Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

21/02/2022

Nauka i biznes łączą siły

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. jest partnerem instytucjonalnym studiów MBA Master of Business Administration dla liderów samorządów, prowadzonych w Wyższej Szkole Humanitas. Jesteśmy dumni ze współpracy z KSSE S.A. bowiem to znacząca organizacja, nie tylko w skali regionu, ale całego kraju. Prezentujemy historię naszego partnera instytucjonalnego oraz zakres wspólnych działań w ramach studiów MBA.

Historia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Spółka powstała w 1996 roku i od wielu lat jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. KSSE obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz 6 powiatów województwa opolskiego. W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – złożonej z centrali w Katowicach oraz podstref: gliwickiej, jastrzębsko-żorskiej, tyskiej i sosnowiecko-dąbrowskiej – działa aktualnie ok. 450 przedsiębiorstw (w tym mały i wielki biznes, firmy globalne i rodzinne), które łącznie zainwestowały 42 mld zł i stworzyły prawie 90 tys. miejsc pracy.

Rozwój, działalność oraz nagrody i wyróżnienia KSSE S.A.

W 2021 r. Spółka przyciągnęła 102 inwestycje, co jest nie tylko najlepszym wynikiem KSSE, ale również rekordem w skali kraju. Nowe przedsięwzięcia warte są aż 5,35 mld zł, a dzięki nim powstało bądź zostało utrzymanych 4,47 tys. miejsc pracy.

KSSE to w ostatnich latach najlepsza strefa w Polsce oraz Europie w rankingu FDI Business Financial Times. Wyróżniona została także tytułem „Wysoko Rekomendowana” w kategorii Najlepsza SSE dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie.

Spółka prowadzi działalność w charakterze podmiotu zarządzającego strefą ekonomiczną, a także działalność polegającą na oferowaniu szeregu dodatkowych usług, także w jej otoczeniu, m.in.:

  • pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
  • obsługa konsultingowa, szkolenia,
  • prowadzenie bazy potencjalnych usługodawców na rzecz realizacji inwestycji w KSSE,
  • kompleksowa obsługa inwestora,
  • wynajem pomieszczeń biurowych i magazynowych,
  • działania w zakresie wspierania kooperacji w regionie.

KSSE oferuje swoje usługi i prowadzi działalność w ramach inicjatyw:
Pro-Investor, Pro-Expo, Pro-Edu, Pro-Partner. Przy czym, w zakresie Pro-Investor Spółka działa jako podmiot zarządzający KSSE oraz podmiot, któremu powierzono wydawanie decyzji o wsparciu. W ramach pozostałych obszarów podejmowane są liczne innowacyjne inicjatywy m.in. w zakresie współpracy z Politechniką Śląską (studia dualne, Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0), czy eksploracja branż life-science. Instytucja realizowała bądź realizuje szereg przedsięwzięć, w tym współfinansowanych ze środków unijnych. 

Jedną z ważniejszych inicjatyw KSSE, realizowaną na rzecz przedsiębiorstw działających w branży motoryzacyjnej oraz zaawansowanych technologii, było powołanie Klastra „Silesia Automotive & Advanced Manufacturing” (SA&AM). SA&AM uzyskał prestiżowy certyfikat Kluczowego Klastra Krajowego, wydawany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii,  klastrom o istotnym, strategicznym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej.

Wizją Klastra SA&AM jest wykreowanie województwa śląskiego i opolskiego jako środkowoeuropejskiego regionu kompetencji w branży motoryzacyjnej. Celem Klastra SA&AM jest zbudowanie silnej platformy wymiany i współpracy między przedsiębiorstwami a instytucjami edukacyjnymi i naukowymi.

W synergii siła

Dr Janusz Michałek - prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A podkreśla, że współpraca z Wyższą Szkołą Humanitas to kolejne wyzwanie i wartość dodana w działalności Spółki. Świat biznesu i nauki łączy siły na rzecz bardziej dynamicznego rozwoju regionu – w XXI wieku wydaje się, że te dwie sfery stają się sobie coraz bliższe, a nawet zależne od siebie.

„Jako Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna postawiliśmy sobie za cel poprawę komunikacji między biznesem a edukacją, która byłaby językiem korzyści dla jednych i drugich. Nasza rola w projekcie to przede wszystkim współtworzenie koncepcji kształcenia i autorskiego programu studiów MBA w formie przekazywania rekomendacji oraz uwag w kontekście treści kształcenia, a także konsultacji programu studiów.

Chcemy stworzyć synergię między obszarem samorządu, nauki i biznesu tzw. one-stop-shop. Współpraca z Wyższą Szkołą Humanitas to okazja by dostarczać naszym przedsiębiorcom wykwalifikowanych pracowników, których tak potrzebują, a studentom stwarzać możliwości rozwoju dając im wysokopłatne i „zielone” miejsca pracy” - podsumowuje prezes KSSE S.A”.

Program kierunku Studiów Master of Business Administration dla liderów samorządów jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed samorządowcami. Dzięki współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. uczestnicy studiów otrzymają wiedzę, kompetencje i umiejętności, które są elementem klasycznych, ogólnych programów MBA, a dodatkowo każdy z obszarów zostanie zacznie poszerzony o aspekty związane z funkcjonowaniem i rozwojem JST. 

Więcej informacji na temat kierunku: KLIKNIJ TUTAJ