O kierunku
Wyższa Szkoła Humanitas jest oficjalnym partnerem edukacyjnym firmy CISCO, dzięki czemu studenci kierunku Informatyka mają możliwość uczestnictwa w kursie CCNA (Cisco Certified Network Associate) na preferencyjnych warunkach.
Szybki rozwój nowych technologii oraz nowoczesnych urządzeń wymagają wysoko wykwalifikowanej kadry w zakresie szeroko rozumianej informatyki, co stwarza bardzo dobre perspektywy pracy i rozwoju absolwentom kierunku informatyka. O konieczności kształcenia specjalistów z tego zakresu mówi wiele oficjalnych dokumentów w tym między innymi Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+”. Autorzy Strategii, wskazują, że rozwój społeczeństwa informacyjnego, będącego nową fazą rozwoju społeczeństw, stanowi wyzwanie dla województwa śląskiego oraz jest ważnym elementem tworzenia nowoczesnej gospodarki opartej na innowacjach i zaawansowanych technologiach. Rudymentarnym czynnikiem rozwoju społeczeństwa informacyjnego, a w konsekwencji gospodarki opartej na wiedzy, jest kapitał intelektualny, w tym kapitał wiedzy, umiejętności i kompetencji absolwentów studiów informatycznych. Podjęcie studiów na kierunku Informatyka to długoterminowa inwestycja w przyszłość. Według Komisji Europejskiej w Polsce brakuje od 30 do 50 tys. programistów. Taką samą diagnozę przynosi raport Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku. Choć w Polsce pracuje ok. 430 tys. specjalistów IT, ich liczba nie zaspokaja rosnących potrzeb rynku pracy[1]. Informatycy są bardzo poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy i mogą liczyć na wysokie zarobki.
Informatyka jest dyscypliną która rozwija się bardzo dynamicznie i nie ma obszaru życia, w którym w mniejszym lub większym stopniu wykorzystywane są systemy i narzędzia IT.
Kierunek Informatyka skierowany jest do osób, które chcą brać udział w ciągłym i nieustającym rozwijaniu tej dyscypliny nie tylko w zakresie teorii, ale przede wszystkim w zakresie praktycznego tworzenia i wykorzystania nowych technologii i narzędzi informatycznych. Kierunek ten odpowiadać będzie osobom, których zainteresowania obejmują nauki ścisłe i techniczne pozwalające na połączenie aktualnej wiedzy i praktycznych umiejętności do rozwoju kompetencji informatycznych.
Studia na kierunku informatyka w Wyższej Szkole Humanitas adresowane są zarówno do absolwentów szkół średnich dokonujących dopiero wyboru swojej drogi zawodowej, jak i osób już pracujących w sektorze IT, chcących podnieść swoje kwalifikacje lub zdobyć wykształcenie wyższe, co kształtowane jest potrzebą podnoszenia kwalifikacji zawodowych i uzupełnienia wykształcenia przez kadry administracji i przedsiębiorstw.
Program kształcenia obejmuje przekazanie wiedzy i kształtowania umiejętności między innymi z zakresu podstaw funkcjonowania, materiałów i technologii stosowanych w przemyśle elektronicznym i działania elementów elektronicznych stosowanych w informatyce; cyfrowej reprezentacji i przetwarzania informacji w systemach komputerowych; metod organizacji architektury systemów komputerowych; programowania i paradygmatów oraz metod i języków programowania; grafiki komputerowej; tworzenia baz danych czy bezpieczeństwa systemów.
Kształcenie na kierunku informatyka odbywać się będzie w formie: wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów, lektoratów, laboratoriów, seminariów, warsztatów praktycznych oraz praktyk zawodowych. Zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem nowoczesnych środków multimedialnych i technik audiowizualnych. Specyfiką zajęć praktycznych będzie aktywny udział studentów egzekwowany indywidualnie i zespołowo. Zróżnicowane formy nauczania pozwolą na aktywizowanie studentów. Znaczny nacisk w procesie dydaktycznym położony będzie na uczenie umiejętności praktycznych oraz na zajęcia kształcące umiejętności związane z pracą zawodową. Obok wykładowców WSH udział w zajęciach (w charakterze prowadzących) wezmą praktycy – specjaliści z różnych dziedzin objętych programem nauczania. Zajęcia praktyczne, które stanowią ponad 50% zajęć przewidzianych w programie studiów, prowadzone będą przez osoby z doświadczeniem praktycznym.
Warsztatowo-ćwiczeniowy charakter zajęć pozwala na wykorzystanie zdobytej wiedzy, w działaniach praktycznych realizowanych jako case stady czy symulacje decyzyjne. Dzięki nowoczesnym pracowniom komputerowym wyposażonym w najnowsze oprogramowanie (laboratorium administrowania sieciowymi systemami operacyjnymi/programowania, laboratorium prototypowe IoT, aboratorium sieciowe, laboratorium Web development) studenci mają możliwość konfrontacji wiedzy w działaniach praktycznych. Ten sposób prezentacji pozwala studentom na lepsze zrozumienie materiału i ma przygotować do rozwiązywania problemów i zadań czekających na nich w pracy zawodowej.
