Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

NIE IZOLUJ SIĘ OD WIEDZY

Chcesz dowiedzieć się czegoś nowego? Zgłębić interesujący Cię temat lub dziedzinę? Zobaczyć jak z perspektywy studenta wyglądają wykłady na naszej uczelni? Sprawdzić czy dyscyplina, z którą chciałbyś związać swoją przyszłość zawodową faktycznie jest dla Ciebie? Jeśli na chociaż jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco wybierz interesujący Cię temat i dołącz do otwartych wykładów online prowadzonych przez wykładowców Wyższej Szkoły Humanitas. Startujemy już w najbliższą środę, 22 kwietnia 2020 r. 

Wiemy jak ważny jest zarówno wybór właściwego kierunku studiów, jak i uczelni, z którą zwiąże się swoją przyszłość zawodową na kilka lat. Nie chcemy, żeby nasi potencjalni studenci mieli wątpliwości oraz wybierali to, co dla nich nieznane. Dlatego pokazujemy, doradzamy, konsultujemy i rozmawiamy z Wami. O Was, Waszych oczekiwaniach, potrzebach i obawach. Tym razem postanowiliśmy pójść o krok dalej. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy cykl otwartych online wykładów żebyście sami mogli się przekonać jak to jest być studentem Wyższej Szkoły Humanitas. Zajęcia będą prowadzone „na żywo”, wyłącznie przez pracowników naukowych uczelni i realnych wykładowców danych kierunków. 

Udział w zajęciach jest bezpłatny i niezobowiązujący.

Poniżej przedstawiamy listę zaplanowanych wykładów. Sprawdzajcie ją na bieżąco, żeby nie przegapić interesującego Was tematu! 

HARMONOGRAM WYKŁADÓW:

Środa, 22 kwietnia 2020 r.  godz. 14.00 - 14.45

„Dlaczego nie ma ludzi kulturalnych?” - prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk

W jakim kontekście używamy słowa "kulturalny", a w jakim "kulturowy"? Czym jest kultura dla przeciętnego Kowalskiego, a jak rozumie to pojęcie naukowiec? Czy dłubanie w nosie jest przejawem braku kultury? Czy twórczość Zenka Martyniuka stanowi element dziedzictwa kulturowego Polski? Dlaczego kultura nie jest naturą, a natura kulturą? W trakcie wykładu można będzie uzyskać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, odnoszących się do istoty kultury i jej roli w naszym życiu. 

prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk – profesor w Instytucie Zarządzania Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu i rektor tej uczelni. Specjalista w zakresie zarządzania publicznego, zarządzania jakością i komunikacji społecznej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu zarządzania i marketingu.

 LINK do rejestracji --> CLICK 

Czwartek, 23 kwietnia 2020 r.  godz. 14.00 - 14.45 

„Miejsce wykonywania pracy w świetle przepisów KP”, dr Mariusz Lekston

Home office – temat, który z powodu panującego obecnie stanu pandemii jest większości z nas dobrze znany z praktyki, ale czy wiesz jak wygląda od strony prawnej? Czy pracodawca może nakazać pracownikowi pracę w trybie home office, jakie warunki musi spełnić i jakie może stawiać wymagania. Jakie prawa przysługują pracownikowi, a jakie pracodawcy. Na te i wiele innych pytań poznamy podczas czwartego wykładu. 

Ekspert z zakresu prawa pracy skoncentruje się na zagadnieniu wyznaczenia miejsca wykonywania pracownikowi przez pracodawcę, możliwości polecenia lub porozumienia w sprawie pracy zdalnej (tzw. home office) oraz mechanizmu telepracy.

dr Mariusz Lekston - doktor nauk prawnych; prorektor ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej Wyższej Szkoły Humanitas, od wielu lat związany z Instytutem Nauk Prawnych uczelni.

  LINK do rejestracji --> CLICK 

Środa, 29 kwietnia 2020 r.  godz. 14.00 - 14.45

„Czy stan epidemii to stan nadzwyczajny?”, dr hab. Maciej Borski

Stan wyjątkowy, epidemia, stan epidemii, stan zagrożenia epidemicznego, stan klęski żywiołowej – czym właściwie różnią się te pojęcia? Co oznaczają dla obywatela?  Czy w obecnej sytuacji jest podstawa do wprowadzenia stanu wyjątkowego? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas tego wykładu.

