Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Archiwum aktualności - sem zimowy 2015/2016

Spotkanie z Komendantem Miejskiej Policji za nami

W środę (17 lutego) w Wyższej Szkole Humanitas odbyło się spotkanie otwarte mieszkańców z przedstawicielami sosnowieckiej Komendy Miejskiej Policji oraz Władz Miasta i Kurii Diecezji Sosnowieckiej. Celem spotkania było zaprezentowanie i omówienie różnego rodzaju zagrożeń bezpieczeństwa w mieście oraz próba wspólnego znalezienia możliwych rozwiązań. Spotkanie było elementem realizowanego na terenie całego kraju przez Policję projektu pt. „Mapa bezpieczeństwa – zagrożenia i szanse”. Konsultacje prowadzone w poszczególnych miastach przyczynią się do wskazania oczekiwanych kanałów przekazywania informacji o zagrożeniach oraz pozwolą na wypracowanie form obrazowania map zagrożeń bezpieczeństwa lokalnego.

 

Ach, cóż to był za bal !!!

We wtorkowy wieczór tzw. "śledzika" zgodnie z tradycją, słuchacze UTW spotkali się, aby w radosnych nastrojach wspólnie pożegnać czas karnawału. Wspaniałą muzykę oraz zabawy z nagrodami poprowadził DJ Wojtek, który przeniósł nas prezentowaną muzyką  w lata 70te oraz 80te. W przerwach między szaleństwami tanecznymi, Seniorzy korzystali z suto zastawionego szwedzkiego stołu. Wszyscy bawili się przednie, a w wspólnym śpiewom oraz tańcom nie było końca, to pierwsze lecz nie ostatnie takie spotkanie.

 

Smog w miastach Zagłębia Dąbrowskiego - wykład otwarty

W środę, 10 lutego w auli WSH odbył się wykład poświęcony zagadnieniu smogu w miastach Zagłębia Dąbrowskiego, w którym udział wzięli słuchacze UTW Humanitas, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz zainteresowani mieszkańcy miasta. O zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem powietrza opowiedzieli Krzysztof Olszak i Rafał Psik z Sosnowiecki Alarm Smogowy.

 

Seniorzy rozpoczęli zajęcia z muzykoterapii!

W poniedziałek odbyły się pierwsze zajęcia z muzykoterapii dla słuchaczy UTW WSH. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów, brakło miejsc na sali! Zajęcia poprowadziła Pani Mariia Guraievska, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, doświadczona śpiewaczka i muzykoterapeutka. Mamy nadzieję, że pasja muzyczna nie opuści uczestników, bowiem kolejne spotkanie już niebawem! Udział dla słuchaczy UTW jest bezpłatny.

 

 Seniorzy na wycieczce w Cerkwi Prawosławnej

W czwartkowe południe  28 lutego Seniorzy UTW byli na wycieczce w Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu. Po  świątyni oprowadzał zwiedzających ks.dr Mikołaj Dziewiatowski, który przedstawił niezwykle bujną  historię cerkwi od przekazania ziemi pod jej budowę do obecnego stanu. Naszych Seniorów zachwycił piękny, dębowy ikonostas, czyli ściana z ikonami, która oddziela miejsce ołtarzowe od miejsca przeznaczonego dla wiernych. Wykonał go moskiewski mistrz Lebiediew, a fundatorami tego dzieła byli bracia Schönowie. Ksiądz opowiadał również o bogato złoconych,  zabytkowych ikonach znajdujących się kościele, przedstawił liturgię mszy świętej oraz wyjaśnił różnice między obrządkami prawosławnymi a katolickimi. Na koniec uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań na interesujące ich tematy prawosławia.

 

Czarnogóra i Bałkany oczami przewodnika 

To był ostatni wykład w tym semestrze, ale cieszył się bardzo dużą popularnością, ze względu na swoją tematykę. Wykład przeprowadził pan Vaso Bokun, który jest licencjonowanym polskim przewodnikiem po Czarnogórze. Przybliżył on słuchaczom UTW historię, kulturę oraz panujące tradycje rodzinne przekazywane przez pokolenia. Wspaniale opowiadał o produkcji regionalnych potraw i napojów, pokazał zdjęcia swoich rodzinnych ston, a także zabytków m.in. Zatokę Boko Kotorską wpisaną na listę zabytków Unesco.

