - wariograf, walizkę kryminalistyczną, oprogramowanie z zakresu informatyki śledczej, krzesło stacjonarne do prowadzenia badań poligraficznych czy poduszkę piezoelektroniczną.

Pracownia pozwala poznać wszystkie możliwe zagadnienia związane z pracą po ukończeniu kierunku Bezpieczeństwa Narodowego. Student poznaje narzędzia do wykrywania kłamstw znane również jako „poligraf". Jest to urządzenie, za pomocą którego bada się czynniki psychofizyczne organizmu podczas odpowiedzi na pytanie.

Atuty dofinansowanego kierunku to także specjalistyczne oprogramowanie z dziedziny informatyki śledczej na którym bazuje policja, jednostki dochodzeniowe, wojsko i wywiad. Oprogramowanie jest zakupione w pełnej wersji funkcjonalności licencji akademickiej. Wielozadaniowość graficznego interfejsu pozwala na szybkie jednoczesne poszukiwanie, odnajdywanie, analizowanie i zapisywanie dowodów elektronicznych. Oprogramowanie to daje możliwość przeszukiwania nośników fizycznych i ich obrazów, odzyskiwanie danych, przeglądania atrybutów.

Opiekun Studenta

Opiekun Projektowy

mgr Sybilla Salisz 
tel.: 32 363 12 06 / 36 363 12 27
Pokój: 009 (parter)
e-mail: sybilla.salisz@humanitas.edu.pl 

Zapisz się

ZAPISZ SIĘ ON-LINE! (KLIKNIJ TUTAJ)