Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Podejście i Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

W razie pytań zachęcamy do kontaktu!

ZADZWOŃ TERAZ lub FORMULARZ KONTAKTOWY

O kierunku

Partner merytoryczny



Studia prowadzone we współpracy z akredytowanym przez Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach Ośrodkiem Szkoleniowym dzięki czemu godziny wliczają się do certyfikacji PSTTSR.

CEL STUDIÓW: 

Studia mają charakter doskonalący i są realizowane w trakcie dwóch semestrów, obejmując 230 godzin zajęć w formie wykładów, warsztatów, ćwiczeń oraz pracy własnej. Program studiów łączy treści teoretyczne i praktyczne kursu podstawowego i zaawansowanego podejścia oraz terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (ang. Brief Solution Focused Therapy) należy do jednego z szesnastu współczesnych wiodących systemów psychoterapeutycznych, określanego mianem terapii konstruktywistycznych (J. O. Prochaska, J. C. Norcross, 2006).

Ten rodzaj terapii, czy szerzej rzecz ujmując Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach (ang. Solution Focused Approach) to nie tylko specyficzny model terapii, ale także znacznie szerszy zakres pojęciowy.  Specyfika modelu TSR określa sposób postrzegania zarówno samego człowieka, natury jego problemów, możliwości zmiany oraz najbardziej użytecznych sposobów pomagania ludziom w jej osiągnięciu.

Studia prowadzone są zgodnie ze standardem Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR). Stowarzyszenie posiada system certyfikacji, w ramach którego osoby szkolące się w nurcie TSR mogą ubiegać się o certyfikaty potwierdzające ich kompetencje i uprawniające do pracy w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach. Program certyfikacyjny zgodny jest z aktualnymi regulacjami prawnymi i standardami Polskiej Rady Psychoterapii. Program daje możliwość ubiegania się Certyfikat Psychoterapeuty/Psychoterapeutki w nurcie TSR, zgodny z ustawą z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2023, ze zm.), rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. z 2019 r. poz. 1285 ze zm.) i standardami Polskiej Rady Psychoterapii.

ADRESACI

  • osoby z wykształceniem medycznym lub magisterskim humanistycznym (np. psychologia, pedagogika, resocjalizacja, praca socjalna, socjologia i/lub inne dotyczące pracy pomocowej z ludźmi);
  • z innym wykształceniem, jeśli wykażą się doświadczeniem pracy pomocowej/wsparciowej/doradczej/interewncyjnej

Studia są dedykowane zarówno osobom pracującym indywidualnie z klientem – psychologom, pedagogom, pracownikom socjalnym, coachom, trenerom, doradcom zawodowym – jak i tym, którzy pracują z grupami i rodzinami w trudnej sytuacji społecznej i zawodowej.

ATUTY:

  • Program studiów obejmuje treści teoretyczne i praktyczne kursu podstawowego i zaawansowanego podejścia/terapii skoncentrowanych na rozwiązaniach.      
  • Studia prowadzone we współpracy z akredytowanym przez Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach Ośrodkiem Szkoleniowym dzięki czemu godziny wliczają się do certyfikacji PSTTSR.
  • W programie studiów zawarty jest moduł szkoleniowy pracy w metodzie Kids Skills – uczestnicy otrzymają dodatkowo zaświadczenie o posiadaniu praktyka metody uprawniający do pracy.
  • W ramach zjazdów zaplanowana jest superwizji pracy własnej w roli terapeuty.
  • Absolwenci studiów będą mieli możliwość kontynuacji ścieżki rozwoju w ramach szkoły psychoterapii w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach

ABSOLWENT STUDIÓW:

Na poziomie wiedzy

  • poszerzenie głównych założeń PSR o wiedzę na temat różnych modeli istniejących w ramach PSR;
  • wzrost wiedzy na temat stosowania założeń i zasad PSR w wybranych kontekstach;
  • zapoznanie z technikami i narzędziami w pracy z klientem/klientami w wybranych kontekstach;
  • rozwijanie wiedzy z zakresu zastosowania PSR w obszarze szeroko rozumianej psychopatologii

Na poziomie umiejętności:

  • rozwijanie i wspieranie umiejętności w stosowaniu poznanych technik i narzędzi w pracy z klientem/klientami w wybranych kontekstach;
  • rozwijanie umiejętności przygotowania materiału do własnej pracy superwizyjnej oraz poddania własnej pracy superwizji;
  • rozwijanie umiejętności stosowania wybranych technik i narzędzi PSR w obszarze szeroko rozumianej psychopatologii;
  • rozwijanie kompetencji pomocowych z uwzględnieniem różnorodnych aspektów procesu pomagania.

