Ochrona danych osobowych w administracji publicznej

O warsztatach

Szkolenie ma na celu przekazanie uczestnikom wiedzy dotyczącej przystosowania procesów przetwarzania danych osobowych w urzędzie do wymogów ustawy o ochronie danych osobowych oraz rozporządzenia MSWiA. Szkolenie pozwoli również na spełnienie podstawowej wytycznej GIODO, dot. przetwarzania danych osobowych wyłącznie przez osoby wcześniej przeszkolone, które uzyskały upoważnienie do przetwarzania danych osobowych.

Uczestnicy

Szkolenie skierowane jest do  pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz szeroko pojętej administracji publicznej, np. pracowników działów kadr, ewidencji ludności. W szkoleniu uczestniczyć mogą również wójtowie, burmistrzowie, starostowie i inne osoby odpowiedzialne za właściwe przestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych.

Ustawa o ochronie danych osobowych

• Zakres stosowania i podstawowe definicje.
  • Podstawy przetwarzania danych osobowych, z uwzględnieniem danych wrażliwych.
  • Zasady konstruowania oświadczenia zgody.

Administrator Danych - prawa i obowiązki

• Obowiązek informacyjny - treść i forma obowiązku informacyjnego.
  • Prawo do kontroli Administratora danych / Procesora.
  • Powierzenie przetwarzania danych osobowych a kilku administratorów danych osobowych tego samego zbioru danych.
  • Obowiązek zachowania celu, czasowości i adekwatności przy przetwarzaniu danych osobowych.
  • Obowiązki Administratora danych przy udostępnianiu danych osobowych.
  • Obowiązki Administratora danych przy przekazywaniu danych osobowych za granicę.
  • Obowiązek respektowania praw osób, których dane dotyczą.
  • Zwolnienie z obowiązku rejestracji niektórych zbiorów danych w przypadku powołania ABI.

Nowe kompetencje ABI

• Wymagania formalne wobec kandydata na ABI.
  • Nowe zadania: nadzór nad prawidłowością przetwarzania danych, nadzór nad dokumentacją, zapewnienie zapoznania osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych z przepisami o ochronie danych osobowych, prowadzenie rejestru zbiorów danych osobowych, prowadzenie sprawdzeń itd.

Bezpieczeństwo danych

• Fizyczne środki ochrony danych osobowych.
  • Zabezpieczenie systemów informatycznych.
  • Polityka bezpieczeństwa danych osobowych, instrukcja zarządzania i inne wymagane przez przepisy dokumenty.
  • Dobre praktyki w zakresie ochrony danych osobowych.
  • Przykłady naruszeń ustawy o ochronie danych osobowych.

Odpowiedzialność prawna w wypadku naruszenia przepisów ustawy

• Odpowiedzialność administracyjna.
  • Odpowiedzialność cywilna.
  • Odpowiedzialność dyscyplinarna.
  • Odpowiedzialność karna.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) – praktyka kontrolna

Kompetencje i zadania GIODO

Sylwetka trenera

Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku „Zarządzanie systemem jakości i bezpieczeństwa informacji w biznesie i administracji” na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku audytor bezpieczeństwa informacji wg normy PN-ISO/IEC 27001: 2007 i ochrony danych osobowych, Administrator Bezpieczeństwa Informacji w organizacjach, trener oraz konsultant, a także twórca dokumentacji wymaganej ustawą o ochronie danych osobowych. Członek Założyciel i Członek Rzeczywisty Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji oraz aktywny uczestnik konferencji i warsztatów z zakresu ochrony danych osobowych.

Termin i cena

Szkolenie organizowane wyłącznie w formule szkolenia zamkniętego.

Szkolenia zamknięte – szkolenia realizowane na indywidualne zamówienia instytucji, dla zorganizowanych grup uczestników liczących od 10 do 20 osób. Założenia merytoryczne i organizacyjne szkolenia, dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Zamawiającego. Odpłatność za szkolenie zamknięte zależy od wielu czynników takich jak liczebność grupy, czas trwania, lokalizacja szkolenia, jak również zakres usług dodatkowych (sala i pomoce dydaktyczne, zakwaterowanie, wyżywienie, transport). Jesteśmy elastyczni i otwarci na Państwa oczekiwania.

Pobierz formularz zapytania dot. realizacji szkolenia zamkniętego