Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Wydarzenia SWE

24/10/2023

Wykład inaugurujący działalność Sieci Współpracy Edukacyjnej AH pt. "Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców"

Kradzież tożsamości. Utrata środków na koncie. Wezwania do spłaty zadłużeń, których nie zaciągaliśmy. To tylko niektóre mechanizmy szkodzące w wirtualnym świecie. W świecie, w którym edukacja i bezpieczeństwo cyfrowe stają się coraz bardziej kluczowe.

Aby nauczyć się zapobiegać przestępstwom w sieci zaprosiliśmy na uczelnię przedstawicieli naszego partnera – Banku PKO BP SA, którzy zdradzili nam jak czuć się bezpiecznym w wirtualnej rzeczywistości. Wykład pt. Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców, prowadzony przez Łukasza Rinkowskiego, Kierownika Zespołu w Departamencie Bezpieczeństwa PKO Bank Polski SA, rzucał światło na ważność edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Człowiek liczy się zawsze. Zarówno tu w realu, jak i tam w sieci. Jednak tu łatwiej jest się nam bronić, stawiać granice. A w świecie cyfrowym wszystko jest dla nas inne, płynne. I choć staramy się dbać o swoją prywatność, zastrzegać wrażliwe dane to jednak wystarczy chwila nieuwagi i stajemy się ofiarami. Dlatego tym bardziej cieszą mnie takie inicjatywy, jak dzisiejsza, gdzie podnosimy ważny temat cyberbezpieczeństwa. W Akademii Humanitas człowiek liczy się najbardziej, a szczególnie jego bezpieczeństwo. Edukacja zawsze ma ludzką twarz – tymi słowami powitała przybyłych Ewa Kraus, Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych.

Z kolei Jolanta Piętak, Dyrektor Oddziału 1. PKO Banku Polskiego SA w Sosnowcu, podkreśliła rolę banku jako instytucji o głębokiej odpowiedzialności społecznej, współpracującej z uczelniami i inicjatywami związanymi z bezpieczeństwem. Wskazuje to na chęć banku do aktywnego uczestniczenia w edukacji i promocji bezpieczeństwa w społeczeństwie.

Cyberbezpieczeństwo oczami specjalisty

Każdy z nas choć raz otrzymał fałszywego SMSa, maila z dziwnym linkiem. Każdy. Jednak nie każdy kliknął w daną informację. Jednak są wśród nas tacy, którzy pod wpływem komunikatu o blokadzie środków na koncie, czy włamaniu odruchowo chcieli to sprawdzić. I wtedy zaczęła się lawina złych wypadków. To była sekunda uśpionej świadomości – powiedział w trakcie wykładu Łukasz Rinkowski, Kierownik Zespołu w Departamencie Bezpieczeństwa PKO Bank Polski SA. 

Wykład Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców rzucał nowe światło na rzeczy, które z pozoru wydawały się oczywiste. Łukasz Rinkowski prezentował możliwe miejsca ataku cyberprzestępcy i jak się przed nim bronić. Wykład zgromadził wielu słuchaczy w tym przedstawicieli z szkół:

  • I Liceum Ogólnokształcące im J. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich,

  • II Liceum Ogólnokształcące im. S Wyspiańskiego w Będzinie,

  • IX Liceum Ogólnokształcące im. W. Szymborskiej w Sosnowcu,

  • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Wojkowicach,

  • III Liceum Ogólnokształcące im. S. Batorego w Chorzowie,

  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu (WYDZIAŁ MEDYCZNY Technik weterynarii oraz WYDZIAŁ TECHNOLOGII ŻYWNOŚCI),

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika z Będzina,

  • Zespół Szkół Gastronomicznych w Sosnowcu,

  • VI Liceum Ogólnokształcące im.  Korczaka w Sosnowcu.

Zrób z nami krok w przyszłość

Jednak nie tylko mówcy przyciągnęli uwagę uczestników. Gościem, który zaprezentował swoje możliwości technologiczne był cyber-pies, czyli specjalistyczna platforma krocząca, która będzie wykorzystywana przez studentów Informatyki do nauki programowania platform, przy współpracy ze studentami kierunków nauk społecznych i humanistycznych.