Absolwenci przygotowywani są do podjęcia pracy w firmach na stanowiskach:
Wybrane przedmioty kierunkowe:
[1] Ł. Wątor, W Polsce wciąż brakuje programistów. Uczelnie nie nadążają z ich kształceniem, https://wyborcza.pl.
Specjalności
Inżynieria DevOps
Cel studiów:
Celem specjalności jest przygotowanie studenta do samodzielnego projektowania i tworzenia aplikacji z zastosowaniem nowoczesnych środowisk programistycznych. Student nabędzie wiedzę z zakresu programowania aplikacji w różnych środowiskach oraz zostanie wyposażony w praktyczne umiejętności administracji sieciowymi systemami operacyjnymi, na których będą wdrażane aplikacje.
Istotnym elementem realizowanych zajęć na specjalności DevOps będzie automatyzacja procesów, czyli budowanie środowiska pracy realizującego funkcje, które dotychczas wymagały dużego nakładu pracy.
Adresaci specjalności:
Specjalność DevOps skierowana jest do osób zainteresowanych wysoce zautomatyzowanymi technologiami IT.
Sylwetka absolwenta:
Absolwent specjalności przygotowany będzie do administrowania i utrzymywania dużych platform w infrastrukturze serwerowej lub chmurze, sterowanych biznesowo i ułatwiających komunikację między biznesem, developmentem i operacjami.
Absolwent specjalności DevOps posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu:
Metody kształcenia:
Wybrane przedmioty specjalnościowe:
Perspektywy zawodowe:
Absolwent specjalności Inżynieria DevOps jako pracownik działu lub/i kierownik działu IT, czy też prowadząc własną działalność gospodarczą może zajmować stanowiska związanym z:
Inżynieria IoT ( Internet rzeczy)
Cel studiów:
Celem specjalności jest przygotowanie wysokiej klasy specjalistów do stosowania najnowszych narzędzi informatycznych i komunikacyjnych, zarówno w kontaktach automatycznych (między urządzeniami), jak i do realizacji interfejsu człowiek-maszyna (HMI), w aplikacjach systemów „inteligentnych”, których fundamentem jest filozofia Internetu Rzeczy oraz Internetu Usług.
Student pozna aktualne trendy wyposażania przedmiotów i urządzeń codziennego użytku w możliwość pobierania i przetwarzania danych z otoczenia oraz możliwość komunikowania się i nawiązywania współpracy przez sieć.
Funkcje i informacje dostarczane przez „rzeczy” są dostępne, pod określonymi warunkami, jako usługi sieciowe (najczęściej w ramach tak zwanej architektury zorientowanej na usługi – ang. Service-Oriented Architecture SOA) lub źródła danych (dostępne najczęściej w ramach sieci Web, w tym tak zwany Internet Semantyczny, ang. Semantic Internet). Funkcje te są także udostępniane przez usługi społecznościowe, jako tak zwany Web 2.0. Przykładowe dziedziny zastosowań to: „inteligentne” budynki, nowa generacja urządzeń powszechnego użytku, sieci samochód-samochód i samochód-infrastruktura, telematyka, telemetria, telemedycyna, sieci ad-hoc, wirtualne laboratoria, rozproszony monitoring, narzędzia kooperacji społecznej przez sieć i wiele innych.
Adresaci specjalności:
Specjalność Inżynieria IoT ( Internet rzeczy) skierowana jest do osób, których zainteresowania oscylują wokół technologii IT, a w szczególności dla osób będących „na czasie” z nowinkami technologicznymi. Dla ludzi zainteresowanych informatyką, Internetem, światem cyfrowym.
Sylwetka absolwenta:
Absolwent specjalności będzie nabędzie wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do:
Metody kształcenia:
Wybrane przedmioty specjalnościowe:
Perspektywy zawodowe
Absolwent specjalnościInżynieria IoT ( Internet rzeczy) może pracować w:
firmach konsultingowych.
Web development z elementami grafiki
Cel studiów:
Celem specjalności Web development z elementami grafiki jest przygotowanie absolwenta do pracy związanej z tworzeniem wyglądu stron internetowych, czyli rozplanowaniu, zaprojektowaniu i uruchomieniu witryny. Do tworzenia stron internetowych nie wystarcza umiejętności techniczne, ekspert z zakresu web designu powinien posiadać również zmysł estetyczny i odznaczać się kreatywnym myśleniem
W ramach specjalności szczególny nacisk kładzie się na przedmioty praktyczne związane z zagadnieniami front i backendowymi. Podczas zajęć studenci będą prototypować rozwiązania i procesy zarówno w zakresie RWD, jak i aplikacji mobilnych. Najczęściej wymaganych przez przyszłych pracodawców.
Adresaci specjalności:
Specjalność Web development z elementami grafiki skierowana jest do osób, których zainteresowania oscylują wokół technologii IT, w szczególności dla osób zainteresowanych projektowaniem stron internetowych.
