Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

UTW

                                                                                                                                                

Seniorallia 2019

26 czerwca z okazji zakończenia roku akademickiego 2018/2019 w murach naszej Uczelni odbyła się impreza plenerowa pt. „Seniorallia 2019”. Wydarzenie było dedykowane słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSH oraz zainteresowanym Seniorom z Sosnowca. Uczestnicy „Senioralliów” mieli możliwość skorzystania z porad specjalistów Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, Fundacji ZIKO, Salonu optycznego "Doktor Marchewka" oraz Centrum Dietetyki NATURE HOUSE, gdzie mogli również wykonać bezpłatne pomiary i badania. Seniorzy pomimo niezwykle upalnej pogody uczestniczyli we wszystkich atrakcjach przygotowanych z okazji ich święta. Gościem specjalnym, który zaszczycił nas swoją obecnością podczas "Senioralliów 2019" był kabaret "Moherowe Berety" Występ wywarł na wszystkich ogromne wrażenie, tworząc kolorowe, pełne kontrastów, brawurowe show. Seniorzy po raz kolejny zarazili nas swoim pozytywnym podejściem do życia.

                                                                                                                                                 

Zapraszamy na wycieczkę do Mariny Gliwice na rejs statkiem oraz zwiedzanie w Pławniowicach

Wycieczka w dniu 27.06.2019. W programie wycieczki:

 • 7.45 - Zbiórka
 • 8.00 – Wyjazd – przejazd do Mariny Gliwice
 • 9.30 – 12.30 Rejs statkiem: przepłynięcie do Pławniowic przez dwie śluzy (Łabędy oraz Dzierżno- jedną z najwyższych śluz w Polsce), panorama jeziora Dzierżno Duże, dopłynięcie do Kolonii Kormoranów
 • 13.00 – 14.30 Zwiedzanie z przewodnikiem Zespołu Pałacowo- Parkowego Pławniowice
 • 14.30-17.30 powrotny rejs statkiem do Mariny Gliwice
 • grill
 • Powrót do Sosnowca ok. 19.00

W cenie:

 • Transport
 • Ubezpieczenie NNW
 • Przewodnik
 • Bilety wstępu
 • Grill

UWAGA: wycieczka odbędzie się przy zapisie min. 40 osób

Koszt: 120 zł.  Zapisy i wpłaty do 07.06.2019 w Biurze UTW, pok. 312.

 

Harmonogram zajęć - czerwiec 2019

Poniżej zamieszczamy dla Państwa harmonogram naszych spotkań w bieżącym miesiącu. Aby pobrać harmonogram (otworzyć wersję PDF) należy kliknąć w poniższe zdjęcie.

 

Odwołane zajęcia z ekspresji twórczej

informuję, że z przyczyn od nas niezależnych zajęcia z ekspresji twórczej w dniu 21.05.2019 są odwołane. Za utrudnienia przepraszamy.

 

Spotkanie Klubu literackiego

Zapraszam na dodatkowe spotkanie Klubu literackiego w dniu 16.05.2019, godz. 12.00-13.00, sala 006. Zajęcia w oparciu o książkę ks.Kazimierza Sowy "Moje syberyjskie podróże"

 

Harmonogram zajęć - maj 2019

Poniżej zamieszczamy dla Państwa harmonogram naszych spotkań w bieżącym miesiącu. Aby pobrać harmonogram (otworzyć wersję PDF) należy kliknąć w poniższe zdjęcie.

 

Zajęcia z Pilatesu w dniu 15.04.2019 r. - ODWOŁANE

Informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych, zajęcia z Pilatesu zaplanowane na dzień 15.04.2019 r., zostają odwołane. Najbliższe zajęcia odbędą się w maju. Za niedogodności przepraszamy.

 

Wykład prof. Jerzego Buzka

News z ostatniej chwili!

Zapraszamy serdecznie na wykład otwarty dotyczący Unii Europejskiej, który wygłosi Premier RP w latach 1988-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009 - 2012, Poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek.

Spotkanie odbędzie się w auli Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu (ul. Kilińskiego 43) 5 kwietnia 2019 o godzinie 13:00 - 14:30.

 

Harmonogram zajęć - kwiecień 2019

Poniżej zamieszczamy dla Państwa harmonogram naszych spotkań w bieżącym miesiącu. Aby pobrać harmonogram (otworzyć wersję PDF) należy kliknąć w poniższe zdjęcie.

 

Zajęcia komputerowe w dniu - 12.03.2019 - zmiana tematu zajęć

Ze względu na prośby uczestników, zmianie nastąpi temat najbliższych zajęć komputerowych. Obowiązujący temat: "Zakup antywirusa przez allegro - finalizacja zakupu". Podczas tych zajęć będzie istniała możliwość zakupu oprogramowania za gotówkę.

 

Zapraszamy do wspólnego wyjścia do Muzeum Śląskiego w dniu 12.03.2019

Serdecznie zapraszamy do wspólnego wyjścia na MUZEALNY UNIWERSYTET SENIORA, NA TEATR KONESERA – POSKROMIENIE ZŁOŚNICY. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 11.00 w Muzeum Śląskim, ul. T. Dobrowolskiego / poziom -3, sala A, wstęp wolny

Przejazd komunikacją miejską z przystanku autobusowego przy Dworcu PKP (trzeba mieć swój bilet) lub transportem własnym i spotkanie się na miejscu.

Teatr Konesera, włączony od września 2018 roku do programu Muzealnego Uniwersytetu Seniora, zaprasza w semestrze letnim na spotkania z teatrem epoki elżbietańskiej i twórczością Williama Szekspira. Zajęcia składają się z projekcji spektaklu oraz prelekcji poświęconej zagadnieniom poruszanym w tekście i jego scenicznej interpretacji.

Zapisy do 08.03.2019: 

- po wykładzie w środę 06.03.2019, w Biurze UTW, pok. 312 lub telefonicznie 32/363-12-31

 

Harmonogram zajęć - marzec 2019

 

Poniżej zamieszczamy dla Państwa harmonogram naszych spotkań w bieżącym miesiącu. Aby pobrać harmonogram (otworzyć wersję PDF) należy kliknąć w poniższe zdjęcie.

 

Harmonogram zajęć - luty 2019

 

Poniżej zamieszczamy dla Państwa harmonogram naszych spotkań w bieżącym miesiącu. Aby pobrać harmonogram (otworzyć wersję PDF) należy kliknąć w poniższe zdjęcie.

 

 

UWAGA! Zmiany w harmonogramie na styczeń

Informujemy, że zmianie ulegają zajęcia z pilatesu oraz języka angielskiego.

PILATES - grupy "wtorkowe" zostają przeniesione na poniedziałek, godziny pozostają bez zmian, czyli:

1 grupa - 11.30-12.15

2 grupa - 12.30-13.15

JĘZYK ANGIELSKI - zmiana godzin:

10.45-11.45 - grupa zaawansowana

12.00-13.00 - grupa średniozaawansowana

13.10-14.10 - grupa początkująca

 

Harmonogram zajęć - styczeń 2019

 

Poniżej zamieszczamy dla Państwa harmonogram naszych spotkań w bieżącym miesiącu. Aby pobrać harmonogram (otworzyć wersję PDF) należy kliknąć w poniższe zdjęcie.

 

 

 

Odwołane zajęcia z języka angielskiego - 20.12.2018 

informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych,  najbliższe zajęcia z języka angielskiego w dniu 20.12.2018 NIE ODBĘDĄ SIĘ.

 

Harmonogram zajęć - grudzień 2018

 

Poniżej zamieszczamy dla Państwa harmonogram naszych spotkań w grudniu. Aby pobrać harmonogram (otworzyć wersję PDF) należy kliknąć w poniższe zdjęcie.

 

 

Każdy senior, który skończył 60 lat może bezpłatnie wyrobić własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Wystarczy, że przystąpi do Programu Ogólnopolskiej Karty Seniora, wypełniając formularz zgłoszeniowy.