 

Międzypokoleniowo, tanecznym krokiem weszli w karnawał!

W ramach współpracy międzypokoleniowej między młodzieżą i seniorami odbyło się spotkanie muzyczno- taneczne. Seniorzy mieli przyjemność oglądać występ Zespołu Tańca Ludowego „Niwka” z Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu, który otrzymał wyróżnienie III stopnia na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Tanecznym „Róża 2015” oraz wysłuchali interpretacji muzycznych w wykonaniu Bożeny Machel oraz Arkadiusza Machel - aktora Teatru Śląskiego . Gimnazjaliści tanecznym krokiem wprowadzili seniorów w czas karnawału prezentując wspaniałe tańce ludowe oraz nowoczesne. Ich występ uczestnicy nagrodzili gromkimi brawami.

 

Wykład "Senior w gąszczu przepisów prawnych"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fascynujący wykład dotyczący zawiłości przepisów prawnych oraz pułapek czyhających na nas każdego dnia poprowadził Prorektor Wyższej Szkoły Humanitas- dr Mariusz Lekston, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  Wprowadził on słuchaczy UTW w tajniki prawa, wyjaśnił hierarchię aktów prawnych oraz przedstawił ciekawe przykłady potwierdzające zasadę, iż „nieznajomość prawa szkodzi”.

 

Wspaniała autorka rozbawiła seniorów

Mimo mroźnej aury  na wczorajszym wykładzie mgr Jolanty Szwalbe rozbawiła naszych seniorów. Autorka zarażała naszych słuchaczy pozytywnym nastawieniem do dnia codziennego  oraz dobrym humorem, którego uważa za najwspanialszą przyprawę życia.

 

Spotkanie opłatkowe UTW 2015

W minioną środę Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził wspólnie Wigilię Uniwersytecką. W ramach spotkania studenci mogli podzielić się opłatkiem, skosztować wigilijnych przysmaków i wraz ze specjalnymi gośćmi, Chórem „I to się ceni” zaśpiewać kolędy. Atmosfera świątecznego nastroju pozwoliła na wiele radosnych rozmów i mile spędzony czas w gronie znajomych ze studiów UTW Humanitas. Dziękujemy za tak entuzjastyczny udziału w Spotkaniu Opłatkowym Naszego Uniwersytetu!

 

Raj utracony? Zagłębie Dąbrowskie jako kraina dzieciństwa

Wykład wygłosił prof. zw. Jacek Rykała, który należy do grona najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych. Jego twórczość była wielokrotnie opisywana i analizowana. Od ponad 30 lat prowadzi pracownię malarstwa na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórczość profesora Jacka Rykały jest bardzo mocno związana z Zagłębiem Dąbrowskim i była prezentowana na wszystkich kontynentach w kilkudziesięciu krajach świata. Wszędzie spotkała się z bardzo emocjonalnym odbiorem! Profesor Rykała od roku 2005 realizuje także reżyserując własne sztuki teatralne. Jego prace znajdują się w zbiorach kilkudziesięciu muzeów w kraju i za granicą. Jako pierwszy żyjący artysta miał w 2002 roku wystawę retrospektywną w Muzeum Narodowym w Krakowie. Godne uwagi jest także to, iż jest jedynym artystą, któremu Tadeusz Konwicki napisał wstęp do katalogu.

 

Duchowość w Kościele Prawosławnym

Kolejny wykład już za Studentami UTW! Tym razem studenci UTW  mieli okazję poznać tajniki duchowości w Kościele Prawosławnym. Po świecie Prawosławia uczestników wykładu oprowadzał ks. dr Mikołaj Dziewiatowski, absolwent Socjologii oraz Zarządzania na Uniwersytecie Śląskim, także studiów podyplomowych z zakresu Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie w Białymstoku. Doktor z zakresu Teologii Porównawczej – Edukacji i Dialogu Ekumenicznego na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Ksiądz dr Mikołaj Dziewiatowski, który niesie posługę w sosnowieckiej parafii od 2012 roku.

