Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Eksperci programowania w podregionie 5 M Wrocław

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji podsumowującej projekt:
„Eksperci programowania w podregionie 5 M. Wrocław”, która odbędzie się 16 listopada 2022r.
w Auli dla Kultury znajdującej się w Zespole Szkół nr 1, przy ul. Słubickiej 29-33 we Wrocławiu.

Projekt został zrealizowany w 42 szkołach podstawowych na terenie Wrocławia. W jego ramach wsparciem objęto 224 nauczycieli, około 3 600 uczniów edukacji wczesnoszkolnej oraz 7 pracowników biblioteki we Wrocławiu.

Celem realizowanego Projektu było zwiększenie kompetencji w zakresie nauczania programowania wśród nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, podniesienie umiejętności programowania wśród uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej oraz zwiększenie potencjału techniczno-dydaktycznego szkół objętych wsparciem, poprzez pozostawienie w placówkach po zakończeniu projektu całego sprzętu teleinformatycznego, materiałów i pomocy dydaktycznych potrzebnych do prowadzenia zajęć.

Celem konferencji jest nie tylko podsumowanie projektu „Eksperci programowania”, ale także wyciągnięcie wniosków i dobrych praktyk wynikających z Projektu, które mają bezpośredni wpływ na edukację dzieci w dobie cyfryzacji.

MATERIAŁY POKONFERENCYJNE


Drodzy Państwo, przepraszamy za opóźnienie w dostępie do materiału pokonferencyjnego. Wkrótce go zamieścimy w postci filmu.

PROGRAM WYDARZENIA

ROZPOCZĘCIE godz. 9:00
REJESTRACJA od godz. 8:15

Aula dla Kultury - Zespół Szkół nr 1
ul. Słubicka 29-33 Wrocław

 

CZĘŚĆ PLENARNA KONFERENCJI

  • 9.00 – 9.15
    Powitanie uczestników oraz zaproszonych gości
  • 9.15 – 9.45
    Podsumowanie projektu przez przedstawicieli instytucji zaangażowanych w jego realizację
    IZABELA RUSIN – Dyrektor Działu Projektów Wyższej Szkoły Humanitas
    PRZEDSTAWICIEL – Centrum Projektów Polska Cyfrowa
    EWA SZCZĘCH – Dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych   i Specjalnych, Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia

  • 9.45 – 10.30
    Podsumowanie projektu przez przedstawicieli szkół biorących udział w projekcie

  • 10.30 - 10.45
    Przerwa na kawę

  • 10.45 – 11.15
    Projekt zmienił u nas… cz. II
    W ramach panelu przewidziano przestrzeń czasową na zadawanie pytań oraz możliwość włączenia się w dyskusję uczestników z Sali.

  • 11.15 – 12.15
    Panel ekspercki – innowacje i indywidualizacja w pracy z uczniem

    Motywem przewodnim dyskusji panelowej ekspertów zaproszonych do udziału w Konferencji jest podzielenie się z uczestnikami konferencji własnymi sukcesami związanymi ze stosowaniem w polskiej edukacji innowacyjnych, niekonwencjonalnych metod i narzędzi pracy z uczniami, pokazanie zalet samorozwoju nauczyciela oraz budowania indywidualnych relacji na linii uczeń-nauczyciel, opartych m. in. na otwartości, zrozumieniu, tolerancji, rozmowie.

    W trakcie panelu, w oparciu o własne doświadczenia, w tym m. in. autorskie innowacyjne rozwiązania wdrożone w pracę edukacyjną z uczniami, eksperci:
    - opowiedzą o wykorzystaniu w edukacji dzieci i młodzieży niekonwencjonalnych narzędzi/pomocy dydaktycznych, w tym mediów społecznościowych,
    - podzielą się dobrymi praktykami w zakresie budowania relacji i efektywnej komunikacji z uczniami - dlaczego relacja uczeń-nauczyciel jest tak ważna w procesie edukacji, dorastania itd.
    - podejmą dyskusję nt. roli i wartości godzin wychowawczych.

    W ramach panelu przewidziano również przestrzeń czasową na zadawanie pytań Ekspertom przez uczestników Konferencji.