Formularz należy wypełnić drukowanymi literami i wysłać na adres dołączając do wysyłki zaadresowaną kopertę i znaczek pocztowy oraz plastikowe zakrętki po butelkach. Zakrętki zostaną przekazane na cele charytatywne:

„Głos Seniora”

al. J. Słowackiego 46/30

30-018 Kraków

Karta ta umożliwia korzystanie ze zniżek w rozmaitych punktach, instytucjach i ośrodkach zdrowia. Takich punktów jest już ponad 1400, a z każdym dniem ta liczba rośnie.

 • Formularz zgłoszeniowy --> TUTAJ
 • Regulamin OKS --> TUTAJ

Lista firm honorujących OKS --> TUTAJ

 

Harmonogram zajęć - listopad 2018

 

Poniżej zamieszczamy dla Państwa harmonogram naszych spotkań w listopadzie. Aby pobrać harmonogram (otworzyć wersję PDF) należy kliknąć w poniższe zdjęcie.

 

 

"Gruzja - kraj kontrastów"

Dzisiejszy wykład poprowadził Pan Maciej Machura z tematem „Gruzja – kraj kontrastów”. Wykładowca opowiadał o swojej podróży po tym kraju, który uzyskał niepodległość w 1991 roku po rozpadzie ZSRR. Słuchacze dowiedzieli się m.in. o ciekawostkach i zwyczajach  panujących w kraju, gdzie nadrzędną wartością jest rodzina. Jednostką monetarną tego kraju jest lari. Co ciekawe, banknoty produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Gruzini to gościnni ludzie. Jedno z powiedzeń mówi, że gość to podarunek od Boga. Często zdarza się, że turyści są zapraszani do gruzińskiego domu. Częstuje się ich domowymi specjałami i procentowymi trunkami.

 

Inauguracja Roku Akademickiego UTW Humanitas

10 października br., odbyła się Inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSH. W uroczystości udział wzięli  przedstawiciele Uczelni oraz Miasta Sosnowiec,  którego reprezentował prof. Marek Barański - Pełnomocnik Prezydenta ds. Rewitalizacji i Integracji Społeczności Lokalnej, a także Radni Rady Miasta oraz Rada Seniorów z przewodniczącym Jerzym Karpińskim. Wykład Inauguracyjny pt. „Senior w systemie ochrony zdrowia” poprowadził dr Mariusz Lekston - Prorektor ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej WSH.

 

Harmonogram zajęć - październik 2018

Poniżej zamieszczamy dla Państwa harmonogram naszych spotkań w październiku. Aby pobrać harmonogram (otworzyć wersję PDF) należy kliknąć w poniższe zdjęcie.

 

 

 

Inauguracja UTW Humanitas

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na wykład Inaugurujący nowy rok akademicki 2018/2019, który dbędzie się w dniu 10 października 2018 r., o godz. 11.00 w auli naszej Uczelni. Wykład poprowadzi dr Mariusz Lekston - Prorektor ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej WSH. Temat wykładu: „Senior w systemie ochrony zdrowia”. Przed wykładem zostaną Państwu  rozdane harmonogramy zajęć na październik.  

Serdecznie zapraszamy.

 

 

Zapisy na wycieczkę - Mirów, Bobolice, Leśniów, Żarki

Serdecznie zapraszamy na wspólny wyjazd:

Wycieczka w dniu 28.05.2018 Koszt: 100 zł.  W programie wycieczki:

 • Wyjazd o godz. 8.00
 • Przejazd do Podlesic – spacer po Rezerwacie Góra Zborów, Jaskinia Głęboka
 • Przejazd do Mirowa, spacer wokół ruin Zamku w Mirowie, przejście Grzędą Mirowską – malowniczym szlakiem turystycznym ok. 2 km
 • Zwiedzanie odbudowanego Zamku Bobolice
 • Pobyt w Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach – Stary Młyn
 • Zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej
 • Obiad
 • Powrót ok. 19.00

W cenie:

 • Transport
 • Ubezpieczenie NNW
 • Opieka pilota
 • Bilety wstępu
 • Obiad

UWAGA: wycieczka odbędzie się przy zapisie min. 40 osób

Zapisy i wpłaty do 16.05.2018 w Biurze UTW, pok. 010

 

"Kostaryka i jej bogactwa"

Nasz środowy wykład poprowadziła dziennikarka, pasjonatka podróży – Pani Iwona Żelazowska, która przedstawiła naszym słuchaczom temat „Kostaryka, królestwo kawy, ekologii i dziewiczej przyrody”. Prowadząca przedstawiła słuchaczom zagadnienia związane z położeniem geograficznym, ludnościom, ukształtowaniem terenu. Kostaryka znajduje się w  „Pacyficznym pierścieniu ognia” ze względu na występowanie tam 6 aktywnych wulkanów oraz częste trzęsienia ziemi spowodowane ruchami tektonicznymi. Nazwa kraju pochodzi od Krzysztofa Kolumba, który widząc bogactwo tej krainy nazwał ją  la costa rica , co po hiszpańsku oznacza „bogate wybrzeże”. Wielki odkrywca poszukiwał cennych skarbów, a trafił na niesamowite bogactwo natury. Jego oczekiwania nie były jednak bezzasadne, ponieważ Indianie, którzy go powitali, nosili liczne złote ozdoby, lecz nie chcieli zdradzić, skąd pochodzi cenny kruszec. W Muzeum Prekolumbijskiego Złota w stołecznym San José przedstawione zostały stosowane przed wiekami metody wydobycia i przetwarzania tego metalu, a także piękne wyroby ze złota noszone przez ludność każdej klasy społecznej. Kostaryka słynie z plantacji kawy, ekologii, braku wojska i armii, ale przede wszystkim z bogatej flory i fauny. Ponad 25% jej terytorium pokrywają parki narodowe lub inne tereny podlegające ochronie przyrody. W granicach Kostaryki znajduje się więcej ptaków niż w Ameryce Północnej, Europie i Australii osobno wziętych. Mówi się też, że na jednym drzewie znajduje się więcej chrząszczy niż na jego odpowiedniku w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

 

"Rodzina patchworkowa"

Na dzisiejszym wykładzie prowadząca - Pani mgr Patrycja Paczyńska –Jasińska, socjolog, kulturoznawca poruszyła trudny temat relacji zachodzących w rodzinach patchworkowych, a zwłaszcza emocji, które towarzyszą dzieciom, rodzinie podczas rozstań. Co to jest rodzina patchworkowa? „Moje, Twoje, nasze” – tak słusznie odpowiedziała słuchaczka UTW. Czy potrafimy się porozumieć przy rozstaniach? Pani Patrycja jako filmoznawca przedstawiła tytuły filmów wartych obejrzenia przedstawiających omawianą tematykę, zarówno w lekkich komediach, jak i ambitnych dramatach.

„Rodzina, rodzina, rodzina, ach rodzina. Rodzina nie cieszy, nie cieszy, gdy jest, Lecz kiedy jej nima. Samotnyś jak pies” z Kabaretu Starszych Panów

 

 

Harmonogram zajęć - kwiecień 2018

Harmonogram zajęć jest już dostępny dla Państwa do pobrania tutaj.

 

"Świat utracony - historia Żydów z Zagłębia"

Ostatnie marcowe spotkanie słuchaczy UTW przeprowadził pan Adam Szydłowski - regionalista, społecznik, pasjonat kultury żydowskiej. Odkrywca 3. Domów Modlitwy w Będzinie, pomysłodawca Dni Kultury Żydowskiej w Będzinie oraz prezes Fundacji Rutki Laskier. Jak głęboko na naszym regionie odcisnęły swój ślad rodziny Żydowskie, jaka była ta bardziej oraz mniej chlubna historia relacji zagłębiowsko - żydowskich oraz dlaczego warto sięgać do historii Będzina oraz Sosnowca - o tych i wielu innych niezmiernie ciekawych kwestiach usłyszeliśmy podczas wykładu "Świat utracony - historia Żydów z Zagłębia". 

 

K O M U N I K A T

Przypominamy, że w dniu 29 marca br. zajęcia z języka angielskiego zostały na Państwa prośbę odwołane.

Na najbliższe zajęcia zapraszamy 5 kwietnia.

