Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

26/02/2024

Zagłębiowski Maraton Nauki wystartował!

Czas szybko leci i nim się obejrzeliśmy... Zagłębiowski Maraton Nauki wystartował pełną parą. A zatem nasze spotkania z nauką stały się już rzeczywistością. I od poniedziałku możecie poszerzyć horyzonty, zgłębić fascynujące tematy i spotkać się z ekspertami z różnych dziedzin. 

- Nauka to czary, które naprawdę działają. Nauka to czary, które inspirują do działania - tymi słowami powitaliśmy przybyłych na inaugurację i pierwszy wykład uczestników Zagłębiowskiego Maratonu Nauki.  

Wśród przybyłych gości pojawili się: 

  • Joanna Sekuła – Senator RP 

  • Mateusz Bochenek - Poseł na Sejm RP 

  • Zbigniew Byszewski – Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowiec 

  • Aleksandra Wanat – Wiceprezes i Dyrektor ds. Rozwoju Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach 

  • Paulina PiętowskaRelationship Manager Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej 

  • Grzegorz Niedbalik – Event Manager Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej 

  • Jolanta Pazdan – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Sosnowcu 

  • Agnieszka Hankus – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Sosnowcu 

  • Dorota Szewczyk – Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu 

  • Joanna Leś – Nauczyciel Konsultant z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu 

  • Dorota Pronobis-Kościńska – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Strzyżowicach (SWE) 

A także uczniowie współpracujących z Akademią Humanitas szkół: 

  • I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich, 

  • Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, 

  • Technikum nr 7 w Sosnowcu, 

  • Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie. 

Na uroczystości pojawili się również przedstawiciele Władz i Uczelni: 

  • dr hab. Michał Kaczmarczyk, prof. AH – Rektor Akademii Humanitas 

  • dr hab. Maciej Borski, prof. AH – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych 

  • Ewa Kraus – Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych 

  • Maja Chyży-Dudek – Prodziekan ds. współpracy z zagranicą 

  • dr hab. Bożena Marzec, prof. AH – Dyrektor Instytutu Pedagogiki 

  • dr Aleksander Kwaśniak – Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych 

  • dr Tomasz Miłkowski – Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie 

  • dr hab. Magdalena Gurdek, prof. AH – Dyrektor Centrum Awansów Naukowych 

Rektor Akademii Humanitas, dr hab. Michał Kaczmarczyk, prof. AH przywitał przybyłych gości: - Nauka, która jest oceanem – znamy to wszyscy. Ale nauka jako czary, jako pewnego rodzaju ekscytacja i odkrycia to jest ten pierwiastek, który nas napędza do zmiany. Nauka jest dynamiczna, przez to jest taka ciekawa, pełna właśnie magii 

Następnie głos zabrała Senator RP w senacie X kadencji Joanna Sekuła: -Dziękuję, że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu. Nauka staje się popularna i wy jesteście tego dowodem. Wy - młodzież, która zgromadziła się na auli, by razem z nami uczestniczyć w sześciotygodniowym maratonie. 

A także Poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek: - Kolejna inicjatywa Akademii Humanitas, która pokazuje jak ważne są idee współpracy, poznania i popularyzacji nauki. Dziękuję, że współpraca między uczelnią a Ministerstwem jest tak owocna i tak widoczna 

Władze Miasta Sosnowca reprezentował zastępca prezydenta Zbigniew Byszewski:- Cóż mogę dodać - Zagłębiowski, czyli nasz, Maraton Nauki i Człowiek. To się liczy, bo nauka zawsze stawia człowieka w centrum uwagi. Dziękuję, że takie wydarzenie odbywa się właśnie tutaj. W sercu Zagłębia i w miejscu, w którym są promowane wartości współpracy i poznania 

