Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej pt. Diagnostyka obrazowa w onkologii - popularyzacja profilaktyki nowotworowej, która odbędzie się 1 czerwca 2021 roku i została dofinansowana z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
Głównym celem projektu jest popularyzacja wiedzy w zakresie metod diagnostyki obrazowej stosowanych w profilaktyce nowotworowej w środowisku około medycznym, wśród lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy radiologów oraz pacjentów, co może realnie wpłynąć na poziom wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych. Efektem realizacji projektu będzie transfer wiedzy z zakresu nauk o zdrowiu do społeczeństwa, a tym samym zwiększenie świadomości pacjentów w zakresie profilaktyki nowotworowej.
W XXI wieku nowotwory zostały uznane za choroby cywilizacyjne. Śmiertelność w chorobie nowotworowej zależy w większości przypadków od stadium zaawansowania w momencie wykrycia. Im później lekarz zdiagnozuje zmiany nowotworowe, tym trudniej jest wdrożyć skuteczne leczenie. Przyrost liczby zachorowań i zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Polsce wynika m.in. z niezadowalających wskaźników wczesnego rozpoznawania, a w związku z tym wyników leczenia w postaci przeżycia5 lat bez objawów choroby nowotworowej. I tak w Polsce średnia wyleczeń dla obu płci wynosi 30%, podczas gdy w krajach skandynawskich i niektórych zachodnioeuropejskich - 40%, a w USA - 50%.
Współczesna diagnostyka onkologiczna właściwie nie potrafi już obyć się bez technologii komputerowej, oceny patomorfologicznej oraz odpowiedniej komunikacji z pacjentem, dlatego tematyka spotkania odzwierciedla obecne potrzebny transferu wiedzy w środowisku medycznym i grupie pacjentów, w której najczęściej pojawiają się choroby nowotworowe.
Nad problematyką pochylą się specjaliści z Instytutu Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Humanitas oraz przedstawiciele czołowych instytucji zajmujących się powyższą tematyką.