 

 


"Neurony na start" - warsztat gier planszowych"

Trening koncentracji i uwagi nie musi być nudny i żmudny! Zapraszamy na warsztat gier planszowych... ale nie byle jakich :)

Trenerzy technik pamięciowych zaprezentują najciekawsze gry, które rozwijają koncentrację, spostrzegawczość i kreatywność. Każda forma aktywności z wykorzystaniem gier planszowych integruje całą rodzinę, rozgrzewa neurony i poprawia codzienne funkcjonowanie.

Warsztat adresowany jest do Seniorów, członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.

Uczestnicy będą mieli okazję poznać praktycznie zasady wykorzystania gier, spotkanie będzie miało charakter warsztatowo-treningowy. Każdy uczestnik otrzyma również komplet materiałów z opisem zastosowania prezentowanych gier.

Prowadzący:
Ewa Bensz-Smagała - pedagog, trener technik pamięciowych, metodyk. Pracuje z dziećmi z zaburzeniami uwagi, z problemami czytelniczymi.
Magdalena Mirowska - coach, trener technik pamięciowych. Specjalizuje się w nauczaniu szybkiego czytania dzieci i dorosłych oraz treningu pamięci młodzieży maturalnej.

Zapisy: marlena.cichy@humanitas.edu.pl


 

Wykład "Serce masz tylko jedno"

„Serce masz tylko jedno” – to temat wykładu dla naszych seniorów, który poprowadził Pan dr Grzegorz Łoza. Wykładowca przybliżył naszym słuchaczom temat uzdrowisk – czym jest uzdrowisko, czym się zajmują, jakie role spełniają. Jakie cechy kwalifikują miejscowość, aby mogła zostać uzdrowiskiem, w jakich strefach najlepiej zakładać uzdrowiska według klasyfikacji stref od A do C, gdzie klasa strefy uzależniona jest od ilości terenów zielonych w poszczególnych miejscowościach. Prowadzący przedstawił również znaczenie, rolę, funkcjonowanie oraz choroby jednego z najważniejszych organów w naszym organizmie -  serca.  

 

Wykład dra Krystiana Dudka dla UTW

Dzisiejszy wykład pt. „Marketing polityczny- jak politycy wygrywają wybory” poprowadził dr Krystian Dudek, który przedstawił  naszym słuchaczom tajniki PR, ciekawostki związane z wizerunkiem, a także częstymi „wpadkami” osób publicznych. Jak sam mówi: „Z badań, które prowadziłem wynika, że wielu polityków popełnia kardynalne błędy. Jakie?” O tym opowiedział podczas naszego wykładu.


 

Harmonogram na marzec do pobrania

Rozpoczął się nowy semestr i nowe zajęcia. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym planem zajęć UTW na marzec

Harmonogram do pobrania tutaj

 

UWAGA!! ZAJĘCIA KOMPUTEROWE - ZMIANY

Najbliższe zajęcia komputerowe w dniu 27.02.2018, dla grup tematycznych są połączone. Zajęcia odbywają się w godz. 11.15 - 12.15, temat: „Messenger na Facebooku oraz wybór i zakup programu antywirusowego”.

Za niedogodności przepraszamy.

 

Harmonogram na luty do pobrania

Na Państwa prośbę, załączam harmonogram zajęć na luty 2018 r.

Harmonogram dostępny tutaj 

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy !

 

 

Czy reklama ma wpływ na nasze zakupy?

Dzisiejszy wykład dla naszych seniorów pt. „Psychologiczne aspekty reklamy” poprowadził Pan  mgr Sebastian Korfel, którego psychologia jest wielką pasją. Prowadzący podczas wykładu przedstawił mechanizmy, ktore są wykorzystywane przez firmy reklamowe, aby zachęcić nas do zakupu reklamowanych przez nich produktów. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się neuromarketing, a także czym są i jak działają neurony lustrzane oraz czym się kierujemy dokonując wyboru produktów w sklepach.

 

Mamy samorząd UTW !

Dzisiaj – 25 października 2017 r. spośród naszych słuchaczy UTW został wybrany Samorząd UTW Humanitas. W jego składzie zasiadają: Nina Boduszek, Jolanta Koziak, Anna Polańska, Teresa Sobstyl, Łucja Trzeciecka – Nowak oraz Andrzej Kurek.  Serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów.

 

Wykład "Prawo spadkowe"

Dzisiejszy wykład inauguracyjny dla seniorów z naszego UTW poprowadził Prorektor WSH, dr Mariusz Lekston oraz mgr Ewa Natkaniec. Podczas wykładu, którego tematem było „Prawo spadkowe” słuchacze zapoznali się z pojęciami oraz znaczeniem zagadnień takich jak, spadek – co to jest oraz co zalicza się do spadku, co jest wyłączone z dziedziczenia oraz jakie prawa przechodzą na spadkobierców. Czy każdy spadek powinniśmy przyjąć? Jak odrzucić spadek, aby nie popaść w długi. Prowadzący poruszyli również temat związany z dziedziczeniem oraz testamentami – rodzaje dziedziczenia, kto i kiedy dziedziczy, a także jakie są  rodzaje testamentów, kiedy powinniśmy sporządzić testament i jakie warunki musi spełniać, aby był ważny. Tematyka ta bardzo interesowała naszych słuchaczy, którzy prosili o jej kontynuację.

 

Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2017/2018

Serdecznie zapraszamy wszystkich słuchaczy UTW na Inaugurację Nowego Roku Akademickiego 2017/2018, w dniu 17.10.2017r. (wtorek) o godz. 11.00, w Auli Wyższej Szkoły Humanitas.

Na kolejne spotkanie - tym razem tradycyjnie już wykład dla słuchaczy UTW zapraszamy 18.10.2017r. (środa) o godz. 11.00. Do zobaczenia

 

Sosnowiecki Tydzień Seniora 2017

W dniach 11 - 17 września zapraszamy Seniorów i nie tylko do Parku Sieleckiego. Zaplanowaliśmy wiele atrakcji, konkursów z nagrodami dla mieszkańców i artystyczne występy, łączące pokolenia.

Inaugurację Dni Seniora rozpoczynamy w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 43

Program wydarzenia:

11 września - poniedziałek - Edukacja dla Seniora
10:00-15:00 - Konferencja w Wyższej Szkole Humanitas - prelekcja Pani prof. Marii Zrałek oraz 3 panele dyskusyjne z tematyką : 1.Aspekty prawne;
2.Zdrowy senior;
3.Bezpieczny senior

12 września - wtorek - Kultura dla Seniora - wstęp bezpłatny
Muzeum w Sosnowcu - Pałac Schoena
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
15:00 - Spektakl "O życiu", Muza, Akademia teatralna Muzyczna
19:00 - Koncert Organowy Antoniego Górala, Kościół Świętego Joachima

13 września - środa - Sport dla Seniora
Konkurencje indywidualne
9:00 - 13:00 - Zawody Pływackie (Klimontowskie Centrum Aktywności Rodzinnej), zapisy do 12 września e-mail: plywanie@mosir.sosnowiec.pl
16:00 - Rajd rowerowy (start: przystanek Zagórze Centrum kierunek Sosnowiec) zapisy do 30 sierpnia, Ireneusz Świerkot 602 656 913
16:00 - Nordic Walking (start Górka Środulska), zapisy do 30 sierpnia, Urszula Kaczmarczyk 695 490 301
16:00 - Turniej gry w szachy (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9 ul. Jeności 8) zapisy do 30 sierpnia, Urszula Kaczmarczyk 695 490 301

14 września - czwartek - Zdrowie Seniora
Prelekcje i wykłady na Uniwersytecie Trzeciego Wieku
10:00 - 12:30 - Śląski Uniwersytet Medyczny ul. Jedności 8
tematy:
-lek czy suplement diety w procesie samoleczenia
-pielęgnacja domowa skóry dojrzałej
-co jeść by zdrowym być
-Seniorze zadbaj o swoje stopy

Badania dla Seniorów
9:00 - 15:00 - Badanie Słuchu Amplifon (ul. Warszawska 9/110 pom. Rady Seniorów) zapisy do 30 sierpnia, Urszula Kaczmarczyk 695 490 301
9:00 - 17:00 - Przeglądy stomatologiczne (gabinet stomatologiczny Lubiszewscy ul. Jagiellońska 13c/504, zapisy do 31 sierpnia tel. 507 342 648)
10:00 - 19:00 - Badanie wzroku Vision Express (Plaza Sosnowiec zapisy tel. 32 785 69 51)
12:00 - 17:00 - Badanie wzroku Vision Express (Plejada Sosnowiec zapisy tel. 32 298 95 71)
12:00 - 19:00 - Badanie wzroku Vision Express (Auchan Sosnowiec zapisy tel. 32 730 60 77)