Sylwetka absolwenta:
Po ukończeniu studiów absolwent specjalności zostanie wyposażony w wiedzę z zakresu:
zasad tworzenia stron internetowych,
programowania nowoczesnych aplikacji,
serwisów webowych oraz złożonych rozproszonych systemów informatycznych, działających w środowisku sieci Internet, wykorzystujących w warstwie prezentacji przeglądarkę internetową,
w umiejętności takie jak:
tworzenie kodu min. HTML/CSS/JS/PHP na podstawie projektu graficznego,
obróbka i montaż plików multimedialnych i dźwięku,
tworzenie grafiki komputerowej na strony webowe,
jest gotowy do:
ciągłego podnoszenia swoich kompetencji zawodowych.
Metody kształcenia:
Wybrane przedmioty specjalnościowe:
Grafika komputerowa,
Projektowanie systemów informatycznych w tym testowanie aplikacji i dostosowanie aplikacji do urządzeń mobilnych,
Inżynieria oprogramowania w tym hybrydowe aplikacje mobilne,
Technologie backend framework – np. Laravel,
Technologie frondend framework – np. vue.js.
Perspektywy zawodowe
Absolwent specjalności Web development z elementami grafiki jako pracownik działu lub/i kierownik działu IT, czy też prowadząc własną działalność gospodarczą może zajmować stanowiska związanym z:
web design – projektowaniem stron internetowych
Cyberbezpieczeństwo
Specjalność pozwala wykształcić ekspertów posiadających wiedzę i umiejętności w zakresie wykrywania i zabezpieczanie systemów oraz sieci teleinformatycznych przed incydentami naruszenia bezpieczeństwa. Studenci poznają sposoby analizy podatności systemów i aplikacji w oparciu o światowe standardy i metodyki.
Nauczanie na specjalności odbywa się głównie w oparciu o przedmioty praktyczne podczas laboratoriów i ćwiczeń. Zajęcia prowadzone są przez praktyków, którzy zajmują się aspektami cyberbezpieczeństwa w swojej codziennej pracy.
W ramach studiów poruszane są zagadnienia takie jak: projektowanie, wdrażanie, użytkowanie, administrowanie i testowania bezpiecznych systemów IT.
Studenci podczas zajęć uczą się jak w praktyce sprawdzić bieżący stan sieci czy systemu pod względem poziomu bezpieczeństwa, używając w tym celu dedykowanych narzędzi. Zajęcia prowadzone są w nowoczesnym laboratorium wirtualizacji. W laboratorium uczestnicy zajęć będą mieli okazję realizować w bezpiecznym, symulowanym środowisku scenariusze związane z badaniem incydentów naruszenia bezpieczeństwa rzeczywistych systemów informatycznych.
Absolwenci po ukończeniu specjalności będą wykazywali się wiedzą teoretyczną i praktyczną oraz umiejętnościami z zakresu bezpieczeństwa w systemach teleinformatycznych które niezbędne są do wykonywania pracy na stanowisku m.in. administratora systemów teleinformatycznych, administratora systemów bezpieczeństwa czy analityka bezpieczeństwa.
Specjalność obejmuje takie zagadnienia jak:
Sylwetka absolwenta
Sylwetka Absolwenta kierunku Informatyka
Informatyka jako jedna z najdynamiczniejszych dziedzin inżynierii wymaga od absolwenta szerokiej wiedzy, myślenia abstrakcyjnego oraz kreatywnego podejścia do rozwiązywania zadań typowych dla informatyka. Wyższa Szkoła Humanitas stawia na ścisłe powiązanie gruntownej wiedzy teoretycznej z jej praktycznymi zastosowaniami.
Absolwent studiów licencjackich na kierunku Informatyka nabywa wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień informatyki oraz dodatkowo wiedzę i umiejętności techniczne w ramach trzech specjalizacji: Inżynieria DevOps, Web development z elementami grafiki, Inżynieria IoT (Inżynieria Internetu Rzeczy).
Absolwent studiów I stopnia kierunku Informatyka w Wyższej Szkole Humanitas:
W ramach specjalizacji Inżynieria DevOps:
W ramach specjalizacji Web development z elementami grafiki:
W ramach specjalizacji Inżynieria IoT (Inżynieria Internetu Rzeczy):
Opłaty
Zasady rekrutacji
Zapisz się na studia
1. Wypełnij kwestionariusz online
2. Skompletuj następujące dokumenty:
3. Dokonaj opłat za studia:
(wpłat należy dokonywać z wpisanym czytelnie imieniem, nazwiskiem oraz adresem)
4. Przyjdź do punktu rekrutacyjnego w Wyższej Szkole Humanitas z kompletem wyżej wymienionych dokumentów.
5. Na miejscu otrzymasz umowę o warunkach płatności za usługi edukacyjne - tutaj możesz zapoznać się z jej wzorem
Po jej podpisaniu, jesteś przyjęty na studia. Gratulujemy!
W razie pytań zachęcamy do kontaktu!
Punkt Rekrutacyjny
ul. Kilińskiego 43, Sosnowiec
tel. 032 - 36 - 31 - 206
e-mail: rekrutacja@humanitas.edu.pl
Zapisz się