17/11/2021

Międzynarodowy Dzień Studenta

Drodzy studenci! Dzisiaj Wasze święto!

Obchodzony 17 listopada Dzień Studenta to międzynarodowe święto wszystkich studiujących, ustanowione na pamiątkę tragicznych wydarzeń 1939 roku.

Wtedy demonstracja czechosłowackich studentów, otwarcie sprzeciwiających się agresji III Rzeszy wyszła na ulice, aby w ten sposób zamanifestować swoje niezadowolenie.

Wyraz obywatelskiego nieposłuszeństwa został krwawo stłumiony przez nazistów. 28 października 1939 roku studenci Uniwersytetu Karola w Pradze zebrali się, by uczcić święto państwowe w Czechosłowacji. W czasie trwania demonstracji jeden z uczestników, Jan Opletal, został postrzelony, w wyniku czego zmarł dwa tygodnie później. W jego procesji pogrzebowej uczestniczyły tysiące studentów, aby w ten sposób zamanifestować swój sprzeciw wobec agresji.

Ponad 1200 studentów zostało aresztowanych i zesłanych do obozów koncentracyjnych. 17 listopada dziewięcioro studentów i profesorów zostało straconych bez procesu sądowego.

Już dwa lata później w 1941 roku międzynarodowa społeczność akademicka postanowiła ustanowić święto upamiętniające wszystkich żaków. Jest to przede wszystkim podkreślenie i przypomnienie o studenckich prawach i ich realnym wpływie na sposób i jakość kształcenia.

Pragniemy, aby w tym dniu każdy student czuł się wyjątkowo i mógł być dumny z faktu, że należy do społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Humanitas.