  • 12.15 – 12.30
    Podsumowanie i oficjalne zakończenie części plenarnej konferencji
    EWA KRAUS – Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych, Dyrektor Biura Rozwoju Uczelni Wyższej Szkoły Humanitas

  • 12.30 – 13.10
    Poczęstunek

  • 13.15 – 15.20
    Część warsztatowa konferencji

CZĘŚĆ WARSZTATOWA KONFERENCJI

  • 13.15 – 14.15
    I sesja warsztatów dla dyrektorów i dla nauczycieli
    DYREKTORZY: warsztat nr 1: Tutoring w polskiej szkole; warsztat nr 2: Przywództwo w edukacji oparte na relacjach
    NAUCZYCIELE: warsztat nr 1: Minecraft w roli gry edukacyjnej; warsztat nr 2: Programowanie z Dash&Dot, warsztat nr 3: Mata edukacyjna – nowe scenariusze

  • 14.15 – 14.20
    Przerwa

  • 14.20 – 15.20
    II sesja warsztatów dla dyrektorów i dla nauczycieli
    DYREKTORZY: warsztat nr 1: Tutoring w polskiej szkole; warsztat nr 2: Przywództwo w edukacji oparte na relacjach
    NAUCZYCIELE: warsztat nr 1: Minecraft w roli gry edukacyjnej; warsztat nr 2: Programowanie z Dash&Dot

OPIS WARSZTATÓW DLA NAUCZYCIELI
PROPONOWANYCH W RAMACH KONFERENCJI

PROGRAMOWANIE Z DASH&DOT – NAUKA I ZABAWA JEDNOCZEŚNIE

Głównym celem warsztatu jest praktyczne zapoznanie nauczycieli z narzędziem do programowania, wzbudzającym bardzo pozytywne emocje wśród dzieci Dzięki robotom Dash i Dot dzieci uczące się programować widzą, że stworzenie programu nie kończy się na ekranie.

Roboty wykonują „na żywo” polecenia zaprogramowane na ekranie komputera. Świetnie nadają się do rozwijania umiejętności współpracy i komunikacji podczas pracy w małych grupach. A właśnie te umiejętności to kluczowe kompetencje XXI wieku, przydatne nie tylko przyszłym informatykom czy programistom, ale również w każdym innym zawodzie oraz w codziennym życiu.

Na warsztatach zostaną przedstawione możliwości tworzenia programów na ekranie tabletu i przekładanie tego na rzeczywistość realizowaną przez roboty. Napisany program służy bowiem do tego, żeby coś się zdarzyło w świecie realnym i miało wpływ na działalność człowieka.

Warsztat poprowadzi Krzysztof Orzechowski– trener Wyższej Szkoły Humanitas.

LICZBA MIEJSC: 20 w I sesji + 20 w II sesji

 

MINECRAFT W ROLI GRY EDUKACYJNEJ

Warsztat poświęcony przedstawieniu nauczycielom sposobów prowadzenia zajęć edukacyjnych w oparciu o platformę Minecraft EDU Edition.

Każdy uczestnik na czas warsztatu zostaje wyposażony w komputer z platformą Minecraft EDU Edition.

Podczas warsztatu, uczestnicy będą rozwiązywali praktyczne zadania w celu poznania świata i wstępnych informacji jak przekazywać wiedzę i tworzyć zajęcia w oparciu o platformę Minecraft EDU Edition.

LICZBA MIEJSC: 20 w I sesji + 20 w II sesji

 

MATA EDUKACYJNA – NOWE SCENARIUSZE

Mata edukacyjna to okołoinformatyczne narzędzie do nauki kodowania, które zostało wykorzystane w ramach wielu projektów z cyklu Eksperci Programowania. Na warsztacie prowadzący przedstawi nowe, interdyscyplinarne scenariusze do pracy z matą w klasach I-III, których treści zostały oparte m. in. na wybranych świętach z Kalendarza Świąt Nietypowych.

Prowadzący odpowie również na pytania nauczycieli, które powstały w trakcie realizacji przez nich zajęć projektowych z wykorzystaniem tej pomocy dydaktycznej.

Warsztat poprowadzi Agata Piątkowska – trener Wyższej Szkoły Humanitas.