Ekspert poruszy również temat ograniczenia praw i wolności obywateli wprowadzone w drodze ostatnich rozporządzeń i oceni zgodność tych działań z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. 

dr hab. Maciej Borski - dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Wyższej Szkoły Humanitas, wykładowca w Instytucie Nauk Prawnych uczelni.

 LINK do rejestracji --> CLICK 

Czwartek, 30 kwietnia 2020 r.  godz. 18.00 Kierunek: PSYCHOLOGIA

„Seksualne motywacje sprawców zabójstw” - dr Maciej Szaszkiewicz

Jak często popełniane są zabójstwa na tle seksualnym? Co tak naprawdę oznacza pojęcie motywacji seksualnej? Czy zabójstwo na tle seksualnym musi wiązać się z gwałtem? Kim są sprawcy takich morderstw? Czy to możliwe, że mają żony, dzieci, dobre stanowiska i uporządkowane, stabilne życie? 

Podczas tego wykładu zagłębimy się w najmroczniejsze strony psychologii i odkryjemy tajniki pracy profilera i psychologa sądowego. Poznamy jedno z centralnych zagadnień psychologii sądowej - problem motywacji sprawców przestępstw na tle seksualnym oraz dowiemy się dlaczego sprawcy tych czynów zabijają. Poruszymy też temat dysproporcji między czynem a skutkiem w zabójstwach tego typu. 

Wykład tylko dla słuchaczy pełnoletnich!

dr Maciej Szaszkiewicz - profiler, psycholog sądowy i penitencjarny, wykładowca Instytutu Psychologii Wyższej Szkoły Humanitas. Autor publikacji „Tajemnice grypserki” i współautor „Zabójcy i ich ofiary”.

 LINK do rejestracji --> CLICK 

Poniedziałek, 4 maja 2020 r.  godz. 14.00 Kierunek: PEDAGOGIKA

„Szkoła w czasach pandemii. Jak efektywnie uczyć zdalnie?” - dr Danuta Morańska

Jak pracować z uczniem w czasie pandemii COVID-19? Jakie strategie kształcenia na odległość stosować i oceniać wiedzę uczniów? Jak zorganizować nauczanie zdalne i zarządzać wirtualną klasą? Jak budować dobre relacje w sieci i zadbać o dobrostan nauczycieli i uczniów? Co jest obecnie ważne, a co mniej, w działaniach szkół i nauczycieli? 

Na te i wiele innych pytań odpowie pedagog medialny, ekspert w zakresie e-learningu, certyfikowany e-nauczyciel. Podczas wykładu, na ten niezwykle aktualny i ważny temat, zostaną omówione warunki mające wpływ na efektywność procesu kształcenia realizowanego zdalnie.

LINK do rejestracji --> CLICK  

dr Danuta Morańska - doktor nauk humanistycznych, członek Zespołu Pedagogiki Medialnej KNP Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Innowacyjnej Edukacji Wyższej Szkoły Humanitas.

Wtorek, 5 maja 2020 r.  godz. 14.00 Kierunek: PSYCHOLOGIA

„Pracuję bo lubię czy pracuję bo muszę? - o wypaleniu zawodowym i nie tylko” – dr Artur Radacki

„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu” (Konfucjusz). Wyjątkowo często spotykamy się z tym pozytywnym cytatem. Używają go trenerzy motywacyjni, agencje rekrutacyjne, firmy poszukujące pracowników oraz zwykli ludzie, którzy osiągnęli sukces w satysfakcjonującym dla siebie zakresie. 

Ale czy faktycznie tak jest zawsze? Czy to okrągłe zdanie ma coś wspólnego z rzeczywistością? Czy naprawdę praca może nas uszczęśliwić? Czy możemy pracować 24h na dobę i nie odczuwać zmęczenia psychicznego? Czy work-life balance nie jest nam niezbędny? A może  intensywny wysiłek zawodowy zawsze prowadzi do wypalenia i jest to nieuniknione?