Na poziomie kompetencji:

  • stwarzanie warunków i stymulowanie do aktywnego procesu uczenia się;
  • budowanie i rozwijanie umiejętności pracy w oparciu o relację zaufania i współpracy;
  • stwarzanie warunków i wspieranie pracy w zespole, w tym rozwijanie kompetencji w zakresie udzielania informacji zwrotnej na temat klienta;
  • rozwijanie etycznej postawy, w tym dbanie o rozwój osobisty i warsztat pomagania.

FORMY PRACY:

  • Aktywne metody pracy,
  • Prezentacja nagrań sesji terapeutycznych,
  • Mikroedukacja,
  • Ćwiczenia w małych grupach, itp.

Program

Program studiów obejmuje treści teoretyczne i praktyczne kursu podstawowego i zaawansowanego podejścia/terapii skoncentrowanych na rozwiązaniach.

W programie studiów zawarty jest moduł szkoleniowy pracy w metodzie Kids Skills – uczestnicy otrzymają dodatkowo zaświadczenie o posiadaniu praktyka metody uprawniający do pracy.

RAMOWY PROGRAM:

 

  • Założenia i źródła Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Pomocne umiejętności i postawa „niewiedzy”.
  • Tworzenie kontekstu spotkania w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach
  • Formowanie celu pracy terapeutycznej. Tworzenie obrazu rzeczywistości po osiągnięciu celu.
  • Poszukiwanie w przeszłości i teraźniejszości klienta elementów „świata bez problemu”.
  • Jak pracować w oparciu o wyjątki.
  • Pozyskiwanie kompetencji i zasobów. Jak pracować w oparciu o zasoby (wewnętrzne i zewnętrzne).
  • Prowadzenie pierwszej sesji
  • Motywacja do zmiany. Podkreślanie postępów
  • Kończenie pierwszej sesji i kolejne
  • Ja jako terapeuta: rozpoznawanie i korzystanie ze swoich zasobów, planowanie drogi własnego rozwoju osobistego i zawodowego.
  • Rozumienie TSR – źródła i inspiracje teoretyczne oraz ich implikacje dla praktyki pomocowej analiza dotychczasowych doświadczeń związanych z rozumieniem i stosowaniem TSR w praktyce.
  • Psychopatologia a TSR: rozumienie i możliwości pracy terapeutycznej w obszarze zjawisk umownie określanych mianem chorobowych.
  • Współpraca z rodziną, diady, rodzina, młodzież, dzieci.
  • Grupy skoncentrowane na rozwiązaniach umiejętności współpracy z grupą w perspektywie niepatologicznej, redefiniującej problemy i otwartej na poszukiwanie nowych możliwości.
  • Kids Skills – moduł wiedzy specjalistycznej obejmujący metody „Dam Radę!” i „Jestem z Ciebie Dumny!”.

Czas trwania studiów:

  • 2 semestry
  • 230 godzin dydaktycznych

Daty zjazdów:

I zjazd: 8-9-10.11

II zjazd: 13-14-15.12.2024

III zjazd: 25-26.01.2025

Pozostałe terminy zjazdów zostaną uzupełnione w sierpniu.

Organizacja zajęć: 

Zajęcia realizowane są w ciągu stacjonarnych weekendowych zjazdów w piątki soboty i niedziele.

Warunki zaliczenia:
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uczestnictwo w co najmniej 80% zajęć, uzyskanie ocen pozytywnych z egzaminów i zaliczenie wszystkich przedmiotów określonych w programie studiów oraz zdanie praktycznego egzaminu końcowego. 

Dokument potwierdzający ukończenie studiów:
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Zaświadczenie o posiadaniu praktyka metody Kids Skills.

Kontakt:
tel.:
 32 363-12-21 (ZADZWOŃ TERAZ)
e-mail: podyplomowe.rekrutacja@humanitas.edu.pl

ZAPISZ SIĘ

Kadra dydaktyczna

Adrian Drdzeń

- pedagog, trener treningu interpersonalnego rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Certyfikowany superwizor IPZ PTP. Certyfikowany Superwizor Pracy Socjalnej. Praktyk pracujący w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach – w procesie certyfikacji w PSTTSR, Ambasador metody Kids’ Skills w Polsce. Terapeuta w Centrum Pomocy Dzieciom w Sosnowcu. Certyfikowany Specjalista w Zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Certyfikat PARPA); certyfikowany ekspert Treningu Relacji Przywiązaniowej (TRP). Współautor innowacyjnej metodyki profilaktycznej Kraina Świetlików. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, warsztatów, treningów.

