Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

01/11/2023

Tofik – robo-pies, który pomaga innym

Chodzi na czterech łapkach, potrafi prosić i tańczyć, jest przyjaźnie nastawiony do ludzi i chce być zawsze pomocny. Oto Tofik, nasz uczelniany robo-pies, czyli platforma krocząca Unitree Go 1, który wraz ze swoim bratem na uczelni będą pomagać studentom w nauce programowania platform kroczących.

Tofik, wraz z dziekan Wydziału Nauk Stosowanych Ewą Kraus oraz pełnomocniczką dziekana ds. studenckich Małgorzatą Makiełą, wziął udział we wtorkowym wydaniu odcinka „Pokój na poddaszu” w TVP3 Katowice. Niewątpliwie zaprzyjaźnił się on z prowadzącym program Marcinem Jałowym i chyba chciał go wyciągnąć z programu na spacer po telewizji. Jednak wcześniej musiał pozwolić nam opowiedzieć o sobie i o tym, jak ważnym jest członkiem naszej uczelni. 

- Niewątpliwie platformy kroczące to kolejny krok w rozwoju technologicznym. To właśnie one łączą ze sobą świat nauk inżynieryjnych, z naukami społecznymi i humanistycznymi. To właśnie platformy kroczące w przyszłości będą nam pomagać w wydobyciu ludzi z gruzowisk, w przenoszeniu niebezpiecznych przedmiotów – wspomniała w wywiadzie Małgorzata Makieła.

Z kolei dziekan Ewa Kraus dodała, że nie tylko Tofik jest tym wyznacznikiem nowego w edukacji: - W kształceniu pedagogów, psychologów czy terapeutów korzystamy już z technologii VR i AR. To ona pomaga nam poznać świat osób niepełnosprawnych intelektualnie, osób z zaburzeniami społecznymi 

Dziękujemy ekipie programu za zaproszenie i ugoszczenie nas w studio. O tym, co jeszcze Tofik przygotował dla redakcji „Pokój na poddaszu” i o czym jeszcze mówiły– Ewa Kraus i Małgorzata Makieła znajdziecie pod tym linkiem:

Link do całego odcinka programu znajdziecie tutaj: https://katowice.tvp.pl/73787335/pokoj-na-poddaszu-31102023  

Zakup platform kroczących to odpowiedź naszej uczelni na zmiany jakie zachodzą w naszym regionie i na wykształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe mieszkańców Śląska, którzy do tej pory byli związani z dużymi zakładami- takimi jak kopalnie, elektrownie czy huty. Zmiany gospodarcze są nieuniknione, zwłaszcza kiedy myślimy o ochronie klimatu i dążeniu do tego, by nie szkodzić środowisku. 

Praca, jaką znamy dzisiaj, będzie musiała się zmienić. To oznacza, że i ludzie pracujący w przemyśle będą szukać nowych, często zupełnie innych ścieżek zawodowych. Stąd też w Akademii Humanitas powstaje nowoczesne środowisko technologiczne, które będzie łączyło nauki inżynieryjne z naukami społecznymi czy humanistycznymi.  

Działania te wpisują się w działania przyjęte Uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego Nr 2326/383/VI/2022 z dnia 21 grudnia 2022 r., tj. Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030.