Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

23/04/2025

Wyjątkowy piknik z nauką i wyobraźnią już w maju!

Jak wyglądałby Leonardo da Vinci, gdyby dziś chodził do szkoły w Rybniku? Zamiast gęsiego pióra – tablet graficzny. Zamiast tajemniczych szkiców – projekty robotów kroczących. A zamiast warsztatu w renesansowej Florencji – mobilne laboratorium i strefa VR. Jednak jedno z pewnością by się nie zmieniło: nieposkromiona ciekawość i chęć odkrywania świata. 

 

Akademia Humanitas zaprasza na wyjątkowe wydarzenie edukacyjne – piknik naukowy „Młody da Vinci – innowacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży w Rybniku”, który odbędzie się 10 maja 2025 r. w godz. 12:00-18:00 na terenie Kampusu w Rybniku, przy ul. Rudzkiej 13. 

To wydarzenie o otwartym charakterze, które zachęca do odkrywania, zadawania pytań i uczenia się przez działanie. Zostało zaplanowane z myślą o dzieciach i młodzieży, ale także o rodzicach, nauczycielach i wszystkich osobach, które chcą zobaczyć, jak fascynująca może być współczesna edukacja. 

Innowacyjne strefy, warsztaty i naukowe atrakcje dla całej rodziny 

Harmonogram wydarzenia obfituje w liczne aktywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym planem pikniku: 

  • 12:00 – Rozpoczęcie pikniku i otwarcie stoisk
  • 13:00 – Uroczyste rozpoczęcie z udziałem władz Rybnika - Panem Prezydentem Piotrem Kuczerą oraz z udziałem władz Akademii Humanitas - Prorektorem ds. rozwoju i współpracy dr. hab. Piotrem Oleśniewiczem, prof. AH.
  • 12:00-18:00 – Strefy tematyczne dla odwiedzających:

Strefa psychologii – konsultacje i testy psychologiczne
Strefa VR i relaksu – pokaz możliwości wirtualnej rzeczywistości
Strefa nowoczesnych technologii – pokazy robotów kroczących
Strefa animacji dla dzieci – malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki, kolorowanki
Strefa beauty i zdrowia – konsultacje kosmetyczne 
Stoisko Fundacji MASZT – gra komunikacyjna „Przekaż strategię”
Stoisko Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. Kukuczki w Rybniku – gry edukacyjne „W Skarbonkolandii”, „Masterszef przedsiębiorczości”, „Bohaterowie domowego budżetu”, dzięki którym uczestnicy pikniku będą mogli kształtować swoje podstawy przedsiębiorcze
Strefa bezpieczeństwa – prezentacja wozu strażackiego OSP z Popielowa oraz karetki pogotowia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego odział w Rybniku
Strefa gastronomiczna – stoiska z przekąskami i napojami

  • 12:00-18:00 – CER od kuchni… – oprowadzanie z historią w tle

Uczestnicy pikniku będą mieli możliwość wzięcia udziału w oprowadzaniu po Centrum Edukacji Regionalnej w Rybniku, podczas którego zobaczą:
Dawną kuchnię – dziś zaaranżowaną w stylu śląskim, z tradycyjnymi sprzętami gospodarstwa domowego, przypominającą o codziennym życiu na Górnym Śląsku sprzed lat, i innymi kącikami.
Szkolną klasę lekcyjną sprzed lat, która przypomina o tym, jak wyglądała edukacja w minionych dekadach, w klimacie starych fotografii, ławek, starej tablicy, z biblioteczką regionalną itd.
Moderatorzy  CER – będą opowiadać o historii miejsca, o tym jak powstało Centrum oraz o jego działalności, i jego genius loci.
Zostaną przyprowadzone warsztaty/zajęcia o tematyce:
Malowanie familoka – uczestnicy będą tworzyć własne wersje śląskich familoków.
Serca na Dzień Mamy (decoupage) – warsztaty, podczas których dzieci i dorośli będą ozdabiać drewniane serca techniką decoupage.
Malowanie torb we wzory śląskie.
Kącik dla najmłodszych – z kolorowankami i zabawami związanymi z kulturą śląską.

  • 13:15-14:00  Pokaz popularnonaukowy „Wystrzałowo-Rakietowo” (scena główna kampusu)

Kto z nas kiedyś nie marzył o podbiciu odległej galaktyki, lataniu w przestworzach i zbudowaniu własnej kosmicznej rakiety? Dajemy Wam namiastkę kosmosu proponując pokaz Wystrzałowo-Rakietowo! Podczas pokazu omówimy zagadnienia związane z rakietami oraz armatami w naukowo-wystrzałowy sposób. Od paliwa rakietowego do mniejszych i większych rakiet. Dowiemy się czym jest ciśnienie oraz jak je wykorzystać do stworzenia bezpiecznej rakiety.
Gotowi na nieziemskie naukowe emocje?

  • 14:10-18:00 – Naukobus – mobilne laboratorium „Co tak świeci?”

Zgaś światło i przekonaj co tak świeci we wnętrzu naszego naukobusa. Odkryj tajemnice luminescencji, fluorescencji oraz światła UV. Sprawdź czy gazy mogą świecić i czy można zapalić światło bez użycia prądu. Poznaj niezwykłe rośliny i zwierzęta świecące w ciemności. Dowiedz się jak lekarze i śledczy wykorzystują różne świecące substancje w swojej pracy. Podczas warsztatów skosztuj również tajemniczego, świecącego napoju!

  • 15:00 – Pokaz taneczny  (scena główna kampusu)

Na scenie wystąpią artyści z Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku pod kierownictwem Marzeny Butyłkin:

  1. Duet: Judyta Kuś i Viktoriia Marynokha
  2. Zespół EFEKT  
  3. Duet : Milena Lachowicz i Laura Magiera 
  • 15:00-18:00 – Pokazy naukowe z Fabryką Wiedzy (stoisko w strefie eksperymentów)

Podczas interaktywnych pokazów uczestnicy poza świetną zabawą będą mieli okazję odświeżyć i nieco zgłębić tajniki nauk ścisłych. Zapraszamy na pokazy „Mroźne eksperymenty”, „Gazowy zawrót głowy” oraz „W kolorowym świecie chemii”, podczas których dowiecie się czym są i jakie właściwości mają takie gazy jak dwutlenek węgla, ciekły azot, hel czy tlen, czym jest znikający balon lub „paląca” się ręka. Jeżeli znacie się na kolorach, to dobrze się składa, ponieważ chemik Fabryki Wiedzy przygotował kilka doświadczeń właśnie w tej tematyce. Zapraszamy najmłodszych i oczywiście tych nieco starszych do wspólnej naukowej zabawy.

Wydarzenia realizowane w ramach Dni Funduszy Europejskich 

Wydarzenie odbywa się w ramach Dni Funduszy Europejskich, realizowanych przy wsparciu Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Współorganizatorami są Urząd Miasta Rybnika i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Rybnika. 

Dodatkowo, dzień wcześniej – 9 maja 2025 r. – w rybnickiej filii Akademii Humanitas (ul. Rudzka 13) odbędą się warsztaty z zakresu psychologii, zdrowia oraz prawa, skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych z Rybnika. Zgłoszenia szkół przyjmowane są telefonicznie u pani Katarzyny Łopacińskiej pod numerem telefonu 505 575 142.

Leonardo da Vinci mawiał, że nauka nigdy nie wyczerpuje umysłu. My dodajemy: szczególnie wtedy, gdy jest barwna, angażująca i dostępna dla każdego dziecka. 

Do zobaczenia w Rybniku!