22/02/2021

Seplenienie międzyzębowe – czy to już plaga?

W gabinetach logopedycznych widać wyraźną tendencję wzrostową dla występowania wad wymowy wśród dzieci. Zaobserwować można je już nie tylko w pierwszych klasach szkoły podstawowej, ale coraz częściej także u kilkulatków w przedszkolu i żłobku. Do gabinetów logopedycznych trafiają bowiem coraz to młodsi pacjenci potrzebujący wsparcia w zakresie rozwoju mowy i artykulacji.
A jak przekonuje mgr Katarzyna Tomsia - zaburzenia w typie dyslalii to już niemal plaga!

Zdecydowany prym wśród wad wymowy wiedzie seplenienie międzyzębowe. Czym jest? Jakie jest jego podłoże? Jakie konsekwencje za sobą niesie? Jak je diagnozować? Jak wyeliminować? Jak zapobiegać jego powstawaniu?

Trzeba świadomie przyjrzeć się pracy aparatu artykulacyjnego, wprowadzać dobre nawyki, eliminować czynniki negatywne i przede wszystkim obserwować, by w razie konieczności jak najszybciej podjąć działania i zapobiec pogłębianiu się zaburzenia.
O tym wszystkim trzeba mówić głośno. O tym wszystkim opowie Wam podczas spotkania nasz ekspert na kierunku studiów podyplomowych z Logopedii.

mgr Katarzyna Tomsia - filolog polski, pedagog, terapeuta, ale przede wszystkim logopeda. Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Założycielka prężnie rozwijającego się bloga LoogoMOWA (www.loogomowa.pl), autorka serii książeczek dla dzieci "Dyslektyczne potyczki". Na co dzień prowadzi mobilny gabinet logopedyczny oraz terapię logopedyczną w prywatnym przedszkolu, gdzie pracuje głównie z dziećmi z zaburzeniami mowy i wadami wymowy. W swojej praktyce wykorzystuje terapię manualną, miofunkcjonalną, neurorehabilitację traktu ustno-twarzowego oraz kinesiotaping logopedyczny. Uczestniczka licznych szkoleń, warsztatów i kursów oscylujących wokół tematyki zaburzeń orofacjalnych oraz wpływu funkcji prymarnych na rozwój mowy dziecka.

ZAPISZ SIĘ