Odpowiedzi na pytania jak funkcjonować w firmie, optymalnie poukładać sobie obowiązki i nie cierpieć po powrocie do pracy z urlopu, lub jak w obecnej sytuacji, z wymuszonej izolacji poznamy  podczas webinaru we wtorek, 5 maja. 

dr Artur Radacki - doktor psychologii, duchowny katolicki i teolog duchowości. Wykładowca Instytutu Psychologii Wyższej Szkoły Humanitas. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień: neuropsychologia i psychologia kliniczna, w tym problematyka stresu, kryzysu, wypalenia zawodowego oraz zagadnień granicznych psychologia-duchowość.

LINK do rejestracji --> CLICK 

Środa, 6 maja 2020 r.  godz. 14.00 Kierunek: PSYCHOLOGIA

„Co nas nie zabije to nas wzmocni?! O kryzysie psychologicznym” - dr Marek Kuźnik

Czy doświadczanie nieprzyjemnych i wymagających sytuacji może pozytywnie wpłynąć na nasze późniejsze funkcjonowanie? Czy traumy zawsze oznaczają kłopoty, a może w niektórych przypadkach stają się źródłem siły? Jak to tak naprawdę jest z tymi trudnościami? Czy rzeczywiście są nam one potrzebne do rozwoju?

O tym jak rozwija się psychopatologia a jak zdrowie, w jaki sposób przechodzimy kryzysy i co zrobić, żeby sobie pomóc opowie specjalista z zakresu psychologii klinicznej i wspomagania rozwoju człowieka.

dr Marek Kuźnik – Wykładowca Instytutu Psychologii Wyższej Szkoły Humanitas. Praktyk z 20-letnim doświadczeniem w obszarze interwencji kryzysowej i psychoterapii. Certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego sekcji Naukowej Psychoterapii i Terapii Rodzin. Certyfikowany trener warsztatu psychologicznego. Prywatnie: pasjonat ogrodnik.

LINK do rejestracji --> CLICK 

Wtorek, 12 maja 2020 r.  godz. 14.00 Kierunek: FILOLOGIA ANGIELSKA

„Romantic Roots of Environmentalism” – wykład w języku angielskim - dr Agata Sitko

Skąd wziął się wegetarianizm? Jaki początkowo był jego cel? Kiedy zaczęły się pojawiać pierwsze działania na rzecz ochrony środowiska i jaki ma to związek z brytyjskimi i amerykańskimi romantykami? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas niezwykle ciekawego wykładu prowadzonego w języku angielskim. 

Celem wykładu jest zaprezentowanie korzeni postaw i organizacji, których celem jest szeroko pojęty enwiromentalizm. Dowiemy się kiedy zaczęto uchwalać prawa mające chronić zwierzęta, a wegetarianizm stał się wyborem nie tylko z pobudek zdrowotnych, ale także moralnych. Mając na uwadze ogromną popularność tych trendów współcześnie, warto wiedzieć kiedy i gdzie miały one swoje początki.

dr Agata Sitko – doktor nauk humanistycznych z zakresu literatury angielskiej, absolwentka studiów podyplomowych z historii sztuki oraz grafiki komputerowej i multimediów. Wykładowca na kierunku Filologia angielska w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Członek Filologicznego Zespołu Badawczego  BESTO (Uniwersytet Śląski, Katowice). Zainteresowania badawcze: psychoanaliza, „Thing theory”, gender i sztuka oraz Animal Studies.

LINK do rejestracji --> CLICK 

Środa, 13 maja 2020 r.  godz. 14.00 Kierunek: PEDAGOGIKA

Jak dojrzewamy do zdrowej miłości? – dr Aleksander Mańka

Okres przymusowej społecznej izolacji sprawił, że poniekąd jesteśmy zmuszeni do przebywania z życiowymi partnerami 24 godziny na dobę. Od kilku tygodni dzielimy mieszkanie, które niespodziewanie przeobraziło się w biuro, przedszkole, szkołę, siłownię i miejsce odpoczynku. To czas, w którym możemy przyjrzeć się uczuciu, na bazie którego zbudowaliśmy nasze życie. 