Magdalena Szutarska

psycholog, psychoterapeuta, trener, superwizor. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, posiada certyfikat specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, certyfikat Ambasadora metody Kids’ Skills w Polsce, trenera PSPiA Klanza. Jest certyfikowanym terapeutą, trenerem i superwizorem Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Pracuje z dziećmi, dorosłymi i rodzinami, zajmuje się szczególnie obszarami związanymi z doświadczaną traumą, trudnościami rozwojowymi.

Joanna Kapuścińska

psycholog, certyfikowany terapeuta, rekomendowany trener treningu interpersonalnego i warsztatu umiejętności psychospołecznych, dyplomowany coach, licencjonowany superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Wydział we Wrocławiu. Posiada ponad 30 – letnie doświadczenie zawodowe. Podejmowała działania edukacyjne na Akademii Medycznej w Poznaniu, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach, w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, w Wyższej Szkole Zarządzania im. Ziętka w Katowicach. Aktualnie prowadzi wykłady i zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach. Jest pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, współpracownikiem „Metrum” Szkolenia Coaching Doradztwo w Katowicach, trenerem Szkoły Trenerów „Metrum”. Prowadzę treningi: interpersonalne, integracyjne, twórczego myślenia, antystresowe oraz warsztaty umiejętności psychospołecznych. Swoje bogate doświadczenie zawodowe wykorzystuję zarówno w prowadzeniu superwizji indywidualnej, jak i grupowej.

Partnerzy merytoryczni

 

Opłaty

TSR
  • Niezmienne czesne
  • Brak dodatkowych opłat (np. za materiały szkoleniowe, egzaminy, egzamin końcowy)
  • Brak opłaty wakacyjnej
  • Możliwość płatności w 8 ratach (nie powoduje zwiększenia ceny studiów)

Wariant płatności

Cena studiów

Płatność 
8 rat

Cena regularna

7 500 zł

8 x 937,50 zł

Bonifikata terminowa - 800 zł 
do 15.09.2024 r. 

6 700 zł

8 x 837,50 zł 

Bonifikata dla absolwenta 
-15%

6 380 

8 x 797,50 zł

 

 

 Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 7 500 zł

Rekrutacja

Etapy rekrutacji

1. Wypełnij i wydrukuj kwestionariusz on-line 

2. Skompletuj następujące dokumenty: 

  • Wydrukowany kwestionariusz (on-line)
  • Kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych I,II stopień lub jednolite magisterskie (oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu)
  • Suplement do dyplomu lub akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela (wymagane odnośnie studiów podyplomowych kwalifikacyjnych) 
  • Dowód osobisty (należy przedstawić do wglądu w celu potwierdzenia tożsamości, podczas zapisu osobistego nie kserować)
  • Potwierdzenie dokonania wymaganych wpłat.

3. Dokonaj opłat za studia:​ 
(wpłat należy dokonywać z wpisanym czytelnie imieniem, nazwiskiem oraz adresem)
opłata rekrutacyjna - 85 zł, 

KONTO 
Akademia Humanitas 
ING Bank Śląski S.A. II Oddział w Sosnowcu 
24 1050 1360 1000 0008 0337 9932 

4. Wybierz formę podpisania umowy finansowej. 

Wariant 1 
Skompletowane dokumenty dostarcz osobiście do punktu rekrutacyjnego w siedzibie Akademii Humanitas w Sosnowcu 
Wariant 2 
Skompletowane dokumenty wyślij na adres e-mail: podyplomowe.rekrutacja@humanitas.edu.pl i oczekuj kontaktu od nas.
Po zweryfikowaniu dokumentacji otrzymasz od nas umowę finansową i dalsze szczegółowe informacje.  

 *W przypadku zapisu ONLINE na wybrany kierunek proszę o wysłanie skanów wymaganych dokumentów jako standardowe załączniki PDF  (zdjęcia dokumentów nie są przyjmowane do dokumentacji). 

 W razie pytań zachęcamy do kontaktu! 

Punkt Rekrutacyjny 
ul. Kilińskiego 43, Sosnowiec 
tel. 032 - 36 - 31 - 206 
e-mail: podyplomowe.rekrutacja@humanitas.edu.pl