Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

08/03/2022

Kobiety w samorządzie

Gdy Margaret Thatcher obejmowała stanowisko premiera Wielkiej Brytanii, świat polityki na Wyspach był zdominowany przez panów i nic nie zapowiadało zmian w tym zakresie. Droga Thatcher na jedno z najwyższych stanowisk państwowych była długa i niełatwa. Nie bała się żadnych wyzwań i przeciwności, pokonując mistrzowsko wszelkie przeszkody. O jej skuteczności świadczy fakt, że potrafiła utrzymać się u steru władzy, jako premier, aż jedenaście lat.

Margaret Thatcher stała się pierwszą kobietą, kiedykolwiek piastującą tak wysokie stanowisko, w zdominowanym przez mężczyzn Parlamencie Wielkiej Brytanii. Dla wielu kobiet, nie tylko w swojej ojczyźnie, stała się inspiracją udowadniając, że kariera polityczna nie jest pisana jedynie panom. „Żelaznej damie” i jej polityce poświęcono sporo miejsca w literaturze, a nawet kinematografii.      

Także w Polsce, zwłaszcza po 1989 roku, rola kobiet w organach stanowiących i wykonawczych, w samorządach stopniowo wzrosła. Za przełomowy moment możemy uznać rok 1990. Po pierwszych wyborach samorządowych odsetek w gminach wiejskich ledwie przekraczał 9 proc., po 2014 roku był już niemal trzykrotnie wyższy.

Okazało się, że panie odpowiedzialne za zarządzanie samorządem nie boją się podejmować nowych wyzwań, a ich wkład w rozwój społeczności jest niepodważalny. Kobiety doskonale zarządzają konfliktami i potrafią gospodarować nawet najbardziej ograniczonymi zasobami. Często piastują stanowiska, na których ciąży odpowiedzialność za potrzeby dzieci, młodzieży i osób z niepełnosprawnością.

Przykłady efektywnego współudziału kobiet w zarządzaniu jednostką samorządu terytorialnego można mnożyć. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że kobiety zwracają większą uwagę na detale. Ta cecha sprawia, że mają ogromny wpływ na organizację infrastruktury miasta, poczynając od prostych rzeczy, takich jak eliminacja barier architektonicznych.

To panie najlepiej dbają o projektowanie odpowiednich chodników dla wózków dziecięcych i inwalidzkich oraz jakość nawierzchni. Kobiety są zazwyczaj bardziej zdeterminowane i wytrwalsze w dążeniu do celu. Takie detale są bardzo ważne i niezbędne, aby dobrze zarządzać na poziomie lokalnym i regionalnym.  

Kobieta na stanowisku prezydenta miasta, wójta lub burmistrza to coraz bardziej powszechny obraz polskiego samorządu, mamy też kobietę na stanowisku marszałka - Elżbietę Polak, która pełni tę funkcję w województwie lubuskim. 

W świetle badań przeprowadzonych przez INFOR PL S.A, kobiety zaangażowane w pracę samorządową wielokrotnie częściej od mężczyzn wskazują na potrzebę kształcenia pracowników gminy i zdobywanie dodatkowych kwalifikacji. Dobrze wykształcone, wykwalifikowane kadry stanowią trzon każdej organizacji, umożliwiając jej rozwój.

Współczesny samorząd powinien wykazywać cechy instytucji elastycznie reagującej na zmiany, nowoczesnej i przyjaznej człowiekowi. W realizacji tego zadania pomaga bezcenne, kobiece spojrzenie. Dzięki niemu zmienia się wizerunek gmin, powiatów i województw.

Ważnym zadaniem stojącym przed działaczkami samorządowymi jest aktywizacja kobiet. Sposobem na zaangażowanie kobiet w pracę na rzecz lokalnej społeczności, a tym samym na pobudzenie ambicji, jest udział w organizacji imprez kulturalnych – festynów, spotkań czy tworzenie klubów dla mieszkańców oraz akcji typu kobiety kobietom.

Rola kobiet w samorządzie jest wciąż niedoceniona. Niech dzisiejsze święto stanie się okazją do refleksji nad tym ważnym zagadnieniem. Kobieta polityk to rozsądek, umiejętność szerokiego i głębokiego spojrzenia na każdy problem – od najbardziej błahego po fundamentalny. Kobiety w samorządach cechuje również potrzeba ciągłego doskonalenia i rozwoju. W Humanitas panie chętnie wybierają studia podyplomowe oraz studia MBA dedykowane liderom samorządowym: KLIKNIJ TUTAJ

W naszej komunikacji wizualnej studiów MBA przyjęliśmy, że twarzą samorządu powinna pozostać kobieta, bowiem jesteśmy przekonani o jej sile, charyzmie i innowacyjnym podejściu do zagadnienia zarządzania w samorządzie.

Drogie Panie, w dniu Waszego Święta, składamy moc życzeń!