Była to nie lada gratka dla interesujących się tematyką religioznawstwa, dialogu międzykulturowego, tradycji obrzędowych, jak i samej kwestii historii Prawosławia w Polsce i na świecie. Dziękujemy wszystkim słuchaczom za czynny udział w wykładzie i zapraszamy na kolejny, już w przyszłym tygodniu!

 

Rada Samorządu Studentów UTW wybrana

W dniu 25 listopada 2015 roku odbyły się wybory do Rady Samorządu Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Humanitas. Przez cały listopad wszyscy seniorzy mogli zgłaszać propozycje swoich kandydatów na członków Samorządu. Natomiast po środowym wykładzie, który wygłosiła prof. WSH dr Maria Zrałek studenci otrzymali karty do głosowania i dokonali wyboru swoich przedstawicieli. Członkami RSS zostali: Pani Janina Boduszek, Pan Stefan Górski oraz Pan Tadeusz Jędralski.

RSS jest organem przedstawicielskim społeczności studenckiej, powołanym w celu efektywnego współdziałania z przedstawicielami WSH. Mamy nadzieję na owocną współpracę i mnóstwo kreatywnych pomysłów, które będziemy mogli wspólnie wcielać w życie. Wszystkim członkom Samorządu życzymy samych sukcesów!

 

Tydzień otwarty UTW

Studenci UTW WSH w trakcie „Tygodnia Otwartego” mieli możliwość uczestniczenia w kilkudziesięciu interesujących zajęciach. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów! Słuchacze UTW oraz wszystkie chętne osoby, bez względu na wiek, mogły podyskutować o filozofii, psychologii, partycypacji społecznej, muzyce poważnej czy filmie.

Udali się w wirtualną podróż do Australii i Dubaju, sprawdzili swoje umiejętności językowe z niemieckiego, włoskiego i angielskiego oraz dowiedzieli się, czym jest język migowy. Największa popularnością cieszyły się jednak warsztaty komputerowe, podczas których seniorzy uczyli się, jak pozyskiwać informacje i obsługiwać facebooka. Uzdolnieni artystycznie mogli pomalować lub wziąć udział w warsztatach z decoupage, a sportowców zaprosiliśmy na fitness, jogę i wykład z dietetyki. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Tygodniu Otwartym i zapraszamy do naszego Uniwersytetu.

 

Inauguracja Roku Akademickiego w UTW WSH

4 października 2015 r. miała miejsce uroczysta inauguracja kolejnego roku działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Na początku głos zabrał Prorektor ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej Wyższej Szkoły Humanitas, dr Mariusz Lekston, który przybliżył idee przyświecające tworzeniu Uniwersytetów Trzeciego Wieku na świecie oraz w Polsce. Kończąc przemówienie Prorektor WSH złożył wszystkim studentom wyrazy uznania za nieustanną chęć samodoskonalenia, poszerzania swoich horyzontów oraz życzenia wytrwałości i spełnienia wszystkich zamierzeń w nowym roku akademickim. Następnie złożono gratulacje członkom zespołu „Senioralki”, działającego pod opieką Konrada Bilskiego. Nasz chór akademicki nieustannie odnosi sukcesy! Powinszowano także pani Urszuli Szumniak, która jako przedstawicielka UTW WSH weszła w skład sosnowieckiej Rady Seniorów. Po gratulacjach odbył się krótki występ chóru, który zwieńczył tę część spotkania. Wykład inauguracyjny pt. „W ciemnym kinie na ekranie on ją kochał i umierał dla niej…” otwierający cykl uniwersyteckich wykładów wygłosiła dr Magdalena Boczkowska. W trakcie prezentacji opowiedziała historie wielu amantów filmowych, zapraszając studentów do odbycia wirtualnej podróży do czasów świetności kina.