LICZBA MIEJSC: bez ograniczenia w I sesji

  

OPIS WARSZTATÓW DLA DYREKTORÓW
PROPONOWANYCH W RAMACH KONFERENCJI

TUTORING W POLSKIEJ SZKOLE

Warsztat odbywający się z wykorzystaniem metod i narzędzi Tutora z możliwością praktycznego zastosowania przez uczestników min. 2 wybranych narzędzi pracy. W trakcie warsztatu zostaną poruszone następujące kwestie:

•najważniejsze cechy tutoringu,
•sztuka zadawania pytań w tutoringu,
•elementy psychologii pozytywnej tutoringu,
•narzędzia pracy z mocnymi stronami tuti,
•dobre praktyki.

Warsztat poprowadzi Barbara Habrych – trener Collegium Wratislaviense.

LICZBA MIEJSC: 20 w I sesji + 20 w II sesji

 

 

PRZYWÓDZTWO W EDUKACJI OPARTE NA RELACJACH

Warsztat, którego celem jest pokazanie zalet budowania relacji między dyrektorem - gronem pedagogicznym - uczniami w oparciu o porozumienie bez przemocy, na bazie stworzenia uczestnikom przestrzeni na autorefleksję i przyjrzenie się swoim przekonaniom dotyczącym przywództwa i liderstwa:

•droga do lidershipu - z czego składa się przywództwo oparte na relacji,
•rola lidera w zarządzaniu,
•decyzje oparte na wartościach,
•styl komunikacji w organizacji nastawionej na relacje,
•udzielanie informacji zwrotnej pracownikom.

Warsztat poprowadzi Monika Szczepanik – certyfikowany trener NVC.

LICZBA MIEJSC: 20 w I sesji + 20 w II sesji

 

EKSPERCI

MARTA MŁYŃSKA

Germanistka, trenerka, szkoleniowczyni, coachka, metodyczka, eduentuzjastka, edukatorka, pasjonatka ludzi i rozwoju osobistego, nauczycielka dyplomowana, wykładowczyni, finalistka konkursu Nauczyciel Pomorza 2018, laureatka  konkursów o zasięgu ogólnopolskim, m.in. „Deutsch hat Klasse” i „Schule im Wandel”,  stypendystka Goethe Institut w Warszawie, egzaminatorka maturalna, autorka wielu publikacji z obszaru oświaty i edukacji, tworzy materiały dydaktyczne i autorskie kursy, organizuje i prowadzi szkolenia, webinary oraz konferencje dla nauczycieli, przemawia na eventach edukacyjnych, wspomaga szkoły w rozwoju, współpracuje z instytucjami oświatowymi i biznesem, wspomaga szkoły w rozwoju, Członkini Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.

PRZEMYSŁAW STAROŃ

Psycholog i kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sopocie oraz współzałożyciel Centrum Rozwoju Jump, w ramach którego wspiera rozwój i stymuluje umiejętność myślenia młodzieży, dorosłych i seniorów.

Nauczyciel dyplomowany, autor książek, twórca Zakonu Feniksa, nagrodzony przez Komisję Europejską orędownik spotkań pokoleń. Wybrany Człowiekiem Roku 2019 w kategorii “Wzorowe sprawowanie” w plebiscycie czytelników “Gazety Wyborczej”. Wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" i konkursie o Nagrodę im. Janusza Korczaka. Nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, finalista Nauczycielskiego Nobla - Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, jest na liście 100 osób, które zmieniają Polskę (na lepsze) wg Noizz.pl. Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050. 

Tutor ponad 50 finalistów i laureatów Olimpiady Filozoficznej, fan kreatywnego nauczania i twórca pracowni #utrzy, jako prekursor wykorzystania Snapchata w edukacji nazywany profesorem Snapem. Nauczyciel Roku 2018.

 

MONIKA SZCZEPANIK

Moderatorka spotkania, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy. Uznana edukatorka . Pomysłodawczyni i realizatorka takich przedsięwzięć jak: Konferencja Empatii, rodzinne obozy w duchu Porozumienia bez Przemocy, kobiece treningi uważności.

REJESTRACJA

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ W KONFERENCJI - LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

ZAPISY tylko do 31 października 2022 r.

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ:
Formularz zgłoszenia udziału w konferencji dla dyrektorów i nauczycieli >>

KONTAKT

Tel.: 32 363-12-30
Email: promocja@humanitas.edu.pl