12/02/2020

I półfinał „Potyczek prawnych” za nami

We wtorek, 11 lutego br. w siemianowickim Parku Tradycji odbył się pierwszy półfinał 2. edycji konkursu "Potyczki prawne", którego Organizatorem jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich. Wyższa Szkoła Humanitas, w której jednym z wiodących kierunków jest prawo, ma zaszczyt być partnerem tego unikalnego wydarzenia.

Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie mowy obrończej do przypisanego kazusu. Tym razem, licealiści przygotowywali wystąpienia do spraw o takim ciężarze gatunkowym jak: zabójstwo, groźba czy pomocnictwo w rozboju. Rozgrywkę oceniało profesjonalne Jury w składzie: adwokat Alicja Gradowska, radca prawny Monika Małota oraz radca prawny Anna Rózga.

Podczas wtorkowego półfinału na scenie rywalizowały ze sobą reprezentacje dwóch szkół ponadpodstawowych: I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego z Siemianowic Śląskich oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki z Mysłowic. Uczniowie musieli wykazać się znajomością konkretnych przepisów kodeksu karnego, dobrą autoprezentacją oraz użyciem właściwych argumentów. Poziom rywalizacji był niesamowicie wyrównany, ostatecznie wynikiem 5:4 zwyciężyła drużyna z Mysłowic.

- Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom znakomitych wystąpień. Poziom rywalizacji był naprawdę wysoki pomimo, że zadanie nie było łatwe. W imieniu władz uczelni dziękuję za możliwość współorganizacji tego wydarzenia i mam nadzieję, że będzie ono kontynuowane - podsumowała dr Anna Rogacka-Łukasik, Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Humanitas, która reprezentowała władze uczelni podczas rozegranego półfinału.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, Wydawnictwo Wolters Kluwer oraz Fundację Edukacji Prawnej "Iustitia". Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja TVS.

Finał konkursu zostanie rozegrany dnia 7 kwietnia 2020 r. w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.