15 września - piątek - Wielka Gra Seniora -
Park Sielecki 11:00 - 18:00
Występy sceniczne:
- Klimontowianki, Skandal, Kiepurki, Julia i Ania, Green Point dzieci
Konkurencje drużynowe Rad Seniorów
Turniej gry w bulle, rzut kotwicą, rzut do kosza, przeciąganie liny, kręgle, rzut do puszek, cymbergaj

WIELKI FINAŁ
16 września - sobota
Park Sielecki 10:00 - 18:00
Występy sceniczne
Grupa teatralna NaOpAk z Dąbrowy Górniczej
Seniorzy z Dziennych Domów Pomocy Społecznej w Sosnowcu
Wiktoria Kubicka
Kasia i Mirek uczestnicy programu Aplauz Aplauz
Pani Danuta Chycka
Nie zabraknie również występów dzieci. Przewidziano liczne atrakcje dla dzieci i Seniorów, między innymi fotobudka (12:00 - 17:00)
Gwiazda dnia - Grzegorz Majzel

17 września - niedziela
Park Sielecki 10:00 - 18:00
Występy sceniczne
Zespół "I to się ceni"
Schodzące Gwiazdy Geriatrii
Orfeusz
Muzykanci na tropach Jana Kiepury
Za młodzi na sen.
Gwiazda dnia - Silver Dance

Serdecznie Zapraszamy !

Bezpłatny wstęp

 

Wycieczka: Pieskowa Skała - Ojców –Muzeum Przyrodnicze – Dolina Prądnika

Data: 29.06.2017r. , godz. 9.00

Cena: 50 zł + koszt posiłku zamówionego indywidualnie

Program wycieczki:

Wyjazd z Sosnowca o godz. 9.00  do Pieskowej Skały.

Zwiedzanie Zamku w Pieskowej Skale  (około 1,5 godziny.)

Przejazd i przejście  do Kościoła i pustelni bł. Salomei w Grodzisku (ok. 1,5 godz.)

Przejazd do Boroniówki – (stara osada młynarska: zabytkowy młyn i tartak wodny w Ojcowskim Parku Narodowym) (zwiedzanie około 1 godziny, możliwość wypicia kawy)

Przejście piesze:- Złota Góra - Park Zamkowy. (15 min)

Zwiedzanie Ruin Zamku "Kazimierzowskiego" w Ojcowie (30 min)Zwiedzanie Ekspozycji Przyrodniczej w Centrum Edukacyjno-Muzealnym OPN. (około godziny)Przejście piesze (spacer)  Park Zamkowy -  Brama Krakowska - Dolina Prądnika ( 1 – 1,5 godz.)Dla chętnych  - Góra Okopy - Jaskinia Ciemna - Brama Krakowska - Dolina Prądnika – Park Zamkowy. (około 2 godzin)

Powrót do Pieskowej Skały – posiłek w gospodarstwie agroturystycznym

Powrót do Sosnowca

UWAGA!!! Należy zabrać obuwie oraz ubrania odpowiednie do wycieczki w terenie.

 Program może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo uczestników – decyduje o tym Przewodnik.

 

Zwiedzili Kopalnię i Muzeum „Sztygarka”

25 kwietnia odbyła się wycieczka słuchaczy Porębskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka” oraz do Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Wycieczkę zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Porębie i Uniwersytet Międzypokoleniowy Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. 

Uczestnicy wycieczki przeszli podziemną trasą turystyczną umiejscowioną na dwóch pokładach węglowych na głębokości 25 m i przebywali w naturalnych warunkach pracy pod ziemią.

W Muzeum Miejskim „Sztygarka” zwiedzono ekspozycję historyczną ukazującą dzieje przemysłu hutniczego i górniczego w Zagłębiu, wystawę z dziedziny przyrody, archeologii, etnografii i podróży, a na zakończenie Park Militarno – Historyczny „Reduta”, w którym można było zobaczyć m.in. czołgi T-34, t-55, T-85, armaty, haubice, transporter opancerzony SKOT i samolot Mig-21.

 

Klub Muzyki poważnej - zmiana terminu

informujemy, że na Państwa prośby, zostały przeniesione zajęcia Klubu Muzyki poważnej z 14 kwietnia na 21 kwietnia. Godziny pozostają bez zmian.

 

O mediacjach dla Seniorów

13 marca w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSH gościliśmy na naszej uczelni Panią Monikę Górską - prezes Centrum Komunikacji i Mediacji i Dialog. Podczas wykładu pt.:Mediacje w rozwiązywaniu problemów” poruszono trudny temat jakim jest kompromisowe postrzeganie sytuacji problematycznej. Czym tak naprawdę są mediacje, które zazwyczaj kojarzą nam się ze sprawami sądowymi? Czy można je wykorzystać do rozwiązywania sporów sąsiedzkich? Seniorzy uzyskali odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania oraz dostali informacje gdzie mogą zgłosić się w celu podjęcia mediacji.

 

 

Brak przerwy zimowej na UTW - spotykamy się 01 lutego 2017 r.

W związku z pojawiającymi sie pytaniami o przerwę zimową, informuję, że na Państwa prośby takiej przerwy w tym roku nie ma.

Zapraszam naszych słuchaczy UTW Humanitas na nasz środowy wykład, który odbędzie się jutro 01 lutego o 11.00, a poprowadzi go prof. Dariusz Rott na temat „Barok w literaturze i kulturze polskiej".

 

Kamil Durczok z wykładem dla seniorow z UTW

W środę 11 stycznia wykład dla naszych seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Humanitas przeprowadził znany dziennikarz i redaktor naczelny portalu Silesion.pl, Kamil Durczok. W spotkaniu udział wzięło blisko 150 zainteresowanych słuchaczy, którzy w części poświęconej na zadawanie pytań udowodnili, że Interenet i nowe media nie mają przed nimi, aż tak dużych tajemnic, jak mogłoby się wydawać.

Kamil Durczok podczas wykładu pt. „Dziennikarstwo w nowych mediach, czyli jak nie wpaść w sieć” omówił różnice w przekazywaniu informacji, jakie spowodował wpływ techniki na media. Prowadzący przedstawił cztery rewolucje technologiczne. Opowiedział również o wpływie wynalezienia druku, który był pierwszym przełomem technicznym oraz o audycjach radiowych, które stały się „teatrem wyobraźni”. Następnie zaś o telewizji, która przekazywała gotowy obraz i wprowadziła widza zarówno w świat informacji lokalnych, ale także globalnych, pokazując chociażby wybory prezydenckie w USA lub wojnę w Iraku za pośrednictwem kamer zamontowanych na czołgach.

Obecnie, jak podkreślił redaktor Durczok, jesteśmy świadkami IV rewolucji technologicznej, którą jest wypieranie druku do świata Internetu i mediów społecznościowych, gdzie każdy z nas za pomocą komputera, telefonu lub aparatu może stać się świadkiem tworzenia nowych informacji. Ważne jest, aby użytkownik Internetu miał świadomość, że żyjemy w niełatwych czasach, kiedy sami musimy wybierać i oceniać na podstawie różnych informacji z serwisu, te najbardziej wiarygodne informacje. Na zakończenie nie zabrakło również pytań od słuchaczy oraz pamiątkowych zdjęć z naszym gościem.

 

 

Uroczysta Inauguracja 2016/2017 UTW już za nami!

W środę 05.10.2016r. miała miejsce uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017 Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przybyłych na uroczystość gości przywitał prof. Marek Barański reprezentujący Prezydenta Miasta Sosnowiec oraz prof. WSH Michał Kaczmarczyk Rektor Wyższej Szkoły Humanitas.