W imieniu Patrona Honorowego Zagłębiowskiego Maratonu Nauki – Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, głos zabrała Aleksandra Wanat – wicedyrektor i dyrektor ds. Rozwoju RIG: - To przyjemność dla nas patronować tak ważnemu wydarzeniu. Dziś też zobaczymy, jak zmienia się rynek pracy dzięki generacji Z. Ale nie tylko, ponieważ kolejne dni przyniosą nam odpowiedzi na pytania związane z technologią, mózgiem czy zdrowiem 

Po uroczystym przekazaniu symbolicznej pałeczki sztafety profesor Michał Kaczmarczyk wygłosił pierwszy wykład “Zarządzanie różnorodnością – generacja Z na rynku pracy”.  Była to okazja, aby zrozumieć oczekiwania i aspiracje młodszych pokoleń, które nieuchronnie kształtują przyszłość biznesu. 

-To wasze pokolenie, czyli pokolenie Z, zmieni rynek pracy. To właśnie wy macie taką moc i powinniście z niej skorzystać. Dla was nie ma granic geograficznych czy językowych, ponieważ wy jesteście online - podkreślał w trakcie prezentacji prof. Kaczmarczyk

Na miejsca, gotów... START! 

Beata Sadowska podkreślała wielokrotnie, że aby zacząć biegać trzeba czuć to w sercu, w głowie i... mieć jasna odpowiednie obuwie. Zatem przywdziani w odpowiednie obuwie jakim jest program Zagłębiowskiego Maratonu Naukowego przypominamy o nadchodzących wydarzenia w pierwszym tygodniu pt. RÓŻNORODNOŚĆ W ZARZĄDZANIU Z ELEMENTAMI PRAWA 

Już 27 lutego, dr Łukasz Strzępek podejmie temat relacji obywatel-urząd w kontekście komunikacji i współpracy. Podczas spotkania "Obywatel - urząd: dlaczego czasami tak trudno jest się porozumieć i czy tak musi być?" uczestnicy będą mieli szansę na zgłębienie mechanizmów leżących u podstaw tych czasem trudnych interakcji. 

Dr Mariusz Lekston – prorektor Akademii Humanitas, 29 lutego, przybliży uczestnikom znaczenie i działanie prawa w codziennym życiu, podczas sesji "Po co nam prawo i w jaki sposób ono działa?". To kluczowa lekcja dla każdego, kto chce zrozumieć prawo i jego poszczególne aspekty. 

Z kolei 1 marca, podczas sesji "Praca zespołowa dla każdego!" prowadzonej przez dr inż. Joannę Tokar i mgr. Macieja Polańskiego, uczestnicy dowiedzą się czym jest efektywna współpraca w grupie. Sesja obejmie prelekcje skierowane do różnych grup wiekowych, od dzieci ze szkół podstawowych, przez młodzież, aż po menedżerów i liderów biznesu. 

Tomasz Kuk, 2 marca, poruszy temat integracji kulturowej, koncentrując się na roli ukraińskich studentów w życiu akademickim w Polsce. Spotkanie "Mosty kulturowe i wyzwania integracji" to szansa na zrozumienie, jak budować społeczność akademicką otwartą i przyjazną dla wszystkich. 

Na zakończenie pierwszego tygodnia Maratonu Nauki, 3 marca, dr Jan Kil i dr Aleksander Kwaśniak zaprezentują praktyczne aspekty obrony w sprawach karnych i administracyjnych. Ich sesja "Jak bronić się skutecznie w sprawach karnych i administracyjnych?" to niezbędna wiedza dla każdego z nas. 

Dołącz do nas! 

Zagłębiowski Maraton Nauki to nie tylko szansa na zdobycie nowej wiedzy, ale także możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, profesjonalistą, czy po prostu ciekawym świata człowiekiem, znajdziesz coś dla siebie. 

Zagłębiowski Maraton Nauki to projekt Akademii Humanitas, który uzyskał dofinansowanie ze środków budżetu Państwa, przyznanych Akademii Humanitas przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu pn. Społeczna odpowiedzialność Nauki II. Nr umowy zawartej przez Akademię Humanitas z Ministerstwem Edukacji i Nauki: POPUL/SN/0064/2023/01.