Aktualności

Kamil Durczok z wykładem dla seniorów

12/01/2017

W środę 11 stycznia wykład dla naszych seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Humanitas przeprowadził znany dziennikarz i redaktor naczelny portalu Silesion.pl, Kamil Durczok. W spotkaniu udział wzięło blisko 150 zainteresowanych słuchaczy, którzy w części poświęconej na zadawanie pytań udowodnili, że Interenet i nowe media nie mają przed nimi, aż tak dużych tajemnic, jak mogłoby się wydawać.

 

Kamil Durczok podczas wykładu pt. „Dziennikarstwo w nowych mediach, czyli jak nie wpaść w sieć” omówił różnice w przekazywaniu informacji, jakie spowodował wpływ techniki na media. Prowadzący przedstawił cztery rewolucje technologiczne. Opowiedział również o wpływie wynalezienia druku, który był pierwszym przełomem technicznym oraz o audycjach radiowych, które stały się „teatrem wyobraźni”. Następnie zaś o telewizji, która przekazywała gotowy obraz i wprowadziła widza zarówno w świat informacji lokalnych, ale także globalnych, pokazując chociażby wybory prezydenckie w USA lub wojnę w Iraku za pośrednictwem kamer zamontowanych na czołgach.

 

Obecnie, jak podkreślił redaktor Durczok, jesteśmy świadkami IV rewolucji technologicznej, którą jest wypieranie druku do świata Internetu i mediów społecznościowych, gdzie każdy z nas za pomocą komputera, telefonu lub aparatu może stać się świadkiem tworzenia nowych informacji. Ważne jest, aby użytkownik Internetu miał świadomość, że żyjemy w niełatwych czasach, kiedy sami musimy wybierać i oceniać na podstawie różnych informacji z serwisu, te najbardziej wiarygodne informacje. Na zakończenie nie zabrakło również pytań od słuchaczy oraz pamiątkowych zdjęć z naszym gościem.