Aktualności

Święto Seniorów 2018 w Humanitas!

28/06/2018

Ponad 250 seniorów, bezpłatne badania profilaktyczne, prelekcje, warsztaty i występy artystyczne, zawody sportowe, liczne konkursy z nagrodami, całodniowa wycieczka do Olkusza i Rabsztyna oraz porywający recital Jacka Wójcickiego. Tak w skrócie wyglądały Seniorallia 2018, doroczne Święto Seniorów, które zostało zorganizowane w dniach 27 i 28 czerwca br. przez Uniwersytet Międzypokoleniowy Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.

 

 

Wydarzenie rozpoczął prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk, który porównał zorganizowane przedsięwzięcie do popularnego Święta Studentów.

 

- „Studenckość nie ma nic wspólnego z metryką, studenckość to stosunek do innych ludzi, pogoda ducha, optymizm i uśmiech. Myślę, że wszyscy możemy się pod tym podpisać. To dlatego jestem tak wielkim zwolennikiem Senioralliów, które są wzorowane na Juwenaliach. One pokazują, że bycie studentem, spędzanie czasu po studencku i angażowane się w różne przedsięwzięcia nie ma nic wspólnego z wiekiem” – zwrócił się do uczestników Rektor uczelni.

 

Seniorów powitali również Zbigniew Byszewski, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca oraz Wilhelm Zych, Przewodniczący Rady Miasta, którzy przekazali obecnym symboliczny klucz do bram miasta, tym samym oficjalnie otwierając dwudniowe obchody Senioralliów 2018.  Wydarzenie obfitowałło w wiele atrakcji. Jednym z głównych punktów środowego programu był m.in. recital wszechstronnie uzdolnionego aktora i piosenkarza znanego z występów m.in. w Piwnicy pod Baranami oraz Kabaretu Olgi Lipińskiej – Jacka Wójcickiego.

 

Uczestnicy mogli także wysłuchać występu przedstawicieli „Jaworznickiego UTW” oraz Julii Mika z Ogniska Pracy Pozaszkolnej Nr 1 w Sosnowcu. Ponadto, specjalnie dla zgromadzonych prelekcje wygłosili: Marek Pilch na temat „Ogólnopolskiej Karty Seniora” oraz Artur Borowicz o „Kopercie Życia”. Następnie odbyły się konsultacje zdrowotne ze specjalistami Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego oraz salonu optycznego Doktor Marchewka.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty praktyczne z zakresu tworzenia biżuterii i zajęcia sportowe: pilates, zumba, nordic walking oraz tradycyjny już turniej gry w bule o Puchar Prezesa Fundacji Humanitas. Po pełnym atrakcji dniu na seniorów czekał poczęstunek w postaci grilla przygotowany w Letniej Strefie Humanitas.

 

Wydarzenie było także okazją do uroczystego zakończenia Roku Akademickiego 2017/2018 w Uniwersytecie Trzeciego Wieku  WSH, rozdania dyplomów słuchaczom i podsumowania wspólnej pracy i nauki.

 

W drugim dniu Senioralliów, 28 czerwca, zainteresowani seniorzy wzięli udział w wycieczce do Olkusza, gdzie zwiedzili m.in.: Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Wikliny, Kościół  św. Andrzeja w Olkuszu, mieli okazję pospacerować po olkuskim rynku oraz „starym mieście”, a także zjeść obiad w urokliwej Batorówce. Następnie uczestnicy przejechali do Rabsztyna, gdzie znajdują się ruiny Zamku w Rabsztynie oraz Chata Kocjana. Na koniec wyjazdu mieli okazję przemierzyć największą ciekawostkę przyrodniczo-krajoznawczą w Polsce – Pustynię Błędowską. Podczas wyjazdu seniorom towarzyszył licencjonowany przewodnik, który przekazał im swoją wiedze na temat zwiedzanych i oglądanych  obiektów.

 

Projekt Seniorallia 2018 współfinansowany był ze środków Gminy Sosnowiec.

 

/k.u. 28.06.2018/