W trakcie tego wykładu poznamy czynniki wpływające na umiejętność bycia w związku partnerskim, skupimy się na procesie uczenia się kochania i bycia kochanym oraz odpowiemy na pytanie jaki jest wpływ zdrowego związku partnerskiego na zdrową, szczęśliwą rodzinę.


dr Aleksander Mańka - dyrektor Instytutu Pedagogiki Wyższej Szkoły Humanitas, terapeuta, ekspert superwizji rodzinnej, profilaktyk systemowy. Jest autorem koncepcji profilaktyki systemowej oraz metodyki superwizji rodzinnej, które stanowią główną strategię jego działań profesjonalnych i pracy naukowej. Podczas wieloletniej praktyki zdobył bogate doświadczenie w modelowaniu warunków wspomagających rozwój bliskich relacji partnerskich oraz rodziny. Jest autorem wielu publikacji, programów profilaktycznych i terapeutycznych dotyczących tej problematyki.

LINK do rejestracji --> CLICK 

Czwartek, 14 maja 2020 r. godz. 14.00

„Smog i zmiany klimatu - niedoceniani przeciwnicy. Jak wpływają na nasze zdrowie?" - dr hab. n. med. Renata Złotkowska

W cieniu walki z pandemią koronawirusa ukrywają się równie groźni wrogowie. Kryzys klimatyczny postępuje, a do nas docierają coraz bardziej alarmujące informacje, w tym o ogromnych pożarach w Biebrzańskim Parku Narodowym i przewidywanej największej suszy od kilkudziesięciu lat. Także dane dotyczące smogu nie są optymistyczne, wg danych Ministerstwa Zdrowia każdego roku w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera kilkadziesiąt tysięcy osób.

Wykład poświęcony będzie wpływowi smogu na nasze zdrowie oraz coraz bardziej odczuwalnym zmianom klimatycznym. Ekspert Unii Europejskiej w dziedzinie zdrowia publicznego przedstawi aktualny stan wiedzy naukowej dotyczący tych zagadnień, zwłaszcza w aspekcie zdrowia populacji.

dr hab. n. med. Renata Złotkowska - lekarz, epidemiolog, pracownik naukowy i dydaktyczny, ekspert Unii Europejskiej w dziedzinie zdrowia publicznego, członek krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych.

LINK do rejestracji --> CLICK 

Wtorek, 19 maja 2020 r.  godz. 14.00 Kierunek: BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE

Kompetencje Wojewody i uprawnienia Policji w stanie epidemii - dr Tomasz Miłkowski

Czym zajmuje się Wojewoda podczas epidemii? Czy ma jakieś dodatkowe obowiązki, przez kogo są one nakładane i egzekwowane? Komu Wojewoda może zlecać zadania? Jakie wyzwania stoją w tym czasie przed Policją? W jaki sposób funkcjonariusze mogą kontrolować przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń? I co najważniejsze – jaki ma to wpływ na życie obywateli?

Zapraszamy do wysłuchania wykładu na ten niezwykle ważny i aktualny temat. Webinar poprowadzi doktor nauk prawnych, emerytowany generał Policji, wieloletni praktyk, który przybliży podstawy wprowadzenia stanu epidemii w państwie, zakres zadań Wojewody i Policji, a także mechanizmy kontroli przestrzegania ograniczeń.

dr Tomasz Miłkowski - doktor nauk prawnych,  adiunkt w Instytucie Prawa i Administracji oraz Bezpieczeństwa Narodowego Wyższej Szkoły Humanitas. Emerytowany generał Policji, Biura Ochrony Rządu i Służby Ochrony Państwa. Brał czynny udział w procesie przygotowywania i wprowadzania w życie ustawy z 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zajmując wtedy stanowisko Komendanta SOP. Specjalizuje się w problematyce praw i wolności jednostki na tle uprawnień służb policyjnych i specjalnych, w tym walki z najpoważniejszymi zagrożeniami, takimi jak terroryzm czy przestępczość ekonomiczna.