Po wykładach kolejne reprezentacje liceów mogły zobaczyć inne specjalistyczne laboratoria uczelni, które prezentowali nasi pracownicy:

  • Laboratorium językowe prezentowali: Nikita Tokar, Sofia Palviskaia, Alesia Aliakhnovich,

  • Laboratorium informatyczne prezentował Szymon Potocki i Michał Głosek,

  • Laboratorium kryminalistyki przedstawił Wacław Kubies

  • Laboratorium Elektrokardiologii pokazała Aleksandra Szatkowska,

  • Laboratorium uniwersalnego programowania należało do dr Małgorzaty Caban

Prezentacje laboratoriów Akademii Humanitas pokazały szeroki zakres specjalizacji oferowanych przez uczelnię - od języków, przez informatykę, aż po kryminalistykę i elektrokardiologię.

Sieć Współpracy Edukacyjnej Akademii Humanitas to ważny krok w kierunku budowania relacji z placówkami oświatowymi, z naciskiem na nowoczesność, współpracę i bezpieczeństwo. Takie inicjatywy stanowią klucz do kształtowania przyszłości edukacji w naszym regionie- mówił Sebastian Korzeniowski, koordynator SWE oraz prowadzący konferencję.

 

27/03/2023

Konkurs na najtrafniejsze motto dla wybranego kierunku studiów w Wyższej Szkole Humanitas rozstrzygnięty!

Bardzo dziękujemy Młodzieży ze szkół średnich wchodzących w skład Sieci Współpracy Edukacyjnej Humanitas za udział w konkursie i kreatywność! Dwa hasła szczególnie spodobały się naszej Komisji i to do ich autorów powędrują tablety:

Hasło dla kierunku INFORMATYKA:

Bity tworzą płótno, Piksele tworzą obraz, Programista tworzy dzieła.

autor hasła: Jakub Gondzik, Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu

Hasło dla kierunku DIETETYKA:

Dobrze schrupać razem zdrowy kawałek wiedzy!

autorka hasła: Natalia Lipińska, II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu

GRATULUJEMY!!!

Oprócz laureatów nagród głównych, w Konkursie wyróżniono jeszcze ośmiu autorów haseł:

  • Martyna Szołtysek, Liceum Ogólnokształcące Filomata w Gliwicach
  • Justyna Lipska, Technikum nr 1 Ekonomiczne w Sosnowcu
  • Zuzanna Woroniecka, CKZiU Sosnowiec
  • Kamil Neuman, Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu
  • Martyna Walas, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich
  • Miłosz Poliwka, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "Meritum" w Siemianowicach Śląskich
  • Mateusz Odżywołek, Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu
  • Aleksandra Wolska, Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu

WSZYSTKIM GRATULUJEMY!!!

Z wszystkimi nagrodzonymi spotkamy się niebawem w ich szkołach, podczas uroczystego wręczenia nagród. Nie omieszkamy udokumentować tych chwil fotografiami, które z pewnością zamieścimy na naszej stronie i profilu FB.

Zatem,
DO ZOBACZENIA WKRÓTCE!!!

 

16/02/2023

Ponieważ jest dla nas ważne, by oferta i warunki studiowania w Wyższej Szkole Humanitas spełniały oczekiwania obecnych uczniów, a przyszłych studentów, w okresie od 20 lutego do 12 marca 2023 r. przeprowadzimy wśród uczniów klas maturalnych i przedmaturalnych, połączone z konkursem badanie ankietowe dotyczące m. in. potrzeb kształcenia, jakości i efektywności doradztwa zawodowego oraz wyboru przez młodzież przyszłej ścieżki kariery.

Jeśli jesteś uczniem szkoły, która nie należy do Sieci Współpracy Edukacyjnej Humanitas, ale matura oraz wybór dalszej ścieżki kształcenia czeka Cię w tym roku lub przyszłym - również zapraszamy Cię do udziału w naszym badaniu!

Weź udział w badaniu z konkursem na najtrafniejsze motto/hasło dla wybranego kierunku studiów realizowanego przez Wyższą Szkołę Humanitas i wygraj nagrody!