Uroczystość inauguracyjna była również kontynuacją rozpoczętych w czerwcu Senioralliów i obchodzona była pod hasłem Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Była to doskonała okazja do wręczenia podziękowań naszym parterom, które z rąk rektora odebrali przedstawiciele Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego oraz firma Amplifon. Uroczystość uświetnił swoim występem Pan Zbigniew Teper, który zaprezentował kilka piosenek ze swojego repertuaru, a także zaprosił na swój koncert do Muzy 07.10.2016 r., o godz. 18.00. Niespodzianką przygotowaną dla seniorów były bezpłatne zaproszenia na ten koncert, które rozeszły się w mgnieniu oka.

Wykład inauguracyjny pt. „Slajdowisko – Sosnowiec w latach 1945-1969” prowadzili Pani Izabela Krzoska oraz Pan Paweł Ptak, którzy przedstawili zdjęcia starych pocztówek przedstawiających architekturę Sosnowca. Bardzo wiele z przedstawionych budynków już nie istnieje lub ma zupełnie inny wygląd np. budynek, w którym znajdował się ratusz lub Pomnik Czynu Rewolucyjnego tzw. „rury”, inny wygląd miał też Pałac Ślubów, czy basen sielecki. Przedstawiane pocztówki były dodatkowo wzbogacane anegdotami lub historiami z nimi związanymi opowiedzianych przez prowadzących. Seniorzy ze wzruszeniem oglądali ten wykład.

Na koniec Pan Dariusz Jurek dodatkowo opowiedział seniorom o projekcie obywatelskim „Bulwar Czarnej Przemszy” dotyczącym zmodernizowania i renowacji trasy wzdłuż Przemszy, pokazując zdjęcia, jak obecnie wygląda i co należy jeszcze zrobić, aby seniorzy mogli z przyjemnością spędzać tam czas.

 

Inauguracja roku 2016/2017 w UTW w Dąbrowie Górniczej już za nami!

26 września 2016 r. w Pałacu Kultury Zagłębia miała miejsce uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017 dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego pod patronatem naukowym Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Uroczystość uświetnił wykład pt: „Czy być starym to wstyd" wygłoszony przez Panią Dziekan, prof. WSH dr Marię Zrałek. Niezwykle poruszające przemówienie wskazało na współczesne aspekty godności w wieku starszym oraz szacunku do ludzi starych. Oprawę muzyczną zapewnił chór Zielona Nadzieja działający w ramach UTW. W części pozaoficjalnej utwory fortepianowe na cztery ręce W. A. Mozarta, J. Brahmsa oraz S. Rachmaninowa, wykonała Pani Magdalena Kruż oraz Luiza Kaczmarczyk.

 

Nasi Seniorzy na wyjeździe do Wisły

W ramach projektu "Zagłębiowska Akademia Aktywnego Seniora" nasi Seniorzy mieli okazję skorzystać z wyjazdu do Wisły i spędzić parę chwil w Hotelu *** Pod Jedlami. Jak zwykle bawliśmy się wyśmienicie. Uczestnicy wysłuchali wykładu pt. "Aktywność obywatelska we współczesnym świecie", który wprowadził ich w świat praw i możliwości współdecydowania o sprawach lokalnych. Dużym zainteresowaniem Seniorzy obdarzyli także warsztaty, które dotyczyły umiejętności praktycznego posługiwania się serwisami informacyjnymi oraz bezpieczeństwa "w sieci". Po zajęciach mertytorycznych przyszedł czas na sport. Nawet nie do końca udana pogoda nie wystraszyła Seniorów, którzy z instruktorką nordic-walking chętnie wybrali się w malownicze tereny Wisły. Był też fitness i mnóstwo zabawy. Wyjazd oakzał się udany, z niecierpliwością czekamy na kolejny!

 

 

Ruszamy z realizacją projektów dla seniorów z całego Zagłębia!

Wyższa Szkoła Humanitas w partnerstwie z Fundacją Humanitas uzyskała ponad 300 tys. złotych na realizację dwóch interesujących projektów obywatelskich, aktywizujących łącznie 270 seniorów z terenu Zagłębia Dąbrowskiego. W ramach zaplanowanych do grudnia 2016 roku działań uczestnicy obu projektów wezmą udział w zajęciach sportowych (m.in. zumba, fitness, taniec), warsztatach, wykładach oraz wizytach studyjnych i wycieczkach. Na przełomie sierpnia i września uczestnicy odwiedzili Wisłę, gdzie wspólnie z trenerami,  zaproszonymi gośćmi i urzędnikami spędzili dwa cudowne, słoneczne dni. Wśród atrakcji były zarówno aktywności szkoleniowe (wykład i warsztaty), jak i ćwiczenia sportowe. Chętni znaleźli także czas na zwiedzenie Wisły i okolic.  Wszyscy świetnie się bawili! Projekt pt. „Sosnowiecka Akademia Aktywności Obywatela” jest realizowany przy wsparciu finansowym z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt pt.„Zagłębiowska Akademia Aktywnego Seniora" jest dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

 

VI Seniorallia za nami!

Koniec czerwca w Uniwersytecie Trzecie Wieku Wyższej Szkoły Humanitas upłynął pod znakiem VI edycji Senioralliów – wydarzenia dedykowanego słuchaczom UTW WSH oraz seniorom z całego Zagłębia. W tym roku wyjątkowa dwudniowa impreza przygotowana przez WSH, przy wsparciu finansowym Gminy Sosnowiec, odbyła się 28 i 29 czerwca. Pierwszy dzień zabawy obfitował w wiele atrakcji kulturalnych, naukowych, prozdrowotnych i artystycznych. Drugi minął pod znakiem wycieczki do Tyńca oraz Krakowa. Tegoroczną, VI już edycję Senioralliów zainaugurował rektor Wyższej Szkoły Humanitas, prof. WSH Michał Kaczmarczyk. Witając wszystkich zgromadzonych w auli WSH gości, wśród których oprócz studentów-seniorów, nie zabrakło także przedstawicieli Rady Miejskiej w Sosnowcu oraz Sosnowieckiej Rady Seniorów. Życzenia dobrej zabawy złożyła studentom UTW również Anna Jedynak, wiceprezydent Sosnowca, która przekazała przedstawicielom seniorów symboliczny klucz do bram miasta, tym samym oficjalnie otwierając dwudniowe obchody Senioralliów. Te zaś w tym roku obfitowały w wiele atrakcji. Jednym z głównych punktów wtorkowego programu był m.in. spektakl teatralny „Mleczarnia” w wykonaniu aktorów Teatru Bez Sceny. Sztuka, napisana i wyreżyserowana przez tegorocznego laureata Zagłębiowskiej Nagrody „Humanitas” w kategorii honorowej, prof. Jacka Rykałę, spotkała się z ciepłym przyjęciem publiczności zgromadzonej w auli WSH.  Seniorzy mogli także wysłuchać występu uczestników „Radosnego śpiewania” oraz chóru „Band in Choir”, wzięli także udział w corocznym turnieju gry w bule o Puchar Prezesa Fundacji „Humanitas” oraz konkursach i zabawach na świeżym powietrzu. W Letniej Strefie Humanitas czekał na nich także poczęstunek w postaci grilla, a także możliwość zatańczenia razem z instruktorką zumby gold. Przez cały dzień czekali na nich również specjaliści z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, którzy udzielili im porad w zakresie zdrowia. Pierwszy dzień Senioralliów był także okazją do uroczystego zakończenia Roku Akademickiego 2015/2016 w UTW Humanitas, rozdania dyplomów słuchaczom i podsumowania całego roku wspólnej pracy i nauki. Wręczono również puchar Prezesa Fundacji „Humanitas”, dra Mariusza Lekstona, dla Anny Rozenau, zawodniczki, która uzyskała najwyższy wynik w turnieju gry w bule. Drugi puchar powędrował zaś do najbardziej aktywnego studenta UTW, którym w tym roku okrzyknięto pana Tadeusza Jędralskiego. W drugim dniu Senioralliów pięćdziesięciu seniorów z Sosnowca oraz pozostałych miast Zagłębia pojechało na wycieczkę do Tyńca oraz Krakowa. W Tyńcu po Opactwie Benedyktynów oraz kościele św. Piotra i św. Pawła uczestników wycieczki oprowadzała Pani Monika Kocot, która w naszej uczelni prowadziła Koło podróżnicze dla seniorów z UTW. Seniorów zachwyciły m.in. stare księgi, które były pisane przez benedyktynów, rzeźby znajdujące się w kościele oraz piękna pozłacana ambona. Atrakcją dla zwiedzających była również relikwia krwi św. Papieża Jana Pawła II, którą ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, ofiarował tynieckiej parafii. Następnie seniorzy pojechali do Krakowa, gdzie zwiedzali Tauron Arenę. Podczas oprowadzania po największej hali w Polsce seniorzy dowiedzieli się, w jaki sposób organizuje się największe imprezy masowe, zwiedzili wybrane pomieszczenia hali, zobaczyli sale konferencyjne, w których udzielane są wywiady, szatnie trenerów oraz zawodników, pomieszczenia, które służą za garderoby dla największych gwiazd, a na koniec każdy senior mógł poczuć się jak VIP zasiadając w loży VIP-owskiej.