 LINK do rejestracji --> CLICK 

Wtorek, 19 maja 2020 r.  godz. 16.00 Kierunek: PEDAGOGIKA

Arteterapia i specjalne potrzeby edukacyjne - mgr Tomasz Kuta

Czym jest arteterapia? Kto może z niej skorzystać? Jakie przynosi efekty? W jaki sposób prowadzi się sesje terapeutyczne i czy zawsze są one skuteczne?

Podczas wykładu certyfikowany arteterapeuta podzieli się wiedzą dotyczącą zastosowania terapii przez sztukę w pracy z dziećmi i młodzieżą. Ekspert opowie w jaki sposób ten rodzaj zajęć może pozytywnie wpływać na osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych; dzieci i młodzież z zespołem Aspergera, niepełnosprawnością intelektualną i wykluczone społecznie.

mgr Tomasz Kuta – psycholog, pedagog, certyfikowany arteterapeuta, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem, wykładowca Wyższej Szkoły Humanitas

 LINK do rejestracji --> CLICK  

Środa, 20 maja 2020 r.  godz. 18.00 Kierunek: ZARZĄDZANIE

Pokolenie Millenialsów wyzwaniem dla współczesnych liderów - dr inż. Joanna Tokar

Najbardziej skuteczne przywództwo nie jest powiązane z żadnymi formalnymi stanowiskami lub zaszczytami, ale wynika z umiejętności pozyskiwania zwolenników oraz wpływania na postawy i działania ludzi. 

Trudno jednocześnie wpływać na wszystkich, zwłaszcza, gdy obecnie często mamy cztery pokolenia w jednej organizacji - od pokolenia powojennego wyżu demograficznego (tzw. baby boomersów), poprzez pokolenie X, do przedstawicieli pokolenia Y, oraz już wchodzącego na rynek pracy pokolenia Z.

Każde pokolenie ma  inną „historią dorastania”, inne doświadczenia i inne oczekiwania. Dla organizacji i menedżerów ta różnorodność często stanowi ogromne wyzwanie.

O specyfice tego zjawiska podczas webinaru opowie wieloletni praktyk, szkoleniowiec oraz wykładowca akademicki.

dr inż. Joanna Tokar - wykładowca HR w Wyższej Szkole Humanitas, dyrektor HR agencji reklamowej .bringMore advertising. Specjalizuje się m.in. w audytach personalnych z wykorzystaniem metody development center; realizacji procesów rekrutacji; badaniu kultury organizacyjnej;  projektowaniu i realizacji szkoleń. Autorka ponad 80 publikacji w czasopismach branżowych i naukowych, w tym 4 książek z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

 LINK do rejestracji --> CLICK

Czwartek, 21 maja 2020 r.  godz. 14.00 

„Rozwój gospodarki Chin w ostatniej dekadzie” – dr Tomasz Copp

Chiny w ostatnich miesiącach są niezmiennie w czołówce medialnych tematów. My przyjrzymy się im od środka – z perspektywy osoby, która aktualnie w Chinach mieszka i pracuje. 

Jakie są podstawy ekonomicznego wzrostu Chińskiej Republiki Ludowej, jak zarządza się chińskimi przedsiębiorstwami, co może się stać z firmami z kapitałem zagranicznym działającymi w Chinach oraz jakie są perspektywy rozwoju i współpracy na przyszłość z tym krajem. 

Na wszystkie te pytania odpowie ekspert z zakresu gospodarki i przedsiębiorczości, były konsul w Szanghaju, wykładowca Jiao Tong University oraz Wyższej Szkoły Humanitas.  

dr Tomasz Copp -  doktor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, autor wielu krajowych i zagranicznych publikacji naukowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w Chinach oraz w doradztwie dla przedsiębiorców prowadzących projekty biznesowe w ChRL.

