Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

31/10/2023

Are you Ready for Change?

Zmiany na lepsze, szansa na rozwój – to przewodnie myśli tegorocznego Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Firm. Każdego dnia dostrzegamy zmieniające się warunki rynkowe, rosnącą konkurencję i nieprzewidywalność gospodarczą. W tym skomplikowanym otoczeniu, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) odgrywają kluczową rolę w napędzaniu innowacji i przyspieszaniu wzrostu gospodarczego. 

 

Europejski Kongres MŚP to miejsce spotkań setek ekspertów i doświadczonych przedsiębiorców oraz platforma dialogu i wymiany doświadczeń. Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, podkreślał znaczenie kongresu dla rozbudowy sieci kontaktów biznesowych i wzmacniania pozycji firm uczestniczących: - Rzadko kiedy zdarza się, żeby w jednym miejscu było tylu ekspertów, tylu wyśmienitych, międzynarodowych, doświadczonych przedsiębiorców. Namawiam Was do tego, żebyście skorzystali z tej szansy, namawiam do tego, żebyście rozmawiali między sobą. Namawiam do tego, żeby te 2 dni wykorzystać do rozbudowania sieci kontaktów biznesowych i wzmocnienia pozycji waszych firm. 

O potrzebie zmian i dialogu wspomniał również marszałek woj. śląskiego, Jakub Chełstowski: - Śląsk się potrafi wsłuchiwać w dialog społeczny szeroko pojęty, wsłuchiwać się w głos przedsiębiorców. Dostosować instrumenty choćby unijne do potrzeb, które nasz rynek generuje, bo dobry dialog generuje dobre rozwiązania i tego dobrego dialogu państwu i sobie dzisiaj życzę. 

Wyrazy podziękowania w stronę przedsiębiorców skierował również wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula: - To, co w Katowicach i w regionie zadziało, nie udałoby się bez przedsiębiorców i ich aktywności. Ale przed nami jeszcze bardzo, bardzo dużo do omówienia, myślę, że więcej niż zrobiliśmy. W trzystutysięcznych Katowicach mamy zarejestrowanych około 50 tys. podmiotów gospodarczych. To wspaniała liczba oddająca kreatywność mieszkańców naszego miasta. Dwie trzecie PKB dostarczają mali i średni przedsiębiorcy. Wielki szacunek za Waszą działalność  

Dla naszej uczelni była to świetna okazja do nawiązania i pogłębienia współpracy z przedstawicielami sektora MŚP, a także do prezentacji naszych programów badawczych i edukacyjnych związanych z tematyką kongresu. 

Od Strefy Ekspertów... 

Kongres to również miejsce, gdzie eksperci udzielają zainteresowanym przedsiębiorcom praktycznych porad. W tegorocznej Strefie Eksperta można było spotkać przedstawicieli: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, firm Symfonia, ZoriusPro, E-doradca, 3Soft, 4WISE Group, BIG Infomonitor, GLC Katowice oraz PAJS Kancelaria Prawna Szumny Achtelik.  

Naszą uczelnię w Strefie Eksperta reprezentowały dr hab. Beata Baran-Wesołowska oraz dr hab. Małgorzata Kurzynoga, prof. UŁ. z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj. Nasze prawniczki przybliżały przedsiębiorcom zagadnienia związane z nowelizacja Kodeksu Pracy w świetle kluczowych zmian i ich konsekwencji dla pracodawców. Nasza obecność w Strefie Eksperta cieszyła się sporym zainteresowaniem. 

...do paneli dyskusyjnych  

Przedstawiciele Akademii Humanitas uczestniczyli w dwóch panelach dyskusyjnych: Kobiety na stanowiskach kierowniczych w świecie cyfrowym - szanse i zagrożenia oraz Business skillsitisup to you 

W czwartkowym panelu Kobiety na stanowiskach kierowniczych w świecie cyfrowym - szanse i zagrożenia prowadząca dr hab. inż. Teresa Kupczyk, prof. AH - Dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości, Akademia Humanitas przedstawiła rozbieżności w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn w branży IT: - Współczesny świat cyfrowy oferuje nieograniczone możliwości dla liderów, niezależnie od płci. Niemniej jednak udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w technologii wciąż stanowi przedmiot dyskusji, zarówno w kontekście obecnych trendów, jak i przyszłościowej wizji branży. Aby wyrównać te dysproporcje płacowe, potrzebujemy aż 169 lat, aż kobieta będzie traktowana na równi z mężczyzną.  

Jednym z poruszanych tematów podczas panelu była aktualna analiza danych statystycznych dotyczących udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych. Na pytanie, dlaczego mężczyźni dominują w tym sektorze odpowiadali: 

  • Marta Kępa (ExecutiveDirector, Software Development Association Poland)  
  • Monika Kubuśka- Prezes Zarządu CLOCKWISE Sp. z o.o. Sp. K. 
  • Edyta Kwiatkowska - przedsiębiorczyni, trenerka, właścicielka Instytutu Szkoleniowo Rozwojowego LEADIT, Certyfikowany Coach ICF 
  • Teresa Męcińska-Grzanka - Chief of Sales SOFTIQ 
  • Marianna Sidoroff- Dyrektor Departamentu Gospodarki Cyfrowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii 
  • dr inż. Tadeusz Topór-Kamiński - Dyrektor Instytutu Informatyki Akademii Humanitas 
  • Ewelina Usarek-Nowak - Senior Program Delivery Manager, Luxoft Poland 
  • dr Ewa Zmysłowska - Chief ExperienceOfficer, White LabelCoders 