 

 

Już po raz VI. Fundacja Humanitas zaprasza na Seniorallia!

 
W dniach 28-29 czerwca, na zakończenie roku akademickiego 2015/2016 odbędzie się dwudniowa impreza plenerowa pt. „Seniorallia”, dedykowana słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSH oraz wszystkim zainteresowanym seniorom z Sosnowca.  Będzie to cykl przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, artystycznym, sportowym i zdrowotnym.
We wtorek (28 czerwca) seniorzy wezmą udział m.in. w corocznym turnieju gry w bule o puchar Prezesa Fundacji Humanitas, w konkursach i zabawach na świeżym powietrzu, wysłuchają występu uczestników „Radosnego śpiewania” oraz chóru „Band in Choir” i będą uczestniczyć w konkursie pt. „Kiermasz pasji”, a także w dedykowanym spektaklu teatralnym prof. Jacka Rykały pt. „MLECZARNIA” w wykonaniu Teatru Bez Sceny. 
Uczestnicy „Senioralliów”  będą mieli także możliwość zasięgnięcia porad specjalistów z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.  Imprezie będzie towarzyszył grill oraz targi ofert dla seniorów, na których wystawią się firmy i instytucje na co dzień współpracujące z naszym UTW. W zależności od pogody, cześć wydarzeń będzie miała miejsce w budynku Wyższej Szkoły Humanitas, a część w ogrodzonym i zlokalizowanym blisko Uczelni ogrodzie zewnętrznym.Impreza będzie także okazją do uroczystego zakończenia Roku Akademickiego 2015/2016 w UTW WSH, rozdania dyplomów słuchaczom i podsumowania całego roku wspólnej pracy i nauki.
Drugiego dnia (29 czerwca) zainteresowani seniorzy pojadą na wycieczkę do Tyńca oraz Krakowa. Uczestnicy wyjazdu będą zwiedzali m.in. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu oraz Tauron Arenę, na której już niebawem (luty 2017 r.) wystawione zostanie ogromne widowisko pt. „Karol” – o życiu Jana Pawła II, w którego realizację jest zaangażowany osobiście JM Rektor WSH, prof. WSH M. Kaczmarczyk. Chętni zwiedzą też inne ciekawe miejsca Królewskiego Grodu. Na specjalne życzenie seniorów, zaplanowaliśmy także czas na spokojne wypicie kawy na rynku i spacer „własnymi ścieżkami”.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Sosnowiec

 

Czy myślisz kreatywnie? Wykład dla seniorów UTW

Środowy wykład dla naszych seniorów poprowadził Pan Sebastian Korfel, który w nietypowy jak dla wykładu sposób, zaprezentował kilka zadań do wykonania. Pan Sebastian zachęcił uczestników do czynnego udziału w wykładzie poprzez ćwiczenia, które wykonywali uczestnicy. Zadania te miały w praktyce pokazać, jak kreatywni jesteśmy oraz jak myślimy o sobie. Wykładowca przybliżył słuchaczom zagadnienia dotyczące myślenia - czym jest myślenie, jaki jest efekt myślenia twórczego, myślenie kreatywne oraz myślenie dywergencyjne. Ważnym punktem wykładu było zwrócenie uwagi na nasze zachowanie np. po kłótni, poważnej rozmowie - to, w jaki sposób „mówimy” do siebie i jak działa nasz „wewnętrzny” cenzor, oceniający zachowanie już „na chłodno”. Na koniec prowadzący zrobił słuchaczom zabawę psychologiczną, której wyniki u wielu osób wywołały szczery śmiech. „To był bardzo udany wykład!” tak komentowali go uczestnicy, wychodząc z uśmiechem na twarzy z sali.

 

 

Śladami sosnowieckiej społeczności żydowskiej

Środowy wykład dla seniorów z naszego UTW poprowadziła Pani mgr Marta Lekston, która podczas wykładu przybliżyła naszym słuchaczom życie oraz zagładę społeczności żydowskiej mieszkającej przed wojną w Sosnowcu.  Do wspomnień czasów przedwojennych Panią Martę zainspirowała książka „Listy z pudełka. Sekret mojej mamy” napisana przez Ann Kirschner - córkę żydówki Sali Garncarz mieszkającej przed wojną w Sosnowcu. Podczas wykładu prowadząca przedstawiła słuchaczom historie życia Sali Garncarz, jej zdjęcia z przyjaciółmi, rodzeństwem oraz jej listy pisane do domu rodzinnego z obozów, w których miała spędzić 6 tygodni, a była… 5 lat. Jak opisała w swoich wspomnieniach, przeżyła pobyt w 7 obozach tylko dzięki tym listom otrzymywanych od siostry „Czy wiesz dlaczego tak dużo piszę? Bo dopóki czytasz, dopóty jesteśmy razem” – oznajmia w swym liście z 24 kwietnia 1941 roku Rózia. Pani Marta przedstawiła również archiwalne zdjęcia Sosnowca oraz ich aktualny wygląd miejsc związanych ze społecznością żydowską. Pokazała na zdjęciach pozostałości murowanej synagogi, bardzo dobrze zachowanego cmentarza żydowskiego, Dom kahalny – siedzibę sosnowieckiej gminy żydowskiej, a także miejsca gdzie były Sosnowieckie Zakłady Graficzne S. Jarmułowicza i A. Bergmana oraz Zakład fotograficzny braci Altman. Przybliżyła również sylwetki najsłynniejszych mieszkańców Sosnowca pochodzenia żydowskiego takich jak Władysław Szpilman, Jakub Zim, czy mający pochodzenie żydowskie Jan Kiepura.  Omówiła czym jest menora, mezuza, czy kuczka. Przedstawiła również rozpaczliwą walkę mieszkańców o przetrwanie podczas wojny.  To był bardzo wzruszający wykład, zwłaszcza, że nasi słuchacze znają miejsca, o których opowiadała Pani Marta Lekston.

 

 

Seniorzy z UTW na wycieczce do "Zaczarowanego ogrodu"

W dniu 02 czerwca 2016 r. seniorzy z naszego UTW odwiedzili wspaniały, zaczarowany ogród Pani Gabrieli Sąkol, na który uzyskała status Kolekcji Narodowej. Pani Gabriela oprowadziła nas po niesamowicie urokliwych zakątkach swojego ogrodu, zaprowadziła nas do „ławeczki zakochanych”, pokazała najnowsze okazy swoich roślin, odmiany żurawek, które są bardzo delikatne i muszą być hodowane w szklarni, a także siewki, które uzyskała ze swoich żurawek. Uczestnicy mogli uzyskać więcej informacji na tematy związane z uprawą oraz hodowlą tych pięknych roślin, Pani Gabriela odpowiadała na wszystkie nasze pytania, a na koniec poczęstowała napojami oraz słodkościami w „zielonej” scenerii. Wszyscy byliśmy oczarowani pięknem ogrodu!!! Bardzo serdecznie dziękujemy za mozliwość odwiedzin w prywatnej posesji Pani Gabrieli.