 LINK do rejestracji --> CLICK

Poniedziałek, 25 maja 2020 r.  godz. 15.00 Kierunek: PEDAGOGIKA

"Kultura języka uczniów. Kto i jak powinien o nią dbać?” - webinar dla nauczycieli – dr Sabina Skałka-Gawlik

Jak wygląda oblicze współczesnej polszczyzny? Jakim językiem posługują się uczniowie? Które słowa są „trendy” i co oznaczają, oraz o czym rozmawia dzisiejsza młodzież?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznamy podczas tego webinaru. Doktor nauk humanistycznych, ale przede wszystkim praktykujący nauczyciel, opowie o tym jak ważna jest dbałość o kulturę języka i estetykę słowa, nie tylko wśród uczniów, ale również nauczycieli pracujących z uczniami. Poznamy także historię zmian, jakie zaszły w obrębie języka polskiego na przestrzeni wieków, aktualne normy językowe oraz tematy rozmów współczesnej młodzieży.

dr Sabina Skałka-Gawlik - doktor nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa, polonistka, oligofrenopedagog, bibliotekarka i dziennikarka, nauczyciel dyplomowany, wykładowca Wyższej Szkoły Humanitas.

 LINK do rejestracji --> CLICK 

Środa, 27 maja 2020 r.  godz. 18:00 Kierunek: ADMINISTRACJA

„Prezydenckie życie wiodę, będąc w niezgodzie z narodem” - dr hab. Magdalena Gurdek

Zbliżają się wybory lokalne, trwa kampania, przeglądamy programy kandydatów i decydujemy na kogo chcemy głosować. W dniu wyborów idziemy do lokalu i stawiamy krzyżyk przy właściwym nazwisku. „Nasz” kandydat „przekonał do siebie” większość wyborców i obejmuje fotel prezydenta miasta. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że społeczeństwo nie jest zadowolone z wybranego reprezentanta, a jego poparcie znacznie zmalało. Teoretycznie więc, możemy zorganizować referendum i odwołać takiego prezydenta. Dlaczego teoretycznie? Dlaczego często jest to niewykonalne, a możliwość widnieje tylko „na papierze”? Czy jest zatem możliwe pełnienie funkcji prezydenta miasta przez całą kadencję (a nawet i dłużej), mimo braku poparcia społeczności lokalnej? Czy takie same zasady, jak do władzy lokalnej, odnoszą się do „głowy państwa”?

Celem wykładu jest ukazanie jak ważna jest znajomość przepisów regulujących podstawowe kwestie dotyczące sprawowania władzy lokalnej oraz jakie znaczenie ma udział i (lub) oddanie głosu w wyborach i referendach samorządowych.

dr hab. Magdalena Gurdek – doktor habilitowany nauk prawnych, od lat specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, szczególnie prawa samorządu terytorialnego. Wykładowca Wyższej Szkoły Humanitas na kierunkach Prawo i Administracja, kierownik studiów podyplomowych na kierunku Administracja Publiczna, Rzecznik Dyscyplinarny WSH do spraw studentów, od 2020 roku Dyrektor Studium Doktorskiego WSH; radca prawny.

LINK do rejestracji --> CLICK

Środa, 3 czerwca 2020 r.  godz. 16.00 Kierunek: PEDAGOGIKA / PSYCHOLOGIA

„Spotkaj bociana w kapuście, czyli jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?” – Danuta i Marek Kuźnik

Kiedy i jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Czy wiek dziecka wpływa na to, jak powinna brzmieć odpowiedź na pytanie „co to jest seks?” i „skąd się biorą dzieci?” Jak z głową na karku, a nie z duszą na ramieniu, rozmawiać o TYCH sprawach z dzieckiem? 

Odpowiedzi na powyższe pytania tym razem udzieli aż dwójka ekspertów - Danusia i Marek Kuźnikowie. Małżeństwo z 21-letnim stażem, zawodowo zajmujący się rozwojem, w tym rozwojem seksualnym dzieci i młodzieży. Od ponad 20 lat prowadzą warsztaty, szkolenia, wykłady i konsultacje dla młodych ludzi i ich rodziców. Autorzy książek i publikacji naukowych. Jak sami deklarują „na tematy tabu w sferze rozwoje seksualnego jeszcze nie trafili”.

