Edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne

O kierunku

Cel studiów:

Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do pracy w przedszkolu i w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Proponowany program wyposaży uczestników w wiedzę z zakresu nowoczesnych metod pracy przedszkolnej i wczesnoszkolnej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  z dnia 17.01.2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 131.)
Absolwent będzie przygotowany m.in. do wspomagania rozwoju i wczesnej edukacji dzieci, podjęcia wczesnej interwencji specjalistycznej, konstruowania programów edukacyjnych, współdziałania ze środowiskiem rodzinnym dziecka, a także do twórczej pracy dydaktyczno-wychowawczej na I etapie edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego. Pozna metody i formy pracy w szkole, jak i w przedszkolu w zreformowanym systemie edukacji.Studia mają charakter kwalifikacyjny.

Adresaci:

Adresatami studiów są osoby posiadające wykształcenie wyższe (min. licencjat) oraz przygotowanie pedagogiczne , które chcą uzyskać kwalifikacje w zakresie wychowania przedszkolnego i nauczania w klasach 1-3 szkoły podstawowej.
UWAGA! Do podjęcia nauki na kwalifikacyjnych studiach podyplomowych nie jest wymagane zatrudnienie w placówce oświatowej w charakterze nauczyciela.

Uzyskane kwalifikacje:

Studia nadają kwalifikacje.
Po ukończeniu studiów kandydat otrzymuje kwalifikacje do pracy w klasach I – III szkoły podstawowej, przedszkolu oraz w alternatywnych formach edukacji przedszkolnej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Kadra dydaktyczna:

Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Humanitas oraz specjaliści z wyższych uczelni o uznanym autorytecie w dziedzinach objętych zakresem studiów, doświadczeni praktycy, pedagodzy, psychologowie. Oprócz zajęć wykładowych, prowadzone będą zajęcia aktywizujące.

Program:

Program obejmuje m.in. następujące zagadnienia:

• Metodyka i podstawy wiedzy z zakresu edukacji kulturowej i obywatelskiej
  • Etyka
  • Podstawy prawne i organizacyjne oświaty, wprowadzenie w problematykę praw dziecka
  • Diagnoza i terapia logopedyczna
  • Literatura dziecięca i film
  • Podstawa i metodyka edukacji przyrodniczej i ekologicznej
  • Teoria i metodyka wychowania przedszkolnego
  • Edukacja teatralna z metodyką
  • Metodyka edukacji technicznej i informatycznej w przedszkolu i klasach I-III
  • Innowacyjne koncepcje w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej w Polsce i na świecie
  • Komunikacja interpersonalna z dzieckiem w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym
  • Formy pracy z przedszkolakiem
  • Psychologia rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
  • Metodyka pracy wychowawczej w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej
  • Warsztat pracy nauczyciela wychowawcy
  • Podstawy i metodyka edukacji plastycznej
  • Wybrane metody i techniki formowania ceramiki artystycznej (ZS nr 4 Sosnowiec)
  • Podstawy i metodyka zajęć muzyczno-ruchowych w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej
  • Podstawy i metodyka edukacji zdrowotnej i ruchowej (wychowanie fizyczne)
  • Modele pracy zintegrowanej w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej
  • Profilaktyka i terapia zaburzeń emocjonalnych dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
  • Wspomaganie dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
  • Podstawy i metodyka edukacji polonistycznej
  • Diagnozowanie sytuacji i potrzeb dziecka
  • Metodyka edukacji wczesnoszkolnej
  • Technologia informatyczna w nauczaniu dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
  • Projektowanie edukacyjne i warsztaty z integracji
  • Podstawy i metodyka edukacji matematycznej
  • Profilaktyka z elementami poradnictwa i wczesnej interwencji
  • Programy i podręczniki w wychowaniu przedszkolnymi wczesnoszkolnym
  • Edukacja społeczna, wychowanie do zgodnego współdziałania
  • Wspomaganie dzieci w rozwoju uzdolnień, czynności intelektualnych i umiejętności uczenia się
  • Praktyka pedagogiczna

Czas trwania studiów
3 semestry, 355 godzin dydaktycznych + 150 godzin praktyk (75 godzin w przedszkolu+75 godzin w klasach I - III szkoły podstawowej.

Organizacja zajęć:
Zajęcia realizowane są w ciągu weekendowych zjazdów w soboty i niedziele (maksymalnie dwa razy w miesiącu od około godz. 8.00 do 16.30) oraz dodatkowo w zależności od naboru:
zimowy - jeden tydzień ferii zimowych (od poniedziałku do piątku, od około godz. 8.00 do 16.30);
wiosenny- pierwszy tydzień wakacji lub pierwszy tydzień lipca (od poniedziałku do piątku, od około godz. 8.00 do 16.30).

Warunki zaliczenia:
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych  jest uczestnictwo w co najmniej 80% zajęć, uzyskanie ocen pozytywnych z egzaminów i zaliczenie wszystkich przedmiotów określonych w programie studiów oraz zdanie egzaminu końcowego.

Dokument potwierdzający ukończenie studiów:
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Kontakt:
tel.: 32 363-12-35
e-mail: podyplomowekwalifikacyjne@humanitas.edu.pl

ZAPISZ SIĘ

Atuty:

• Niezmienne czesne
  • Brak dodatkowych opłat (np. za materiały szkoleniowe, egzaminy, egzamin dyplomowy)
  • Brak opłaty wakacyjnej
  • Możliwość płatności w ratach (nie powoduje zwiększenia ceny studiów)
Wariant płatności Płatność w 8 ratach Platność w 2 ratach Cena studiów
Cena regularna 350 zł 1 400 zł 2 800 zł
Absolwenci  i studenci Humanitas