 

 

Wicemarszałek Sejmu gościem WSH z wykładem dla naszych seniorów

Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu RP oraz posłanka Joanna Schmidt, we wtorek 31 czerwca spotkały się w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSH, aby mówić o idei lifelong learningu, czyli kształcenia przez całe życie. Temat spotkał się z dużym zainteresowaniem seniorów, ale także pozostałych mieszkańców regionu. Obie przedstawicielki Sejmu, już po wykładzie, jeszcze długo odpowiadały na pytania publiczności. Wtorkowe spotkanie z wicemarszałek Barbarą Dolniak i posłanką Joanną Schmidt, adresowane było do wszystkich osób zainteresowanych ideą kształcenia ustawicznego. Szczególnie jednak do seniorów – słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdyż to stanowią modelowy przykład takiego sposobu ciągłego poszerzania swojej wiedzy. Gości zebranych w auli Wyższej Szkoły Humanitas powitała w imieniu władz uczelni Ewa Baran, pełnomocnik kanclerza WSH ds. współpracy z otoczeniem gospodarczym i społecznym. W roli prelegentki wystąpiła Joanna Schidt, która przybliżyła zgromadzonej publiczności nie tylko główne założenia i korzenie idei lifelong learningu, ale także podała przykłady na efektywne jej realizowanie, m.in. z wykorzystaniem funduszy strukturalnych. Podzieliła się także z zebranymi swoimi doświadczeniami z prac w sejmowej Komisji Edukacji oraz przedstawiła prognozy dotyczące rozwoju kompetencji zawodowych i wiedzy wśród młodszych i starszych ludzi w najbliższych latach. Po wykładzie posłanki Schmidt przyszła pora na zadawanie pytań od publiczności. Choć nie udało się uniknąć również palących tematów politycznych, słuchacze żywo dyskutowali z zaproszonymi gośćmi przede wszystkim o problemach współczesnej polskiej edukacji. Wśród podejmowanych zagadnień, znalazły się zarówno te dotyczące roli dzisiejszego nauczyciela w kontaktach z uczniem i w jego wychowaniu, ale także największych bolączek polskiego szkolnictwa i sposobów na jego uzdrowienie. Ponieważ na sali znalazło się grono m.in. byłych nauczycieli i pedagogów, nie trudno było o momenty mocno polemiczne. Głos zabrała również wicemarszałek Barbara Dolniak, która raz jeszcze mocno podkreśliła, że tylko od jednostki zależy w jakim kierunku zmierzać będzie jej edukacja i rozwój osobisty. - Pamiętajcie państwo, że nie jest istotny wiek, ale wewnętrzna energia, zapał i dobre chęci. To one są kluczem do stałego rozwijania swoich umiejętności, wiedzy i pasji. Życzę państwu, aby kształcenie i poszukiwanie nowych rozwiązań sprawiało państwu nieustanną radość i satysfakcję – podsumowała wicemarszałek.

 

 

Żurawki - rośliny piękne i rzadkie

W tym tygodniu wykład dla naszych seniorów z UTW poprowadziła Pani mgr inż. Gabriela Sąkol posiadająca dla swoich żurawek status Kolekcji Narodowej. Żurawka to bardzo ciekawa roślina nie tylko dla ogrodników, ale również dla naukowców, ponieważ wykazuje wiele niezgodności na poziomie molekularnym i morfologicznym. Są roślinami rzadkimi, w warunkach naturalnych rosnącymi w środowisku skalnym i bardzo trudno je zdobyć. Ze względu na atrakcyjne kwitnienie oraz pstrokatość liści są wykorzystywane przez ogrodników. Pani Gabrieli udało się pozyskać nasiona żurawek z Ameryki i zaadoptować z powodzeniem w naszych warunkach. Nasi seniorzy zostali zaproszeni do zwiedzania ogrodu Pani Gabrieli, gdzie właśnie teraz pięknie kwitną żurawki.

 

 

Jak kochać i być kochanym. Wykład dr Aleksandra Mańki dla seniorów UTW

Środowy wykład dla naszych seniorów poprowadził Pan dr Aleksander Mańka. Tematem wykładu była miłość i szczęście oraz jak kochać i być kochanym w rodzinie, a także jak utrzymać szczęście rodzinne. Pan doktor na podstawie scenek z udziałem naszych seniorów przedstawił relacje zachodzące w kontaktach międzyludzkich, ze szczególnym uwzględnieniem relacji rodzinnych oraz jak zmiana zachowania jednej osoby  wpływa na pozostałych jej członków. Wykład Pan doktora bardzo podobał się naszym słuchaczom, którzy  proszą go o więcej takich spotkań…

 

 

 

Pacjencie - poznaj swoje prawa ! Wykład dla seniorów UTW

Wczorajszy wykład dla seniorów naszego UTW poprowadziła Pani mgr Agnieszka Płazak oraz mgr Renata Póda z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Pani mgr Agnieszka Płazak przedstawiła zmiany oraz udogodnienia, jakie zostały wprowadzone w Sosnowieckim Szpitalu, natomiast Pani mgr Renata Póda wyjasniła seniorom przepisy regulujące prawa pacjenta, przedstawiła różnice między opiekunem faktycznym, a osobą bliską i jakie to ma znaczenie dla pacjenta. W sposób jasny, rzeczowy i poparty przykładami omówiła prawa jakie przysługują pacjentom m.in.  prawo do opinii innego lekarza,niż lekarz prowadzący, do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, do dokumentacji medycznej, do zgłaszania sprzeciwu wobec opinii oraz najczęściej łamanego prawa do poszanowania intymności i godności pacjenta. Pani magister wskazała również do kogo należy zgłaszać łamanie praw pacjenta zarówno w szpitalu, jak do Rzecznika Praw Pacjenta. 

  

 

Żurawki i ich odmiany

Dzisiejszy wykład poprowadziła Pani mgr inż. Gabriela Sąkol, pasjonatka ogrodów oraz posiadaczka pierwszej, największej i najcenniejszej prywatnej kolekcji żurawek. Pani Gabriela w 2012 r. uzyskała dla swojej kolekcji certyfikat Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych, również w jej ogrodzie prowadzony był program „Maja w ogrodzie” prowadzony przez Maję Popielarską, a emitowany przez TVN. Pani Gabriela opowiedziała naszym słuchaczom UTW o żurawkach- czyli bylinach  o ozdobnych liściach, ale posiadających też piękne kwiatostany, o ich pochodzeniu, omówiła w jaki sposób ich odmiany dotarły z Ameryki Północnej do Europy. Przedstawiła również twórców nowych odmian żurawek wraz ze zdjęciami tych pięknych roślin.

 

 

Wykład dr Jacka Kurka o przyjemnościach...

Dzisiejszy wykład dla naszych seniorów  prowadził Pan dr Jacek Kurek i dotyczył on „Słodko- gorzkiej historii przyjemności”. Pan doktor w bardzo ciekawy sposób opowiedział o przyjemności smaków, jakie odczuwamy podczas rozpuszczania się czekolady w naszych ustach. Pokazując malarstwo XVIII wieczne zwracał uwagę słuchaczy, jak można czerpać przyjemność. Opowiedział również trochę o historii - w Meksyku ziarna kakaowca służyły jako waluta i była to jedyna waluta rosnąca na drzewie.  Wyjaśnił również, w jaki sposób kakaowiec dotarł do Europy i jaki był proces powstawania czekolady od zbiorów ziaren, po kostkę trzymaną przez nas w ręce. „Przyjemne i dopuszczalne” – to fenomen czekolady!

 

 

 Kulisy musicalu "Karol" dla naszych seniorów

Środowy wykład dla seniorów poprowadził prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk, Rektor Wyższej Szkoły Humanitas. Pan Rektor przeniósł słuchaczy UTW we wspaniały, muzyczny świat związany z kulisami musicalu „Karol”,  do którego napisał scenariusz, natomiast premiera zaplanowana jest na 25 lutego 2017 r. w Tauron Arenie. Musical opowiada o życiu Jana Pawła II od dzieciństwa, poprzez młodość, czasy studenckie, święcenia kapłańskie, aż do najważniejszego okresu, kiedy został wybrany na Papieża.  Podczas wykładu Pan Rektor opowiedział o kulisach powstawania musicalu, o nieznanych historiach  oraz anegdotach z życia „Lolka” opowiedzianych przez przyjaciół, a pojawiających się w scenariuszu.  Zaprezentował również kilka utworów przedstawiających m.in. pożegnanie matki z synem, niosące przesłanie na jego dalsze życie lub niezwykle wzruszający utwór przedstawiający moment śmierci Papieża. Doskonałą muzykę do tego musicalu napisał Filip Siejka, a wystąpią w nim takie gwiazdy jak Anna Wyszkoni, Bracia (Piotr i Wojciech Cugowscy) czy Agata Nizińska. Nadal pozostaje tajemnicą, kto zagra rolę Papieża. Podczas tego niesamowitego wykładu w wielu oczach pojawiły się łzy wzruszenia - tak wielkie emocje wywarł on na słuchaczach.