Danuta Kuźnik -  filolog, logopeda, pedagog terapeuta, Certyfikowany Edukator Pozytywnej Dyscypliny. Pracuje głownie w dwóch obszarach: jako logopeda w przedszkolu i w zespole specjalistów zajmujących się pacjentem, często z problemami na styku ortodoncji, alergologii, stomatologii, fizjoterapii i logopedii. Jak pedagog pracuje od kilkunastu lat z rodzicami w szeroko rozumianej przestrzeni problemów wychowawczych, od niemowlaka po późnego nastolatka. Prowadzi konsultacje, warsztaty i szkolenia. Pomaga w opracowywaniu strategii wychowawczych dla rodzin. Szydełkuję, czyta kryminały, układa niemożliwe do ułożenia puzzle.

dr Marek Kuźnik – doktor psychologii, wykładowca akademicki. Certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego sekcji Naukowej Psychoterapii i Terapii Rodzin. Certyfikowany trener warsztatu psychologicznego. Prywatnie: pasjonat ogrodnik.

LINK do rejestracji --> CLICK

Środa, 10 czerwca 2020 r.  godz. 14.00 Kierunek: PRAWO

"Trendy i zachowania rynkowe e-konsumenta w handlu elektronicznym" - dr Anna Rogacka-Łukasik

Co oznacza termin „społeczeństwo informacyjne” i jaki ma ono wpływ na rynek? Jak narodził się e-konsument? Jaki wpływ ma e-konsument na handel elektroniczny? Czy przedsiębiorca stoi pod presją dostosowania się do potrzeb e-konsumenta w „wirtualnej rzeczywistości”?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieli dr Anna Rogacka-Łukasik, Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Podczas wykładu poznamy rówież podstawowe regulacje prawne dotyczące konsumenta i e-konsumenta, omówimy istotę e-commerce z przykładami z praktyki oraz przyjrzymy się relacji: e-konsument a e-commerce. 

dr Anna Rogacka-Łukasik – doktor nauk prawnych. Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa cywilnego, prawa prywatnego międzynarodowego oraz styku prawa prywatnego z prawem publicznym. Adiunkt oraz Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Opiekun Koła Naukowego Studentów i Absolwentów Prawa i Administracji WSH „ Prawo w praktyce.”  Członek Komisji Nauk Prawnych i Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk Oddział w Katowicach, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Badań Nad Źródłami i Funkcjami Prawa Fontes.

LINK do rejestracji --> CLICK

Środa, 10 czerwca 2020 r.  godz. 18.00 Kierunek: PSYCHOLOGIA

„Typologia sprawców zabójstw” - dr Maciej Szaszkiewicz

Kim jest zabójca? Jakie motywy nim kierują? Czy zawsze można go przypisać do „określonej grupy”?  Czy znajomość motywów i sposobu działania jednego sprawcy mogą pomóc w wyśledzeniu i zatrzymaniu innego, zupełnie z nim niezwiązanego, mordercy? A może wręcz przeciwnie, schematyczne działanie może prowadzić do złudnych, a nawet fałszywych wniosków, i w konsekwencji obniżyć skuteczność organów ścigania?

Po raz kolejny już, zapraszamy do świata mrocznych zbrodni, gdzie jeden z największych ekspertów z dziedziny psychologii sądowej opowie o podejmowanych przez naukowców i praktyków próbach klasyfikacji morderców, aby ułatwić ich zrozumienie i ujęcie. Ekspert przedstawi dwa różne sposobach typowania oraz przybliży typy sprawców zabójstw. 

Jeśli w dalszym ciągu czujesz niedosyt informacji, a zagadkowy świat psychologii sądowej wciąga Cię coraz bardziej „Wejdź do gry z drem Szaszkiewiczem”, odpowiedz na trzy pytania i wygraj bezpłatne studia na kierunku Psychologia w Wyższej Szkole Humanitas.

