10/11/2016

Szkolenie militarne studentów bezpieczeństwa narodowego

Już po raz drugi w tym roku studenci kierunku Bezpieczeństwo Narodowe uczestniczyli w obozie studenckim w ramach praktyk studenckich. Tym razem miejscem szkolenia militarnego były obiekty  szkoleniowe Jednostki Wojskowej Komandosów oraz dukty leśne Nadleśnictwa Lubliniec i Koszęcin. Organizatorem szkolenia była Fundacja  Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych SZTURMAN, z którą nasza uczelnia podpisała porozumienie o współpracy. Szkolenie było częścią projektu  szkoleń militarnych dofinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Na obozie obowiązywał dryl wojskowy . Każdy uczestnik posiadał umundurowanie wojskowe, polowe lub ćwiczebne, obowiązywała żołnierska dyscyplina. Przyjazd uczestników nastąpił w dniu 3 listopada. Po zakwaterowaniu omówiono zadania w ramach obozu. Dzień  szkoleniowy zaczął się pobudką o godz. 6:00 rano i tak było też przez kolejne dni. Dzień  zajęć kończył się o godz. 20:00. Opiekunem  studentów z ramienia uczelni był kierownik Centrum Kształcenia Służb Mundurowych, mgr Wacław Kubies.

W ramach kilkudniowego szkolenia studenci  mieli zajęcia z następujących zagadnień:

• Zajęcia strzeleckie  -  teoria strzału i podstawy szkolenia strzeleckiego, nauka i doskonalenie strzelania z pistoletu, pistoletu maszynowego i strzelby gładkolufowej;
  •  Trening samoobrony w systemie KRAV MAGA -  uwalnianie się z dźwigni, duszeń i trzymań -  obrona przed niebezpiecznym narzędziem (pistolet);
  •  Taktyka – pokonywanie terenu różnymi sposobami, podstawowe ugrupowania w szyku pieszym, drużyna piechoty w obronie i w natarciu;
  • OPBMR – broń masowego rażenia, podział i czynniki rażenia broni jądrowej, podział BŚT, odzież ochronna i zasady jej użytkowania;
  • Terenoznawstwo – orientowanie się w terenie bez mapy i z mapą, busola - budowa, posługiwanie się, marsz według azymutu;
  • Szkolenie medyczne - pierwsza pomoc w nagłych przypadkach, samopomoc przy urazach na polu walki, pomoc koleżeńska, zasady zaopatrywania urazów i ran;
  • Techniki linowe – podstawowe węzły, techniki improwizowane, pokonywanie przeszkód terenowych za pomocą technik linowych;
  • Bytowanie i przetrwanie w różnych warunkach terenowych i w różnych porach roku (niezbędne wyposażenie, organizacja bytowania, budowa szałasu, organizacja żywienia, sposoby pozyskiwania żywności).

Szkolenie zakończyło się pełnym sukcesem. Studenci podołali każdemu zadaniu. Dopisała nawet pogoda. Na zakończenie studenci otrzymali pamiątkowy medal, koszulkę oraz certyfikat potwierdzający ukończenie ogólnopolskiego szkolenia militarnego.