Etyka i filozofia w szkole

O kierunku

Cel studiów:

​Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do prowadzenia zajęć z zakresu etyki i filozofii do poziomu szkół ponadpodstawowych włącznie. Program studiów realizowany jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  z dnia 17.01.2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 131).

Adresaci:

Adresatami studiów są absolwenci studiów min. pierwszego stopnia (licencjat) posiadający przygotowanie pedagogiczne.
UWAGA! Do podjęcia nauki na studiach podyplomowych nie jest wymagane zatrudnienie w placówce oświatowej w charakterze nauczyciela.

Uzyskane kwalifikacje:

Studia nadają kwalifikacje.
Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych dające, w połączeniu z pozostałymi wymogami zawartymi w
Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, uprawnienia do nauczania Etyki.

Kadra dydaktyczna:

Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Humanitas oraz specjaliści z wyższych uczelni o uznanym autorytecie w dziedzinach objętych zakresem studiów.

Program:

Program obejmuje m.in. zagadnienia:

• Historia filozofii (od starożytności po filozofię najnowszą)
  • Współczesne nurty filozofii
  • Filozoficzne podstawy edukacji i wychowania
  • Elementy logiki pragmatycznej i teorii argumentacji
  • Filozofia nowych mediów
  • Historia etyki
  • Główne koncepcje etyczne
  • Podstawowe kategorie etyki
  • Etyki zawodowe
  • Etyka środowiskowa i Animal studies
  • Trening antydyskryminacyjny
  • Etyka polityczna i społeczna
  • Edukacja globalna - etyka wobec dylematów moralnych współczesności
  • Metody analizy problemów etycznych w literaturze pięknej (I i II etap edukacyjny, literatura dziecięca)
  • Dydaktyka nauczania etyki (I,II,III, IV etap edukacyjny)
  • Nauczanie analizy tekstu filozoficznego
  • Kultura logiczna w nauczaniu etyki i filozofii
  • Metody analizy problemów filozoficznych i etycznych w literaturze pięknej (gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne)
  • Dydaktyka nauczania filozofii (I,II,III,IV etap edukacyjny)
  • Założenia podstawy programowej nauczania filozofii i etyki
  • Praktyka

Czas trwania studiów
2 semestry, 350 godzin dydaktycznych + 60 godzin praktyk

Organizacja zajęć:
Zajęcia realizowane są w ciągu weekendowych zjazdów w soboty i niedziele (maksymalnie dwa razy w miesiącu od około godz. 8.00 do 16.30) oraz dodatkowo w zależności od naboru:
zimowy - jeden tydzień ferii zimowych (od poniedziałku do piątku, od około godz. 8.00 do 16.30);
wiosenny- pierwszy tydzień wakacji (od poniedziałku do piątku, od około godz. 8.00 do 16.30).

Warunki zaliczenia:
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych  jest uczestnictwo w co najmniej 80% zajęć, uzyskanie ocen pozytywnych z egzaminów i zaliczenie wszystkich przedmiotów określonych w programie studiów oraz zdanie egzaminu końcowego.

Dokument potwierdzający ukończenie studiów:
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Kontakt:
tel.: 32 363-12-35
e-mail: podyplomowekwalifikacyjne@humanitas.edu.pl

ZAPISZ SIĘ

Atuty:

• Niezmienne czesne
  • Brak dodatkowych opłat (np. za materiały szkoleniowe, egzaminy, egzamin dyplomowy)
  • Brak opłaty wakacyjnej
  • Możliwość płatności w ratach (nie powoduje zwiększenia ceny studiów)
Wariant płatności Płatność w 8 ratach Platność w 2 ratach Cena studiów
Cena regularna 350 zł 1 400 zł 2 800 zł
Absolwenci  i studenci Humanitas