Sprawdź szczegóły tutaj: https://www.humanitas.edu.pl/wejdz_do_gry

LINK do rejestracji --> CLICK

 

Wtorek, 16 czerwca 2020 r. godz. 18.00 Kierunek: PEDAGOGIKA

„Funkcjonowanie szkolne uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu” – mgr Dariusz Januszewski

Z jakimi trudnościami edukacyjnymi może borykać się dziecko autystyczne? W jaki sposób powinniśmy się z nim komunikować oraz jak wspierać rozwój jego mowy? Na co zwrócić szczególną uwagę w pracy z uczniem ze spektrum autyzmu?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieli pedagog specjalny z wieloletnim doświadczeniem. Ekspert omówi również problemy w zakresie myślenia pojęciowego, werbalnego, abstrakcyjnego, a także trudności z transferem umiejętności i wiedzy, z którymi często borykają się uczniowie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz przedstawi podstawowe zasady pracy z dzieckiem autystycznym.

Mgr Dariusz Januszewski- pedagog specjalny, terapeuta, praktyk z wieloletnim doświadczeniem, wykładowca Wyższej Szkoły Humanitas.

LINK do rejestracji --> CLICK

Środa, 17 czerwca 2020 r.  godz. 18.00 Kierunek: MEDIACJE SĄDOWE I POZASĄDOWE

„Mediacje, czyli jak z głową rozwiązywać konflikty” - Ewa Kraus

Co to są mediacje? Kiedy mediacje są sądowe, a kiedy pozasądowe? Co można mediować? Na jakich zasadach odbywa się rozwiązywanie sporów, ile trwa i kto może je przeprowadzić? Czy każdy może być mediatorem i jakie warunki powinien spełniać dobry mediator?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieli trenerka umiejętności interpersonalnych oraz absolwentka Szkoły Mediacji Stowarzyszenia Mediatorów Polskich. 

Ewa Kraus - wykładowca Wyższej Szkoły Humanitas, dziekan Wydziału Nauk Stosowanych. Autorka szkoleń z zakresu umiejętności społecznych, treningów wychowawczych, negocjacji i mediacji, przeciwdziałania mobbingowi  oraz dyskryminacji. Członek Instytutowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia – Instytut Pedagogiki WSH oraz Polskiego Towarzystwa Profesjologicznego. Ekspert Superwizji Rodzinnej – Licencja Instytutu Twórczej Integracji. Ponadto, członek zarządu Fundacji „Humanitas” , w ramach której realizuje, nadzoruje i koordynuje projekty edukacyjne adresowane do dzieci, młodzieży oraz seniorów, a także prowadzi kursy, szkolenia i warsztaty dla beneficjentów Fundacji z zakresu kreowania tzw. kompetencji „miękkich”, mediator.

 LINK do rejestracji --> CLICK

 

Czwartek, 18 czerwca 2020 r.  godz. 18.00

„Woody Allen nie miał świadectwa z paskiem. O tym, jak odkryć talent wśród uczniów” - prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk

Thomas Edison, jeden z największych wynalazców w historii, uczył się fatalnie i niemal ze wszystkich przedmiotów przynosił do domu dwóje. Nauczyciele Marcela Prousta krytykowali go za jakość wypracowań. Giacomo Puccini oblał większość egzaminów w konserwatorium w Mediolanie, a Andrzej Wajda nie miał matury. Żadnemu z nich problemy z „formalną” edukacją nie przeszkodziły w wielkiej, światowej karierze. Od znajomości całek, dat i nazw epok literackich ważniejsze okazały się bowiem talent i pasja.

Jednym z trudniejszych zadań w zawodzie nauczyciela jest rozpoznanie u dzieci zdolności i talentów, dzięki którym w przyszłości mogą one zostać liderami społecznymi, wybitnymi artystami albo światowej sławy naukowcami. Zarządzanie talentami, które święci triumfy w biznesie, jest dopiero wprowadzane przez niektóre polskie szkoły. Podczas wykładu ekspert omówi wybrane metody zarządzania talentami, które można wykorzystać w pracy z uczniem oraz udzieli odpowiedzi na pytanie dlaczego pasja jest czasem ważniejsza od wiedzy o równaniach diofantycznych.    

prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk – profesor w Instytucie Zarządzania Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu i rektor tej uczelni. Specjalista w zakresie zarządzania publicznego, zarządzania jakością i komunikacji społecznej. Wykładowca akademicki z wieloletnim doświadczeniem, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu zarządzania i marketingu.

 LINK do rejestracji -->  CLICK