Jak słusznie zauważyła Marianna Sidoroff - Dyrektor Departamentu Gospodarki Cyfrowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii: - Wszystko to jest wynikiem stereotypów, które są zakorzeniane w nas od samego początku. Dziewczynki uczymy wybierać te bardziej kobiece kolory, pokazujemy kobiece czynności. Tymczasem chłopcy mogą kopać piłkę, czasem się pobrudzić 

Podobnego zdania był dr inż. Tadeusz Topór-Kamiński- Dyrektor Instytutu Informatyki Akademii Humanitas: - Powiem to jako ojciec córki - świat dziewczynek ma kolor różu. Nie ma w nim miejsca na technologię, którą pokazujemy jako ciemny ekran z dużą ilością cyferek. I właśnie takie demonizowanie technologii sprawia, że dziewczynki się boją, myślą, że to jest za trudne dla nich. Tymczasem kobiety w IT radzą sobie rewelacyjnie 

Uczestnicy panelu przyjrzeli się uważnie doświadczeniom i historiom kobiet, które odniosły sukces w branży i w nauce. Wspominano tu Marię Skłodowską-Curie oraz jej walkę o uznanie kobiet w świecie nauki. Te historie i perspektywy stały się inspiracją dla innych, zwłaszcza dla młodych dziewcząt i kobiet, które rozpoczynają swoją karierę w technologii. Na koniec dyskusji dr hab. inż. Teresa Kupczyk, prof. AH powiedziała, że aby zwiększyć udział kobiet w świecie cyfrowym musimy same o ten udział walczyć: - Ja zawsze powtarzam moim studentkom – ty nie masz się czego obawiać, bo ty stanowisz przyszłość 

W piątkowym panelu Business skillsit is up to you obok reprezentującej naszą uczelnie Małgorzaty Makieły - pełnomocniczki dziekana ds. studenckich i wykładowczyni, udział w dyskusji wzięli: 

  • dr  Wioleta Duda – doktor nauk społecznych, pracownik naukowy Katedry Badań nad Edukacją oraz koordynatorka dostępności na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Ekspert MEiN z zakresu doradztwa zawodowego. 

  • Mateusz Maik - Dyrektor Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, doświadczony trener biznesu, mentor i przedsiębiorca.  

Moderatorem dyskusji był Roman Gruszczyk - Project Manager w Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner. Uczestnicy panelu starali się odpowiedzieć na pytania:  

  • jak z ucznia/studenta zrobić przedsiębiorcę? 

  • czy zasadny jest system certyfikacji instytucji wspierania biznesu na poziomie europejskim? 

  • jak skutecznie uczyć (materiały, metody)? 

  • szkoła ucząca biznesowych umiejętności – czy jest możliwa? 

Jak powiedziała Małgorzata Makieła: - Uczmy przedsiębiorczości od najmłodszych pokoleń, aby w życiu dorosłym, byli w stanie angażować się w rozmaite inicjatywy przedsiębiorcze i mogli rozwijać swoje kompetencje w zakresie przedsiębiorczości. To pozwoli im odważniej wkraczać w dorosłe życie i z większą świadomością realizować swoje marzenia. 

Kongresowe nagrody 

Po raz pierwszy, w trzynastoletniej historii tego Kongresu, organizatorzy przyznali nagrody gospodarcze. Właścicielami statuetek zostali:  

  • Rafał Brzoska, założyciel i współwłaściciel grupy Integrer.pl oraz właściciel Inpost.pl,  

  • Rafał Sonik, biznesmen i pierwszy polski zwycięzca Rajdu Dakar,  

  • Wojciech Kostrzewa - obecnie prezes BillonGroup oraz przewodniczący Polskiej Rady Biznesu,  

  • Adam Mokrysz - prezes Grupy Mokate,  

  • John C. Maxwell - światowy autorytet w dziedzinie przywództwa,  

  • Alan Moseley - regionalny menedżer International RescueCommittee,  

  • firma ECCO Rail. 

Rafał Brzoska zwrócił się do przedsiębiorców tymi słowami: - O jedną rzecz chciałbym naprawdę poprosić przedsiębiorców jako osoby, które mają realny wpływ na naszą gospodarkę, na to, w którym kierunku zmierza nasz kraj i jak postrzegamy go my, ale też jak jesteśmy widziani na zewnątrz. Przedsiębiorczość i przedsiębiorcy są postrzegani jako krwiożerczy kapitaliści, wyzyskiwacze, grupę idealną do obciążania podatkami, której nic się nie należy, ale która musi oddawać. Jeżeli sami - jako przedsiębiorcy - nie zaczniemy realizować polityki „give-back”, co w gospodarkach cywilizowanego Zachodu i Stanach jest czymś oczywistym: to nam zabiorą. Te sprawy powinniśmy brać we własne ręce, tak jak pokazaliśmy to w początkach wojny w Ukrainie. 

Kierunek przyszłości 

Kongres był również okazją do zastanowienia się nad przyszłością – zarówno w kontekście globalnych wyzwań, jak i transformacji cyfrowej czy energetycznej, ale także w zakresie kształcenia przyszłych pokoleń liderów i przedsiębiorców. Uczelnia jako miejsce kształcenia przyszłych ekspertów i liderów jest kluczowym partnerem w tym dialogu. 

Udział w 13. Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw był dla uczelni nie tylko okazją do prezentacji swojej oferty edukacyjnej i badawczej, ale także do nawiązania cennych kontaktów i wymiany doświadczeń z przedstawicielami biznesu. Jesteśmy przekonani, że współpraca nauki z biznesem to klucz do sukcesu w dynamicznie zmieniającym się świecie, i z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje kongresu.