 

 

Seniorzy odwiedzili Pszczynę i Goczałkowice

19 kwietnia odbyła się wycieczka seniorów z sosnowieckiego UTW do Pszczyny i Goczałkowic. Udział wzięło ponad 100 osób, z czego najstarsza miała 101 lat! Seniorzy odwiedzili przepiękne Muzeum Zamek w Pszczynie, pszczyński Skansen oraz Zagrodę Żubrów. Następnie pojechali do kwitnących Ogrodów Kapiasa w Goczałkowicach, gdzie całe popołudnie spacerowali i podziwiali kolorowe kompozycje kwiatowe. 


 

 

Jak odnaleźć swoich przodków?

Środowy wykład dla seniorów poprowadziła Pani mgr Anna Poznar - Członek Zarządu Zagłębiowskiego Związku Genealogicznego, którego spotkania od wielu lat odbywają się w WS Humanitas. Pani Anna przedstawiła seniorom fotorelację z działania Związku Genealogicznego pokazując jego uczestników - w tym naszych słuchaczy - Pana Tadeusza Jędralskiego oraz Stefana Górskiego. Wyjaśniła również, czym jest genealogia oraz w jaki sposób uzyskać cenne informacje dotyczące naszych przodków, wskazała również, gdzie ich można szukać m.in. w księgach metrykalnych lub Archiwach Państwowych. Zwróciła uwagę, że mało znaczące zapiski, które znajdujemy w starych szafach naszych  rodzin mogą mieć kluczowe znaczenie przy tworzeniu drzewa genealogicznego rodziny. Na koniec pokazała okazałe drzewa rodzin, które wykonała oraz zdjęcia ze spotkania ponad 200 osobowej rodziny, do którego doszło dzięki dociekliwości genealogicznej Pani Anny. Zachęciła także naszych seniorów do tworzenia drzew genealogicznych swoich rodzin oraz do przekazywania młodszym pokoleniom ważnych informacji, dotyczących przodków.

 

 

Zadbaj o zdrowie swoje oraz bliskich - Wykład UTW

Środowy wykład dla seniorów wzbudził wiele emocji. Tematem wykładu były „Programy zdrowotne w mieście Sosnowiec”, a poprowadziła go Pani Halina Czapla – Naczelnik Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu. Pani Halina przedstawiła bezpłatne programy zdrowotne, które są oferowane dla mieszkańców Sosnowca. Programy te mają za zadanie profilaktykę zdrowotną oraz wczesne wykrywanie chorób. Prowadząca przedstawiła również  wprowadzenie do promocji zdrowia, pokazując od czego zależy stan naszego zdrowia oraz wskazała, jak ważna jest równowaga i zgodność  ciała, umysłu i duchowości.

 

 

Teraz Twój ruch! Wykład dla seniorów UTW

Dzisiejszy wykład dla naszych seniorów poprowadziła Pani Jagoda Szostak – instruktor rekreacji ruchowej, a także wieloletni prowadzący zajęcia z fitnessu dla seniorów z naszego UTW. Pani Jagoda przedstawiła pozytywny wpływ aktywności ruchowej na nasze zdrowie oraz omówiła znaczenie ruchu w profilaktyce chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca lub choroby serca. Zaproponowała seniorom także kilka łagodnych form ruchu jak spacer, fitness, zumba czy joga, a także zachęciła słuchaczy do korzystania z siłowni pod chmurką, które dostępne są o każdej porze. Na słuchaczach ogromne wrażenie zrobiły zaprezentowane filmy  dotyczące prawidłowego chodzenia z kijkami, czyli „nordic walking” oraz o motywacji do rozpoczęcia ćwiczeń. Słuchacze opuszczali aulę z pozytywnym nastawieniem na ruch  oraz przygotowanymi przez Panią Jagodę planerami ćwiczeń.

 

 

Czy sami podejmujemy decyzje? Wykład dla UTW z psychologii społecznej.

Środowy wykład dla naszych seniorów poprowadziła dr Agnieszka Rutkowska-Piontek z tematyki dotyczącej psychologii społecznej. Seniorzy zostali zapoznani z zagadnieniami wchodzącymi w skład psychologii społecznej, zastanawiali się, jaki wpływ na nasze decyzje mają inne osoby, dowiedzieli się również, czym jest podstawowy błąd atrybucji oraz co to są "schematy". Pani doktor przeprowadziła również na słuchaczach szybki eksperyment pokazując, jak odmienne zdanie możemy mieć na widok pokazanego zdjęcia twarzy człowieka.  Właśnie w taki sposób nasz mózg używa znanych mu "schematów". Tematyka bardzo podobała się seniorom.

 

Radosny Śpiew Seniorów

Dzisiaj odbyły się kolejne fantastyczne, bezpłatne zajęcia z Muzykoterapii!! Pani Mariia Guraievska zaproponowała nietypowe ćwiczenia poprawiające śpiew naszych Seniorów.

 

Wykład dla UTW - "Nepal- dotykając nieba"

Dzisiejszy wykład dla seniorów w naszym UTW poprowadziła podróżniczka i wielka miłośniczka gór  - Himalajów, Kaukazu, czy Patagonii -  Pani Monika Kocot. Podczas wykładu pokazywała słuchaczom  zdjęcia ze swojej wyprawy do Doliny Katmandu w Nepalu, podczas których opowiadała o kulturze, architekturze, tradycjach i codziennym życiu zwykłych ludzi zamieszkujących w tych trudnych warunkach. Zwróciła również naszą uwagę na spójność  i harmonię wzajemnego przenikania się kilku kultur religijnych widocznych zarówno w architekturze miasta, jak i życiu mieszkańców.

 

Dzień Kobiet w Klubie Seniora

Panowie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku po środowym wykładzie zaprosili nasze słuchaczki na tradycyjny Dzień Kobiet do Klubu Seniora. Wszyscy bawili się oraz śpiewali piosenki przy akompaniamencie Pana Leszka Mentela. Panie po spotkaniu, w doskonałych nastrojach wracały do domów. 

 

George Gershwin fenomenalny kompozytor jazzowy

Na dzisiejszym wykładzie prowadzonym przez prof. dr. hab. Leona Markiewicza słuchacze naszego UTW zapoznali się z twórczością wybitnego kompozytora- Georga Gershwina. Pan profesor przeniósł nas w cudowny świat muzyki jazzowej. W przedstawionych utworach było słychać zarówno doskonały, sentymentalny blues jak również fascynację tętniącego życiem Paryża. Skomponowana w 1924 r."Błękitna rapsodia" zachwyca nas do dzisiaj. Byliśmy również świadkami tworzenia wielkiego artyzmu sztuki improwizacji na przykładzie wykonania utworu Elli Fitzgerald, wykorzystującej wiodące elementy z muzyki Georga Gershwina.Po jego śmierci nikomu nie udało się tak fenomenalnie połączyć muzyki symfonicznej z jazzową.

 

Ks. dr hab. Paweł Sobierajski zainaugurował nowy semestr w UTW WSH

W środę odbył się pierwszy, inaugurujący letni semestr akademicki 2015/2016 wykład dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prezentację pt. „Jak zachować równowagę? Duchowe lekarstwo na stres” poprowadził ks. dr hab. Paweł Sobierajski – duszpasterz środowisk twórczych, pedagog, psycholog i tenor w jednej osobie. Temat bardzo spodobał się słuchaczom, szczególnie za sprawą niesamowitych aktorskich zdolności księdza. Prowadzący przedstawił charakterystykę oraz genezę stresu, jego wpływ na nasze zdrowie oraz pokazał sposoby radzenia sobie z jego skutkami. Podsumowując, zachęcił seniorów do radowania się życiem, optymistycznego podchodzenia do problemów dnia codziennego oraz częstego śmiechu, który jest najlepszym lekarstwem na każdą chorobę.