Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

24/02/2020

Obchody Święta Służby Więziennej

W dniu 17 lutego, w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyły się okręgowe obchody Święta Służby Więziennej. W uroczystości wzięli udział m.in. Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, reprezentujący Ministra Sprawiedliwości - szef gabinetu politycznego Ministra Sprawiedliwości – Marcin Sławecki, szefowie służb mundurowych województwa śląskiego, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, władz wojewódzkich i samorządowych, duchowieństwa, środowisk akademickich, instytucji współpracujących ze Służbą Więzienną.

Rektora Wyższej Szkoły Humanitas reprezentował mgr Wacław Kubies - Kierownik Centrum Kształcenia Służb Mundurowych. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach od kilku lat współpracuje z Naszą Uczelnią w zakresie kształcenia funkcjonariuszy Służby Więziennej na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe i Pedagogika.

Praca w więziennictwie to praca z groźnymi przestępcami, więźniami niebezpiecznymi, działającymi impulsywnie i gwałtownie, ale też z osobami uzależnionymi, skazanymi z deficytami intelektualnymi, z zaburzeniami osobowości i nastroju. Wymaga to nie tylko ogromnej wiedzy i doświadczenia, ale również odporności psychicznej. Stąd też funkcjonariusze stale się szkolą, podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe i osobiste.

Specjaliści ze Służby Więziennej prowadzą również terapię uzależnień od alkoholu i narkotyków, pracują z osobami z zaburzeniami psychicznymi i upośledzonymi umysłowo. Narzędziem resocjalizacji jest przede wszystkim praca. W województwie śląskim ponad połowa skazanych jest zatrudniona na terenie więzień lub poza nimi. Resocjalizacji służą także nauczanie, środki terapeutyczne, zajęcia kulturalno – oświatowe i sportowe, a także kontakty skazanych z rodziną i światem zewnętrznym. Szczególną rolę w readaptacji społecznej skazanych stanowią programy resocjalizacji oraz współpraca ze środowiskiem zewnętrznym.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia resortowe oraz akty nadania wyższych stopni służbowych funkcjonariuszom Służby Więziennej. Awanse na wyższe stopnie służbowe w okręgu katowickim otrzymało 153 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, 19 oficerów i 14 chorążych. Minister Sprawiedliwości przyznał również funkcjonariuszom 34 odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej" oraz 10 odznak osobom wspierającym działania Służby Więziennej na Śląsku.

W gronie odznaczonych osób spoza Służby Więziennej znalazł się m.in. nadbryg. Jacek Kleszczewski - Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, płk Maksymilian Kajdan - Komendant 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Gliwicach oraz Andrzej Kałuszko – reżyser filmu dokumentalnego „W roli ojca", laureat VII International Film Festival in Olsztyn "Prison Movie".

Uroczystość uświetniły: kompania honorowa Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach z pocztem sztandarowym OISW Katowice oraz poczty sztandarowe Aresztu Śledczego w Mysłowicach, Zakładu Karnego w Raciborzu i Zakładu Karnego w Wojkowicach.

Z okazji 101 rocznicy powołania więziennictwa przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, wykład okolicznościowy pn. „Józef Piłsudski – Legiony – Zagłębie Dąbrowskie" wygłosił prof. dr hab. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego.
Na zakończenie uroczystości koncert dał Reprezentacyjny Zespół Wokalny Służby Więziennej.

Organizatorem obchodów był Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński.
Z okazji Święta Służby Więziennej Władze Uczelni oraz całe środowisko akademickie składa na ręce Dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach Pana płk. Andrzeja Balińskiego życzenia dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych życzenia satysfakcji z wypełniania zaszczytnych obowiązków służbowych oraz sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.