 

06/05/2022

Trwają matury, okres wytężonej pracy intelektualnej i stresu egzaminacyjnego. W Wyższej Szkole Humanitas doskonale wiemy jak istotny jest trafny wybór ścieżki kształcenia. Jeśli połączymy pasję z zapałem do nauki, efekty mogą stać się imponujące. Młodzi ludzie decydują o swojej przyszłości i podejmują wyzwania związane z wyborem najbardziej odpowiedniego kierunku studiów. W poniedziałek naszą uczelnię odwiedzą uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich.

Szkoła należy do Sieci Współpracy Edukacyjnej Humanitas, co wiąże się ze szczególnym wsparciem ze strony uczelni.Pracownicy Humanitas opowiedzą o tym jak studiuje się w naszych murach, zaprezentują laboratoria kierunkowe oraz pomoce dydaktyczne. W Auli WSH Dział IT pokaże działanie drukarki 3D oraz hololensów. Uczniowie będą mieli okazję obejrzeć film promujący 25-lecie Uczelni, otrzymają również gadżety związane z WSH.

Następny punkt wizyty to odwiedziny Laboratorium Psychologicznego Instytutu Psychologii, a także pozostałych pracowni Humanitas. Po zakamarkach uczelni uczniów „Śniadka” oprowadzi mgr Agata Piątkowska – Koordynator projektów wewnętrznych.Młodzi ludzie będą mieli okazję dowiedzieć się czym jest projektowanie uniwersalne, obejrzą również piękny, wiosenny ogród sensoryczny. O urokach tego miejsca opowie dr Bożena Wroniszewska Drabek - Pełnomocnik dziekana ds. studiów.

Nie możemy doczekać się wizyty licealistów i mamy nadzieję, że w przyszłości dołączą do społeczności akademickiej Humanitas!

 

09/12/2021

W ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia, Wyższa Szkoła Humanitas wraz z jedną ze szkół partneskich SWE - Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Sosnowcu, włączyła się w działania Amnesty Internation. Mamy ogromną nadzieję, że w jakimś ułamku procenta, również dzięki naszej inicjatywie uda się oczyścić z nieuzasadnionych zarzutów prześladowane osoby. Więcej na stronie Aktualności Uczelni >>

 

12/04/2021

W końcu mamy - jeszcze ciepły i pachnący farbą drukarską zbiór scenariuszy zajęć z Matą Edukacyjną Humanitas. Podręcznik stanowi bezpłatne wsparcie dla przedszkoli i szkół podstawowych wykorzystujących nasze narzędzie w pracy ze swoimi wychowanikami. Do tych z Państwa, którzy już pracują z matą podręcznik dotrze niebawem wraz z nowymi piktogramami kafli edukacyjnych przeznaczonych do samodzielnego wydruku.

Tych z Państwa, którzy jeszcze wciąć wahają się nad efektywnością narzędzia i korzystaniem z niego w trakcie zajęć zapraszamy po więcej informacji na stronę >>

Służymy Państwu wsparciem nie tylko na etapie wyboru adekwatnego pakietu startowego do pracy z matą edukacyjną oraz konfiguracji dodatkowych zestawów kafli edukacyjnych, ale również na etapie wdrożenia narzędzia i pracy z nim.

Wszystkie placówki (szkoły podstawowe, zespoły szkolno-przedszkolne) zainteresowane rozpoczęciem korzystania z narzędzia zapraszamy do kontaktu z Koordynatorem Sieci - Panią Kariną Świercz: karina.swiercz@humanitas.edu.pl, tel.: 32 363 12 03 w celu umówienia założeń organizacyjnych szkolenia wstępnego dla nauczycieli. Dla placówek wchodzących w skład Sieci Współpracy Edukacyjnej Humanitas szkolenie jest nieodpłatne.

 

10/03/2021

Szczegóły związane z wydarzeniem >>

Kontakt w przypadku chęci zgłoszenia udziału uczniów w części warsztatowej (część zamknięta - wyłącznie dla szkół Sieci Współpracy Edukacyjnej Humanitas) Karina Świercz - Koordynator Sieci>>

 

26/02/2021

Zgłoszenia udziału klas w wydarzeniu prosimy kierować na adres: szkolenia@humanitas.edu.pl do dnia 03.03.2021 r. do godz. 13.00

Kontakt z Koordynatorem Sieci Współpracy Edukacyjnej >>

 

16/02/2021

 

31/08/2020

 

15/05/2020