24/05/2022

XXIII Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Pracy za nami!

Ponad 120 uczestników, 49 prelegentów, 43 wystąpienia, 9 paneli tematycznych oraz 3 dni niezwykle ciekawych dyskusji i wymiany poglądów – tak w liczbach przedstawia się XXIII Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Pracy „Zatrudnienie i zabezpieczenie społeczne w czasach kryzysów”. To wyjątkowe wydarzenie zostało zorganizowane w dniach 12-14 maja 2022 r. Wyższa Szkoła Humanitas jest pierwszą uczelnią niepubliczną, która dostąpiła tego zaszczytu w blisko 60-letniej tradycji Zjazdu.

- Organizacja Zjazdu to dla nas ogromny honor, wyróżnienie oraz przywilej. Przywilej, który bardzo mocno koresponduje z funkcjonowaniem Wyższej Szkoły Humanitas, zarówno w wymiarze dydaktyczno-badawczym, jak i związanym z misją uczelni. Od 2011 roku kształcimy na kierunku prawo, od 2019 roku nadajemy stopień naukowy doktora nauk prawnych. Natomiast, odnosząc się do misji, wynika ona w istocie z nazwy Uczelni. Starogreckie pojęcie Humanitas to ludzkość, renesansowe podejście do edukacji, człowieczeństwo, działanie nakierowane na wszechstronny rozwój człowieka, harmonijne formowanie jego osobowości i wspieranie twórczych talentów. Zgodzą się Państwo ze mną, że misja uczelni w oczywisty sposób koresponduje z zatrudnieniem, podejmowaniem i świadczeniem pracy, a to zagadnienia kluczowe dla naszego spotkania – mówił podczas otwarcia Zjazdu dr Mariusz Lekston, Prorektor ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej WSH.

Wagę tematyki obrad oraz jej rolę wpisaną w przesłanie Wyższej Szkoły Humanitas podkreślał również prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk, rektor uczelni.

- Francuski filozof Voltaire powiedział kiedyś, że praca oddala od nas trzy wielkie niedole: nudę, ubóstwo i występek. Myślę, że prawo pracy wypełnia potencjalną niszę po tych wielkich zagrożeniach. Zabezpiecza pracę przed wyzyskiem, niesprawiedliwością, zagrożeniami bezpieczeństwa, dyskryminacją oraz mobbingiem. Ufam, że Zjazd zakończy się bardzo wartościowymi wnioskami dotyczącymi praktycznego stosowania prawa pracy, jego roli w naszym życiu oraz humanistyce pracy. Istotnie człowiek i wszystkie aspekty związane z jego życiem społecznym, działalnością twórczą i zawodową są silnie wpisane w aktywność naukową Wyższej Szkoły Humanitas, natomiast prawo pracy, refleksja nad pracą i ochroną pracy znakomicie uzupełnia misję uczelni – mówił prof. Kaczmarczyk w swoim wystąpieniu.

Zjazd rozpoczął się sesją plenarną pt. „Prawo zatrudnienia a prawo pracy”, w której udział wzięli: prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf, była pierwsza Prezes Sądu Najwyższego reprezentująca Uniwersytet Warszawski, a także prof. dr hab. Ludwik Florek, prof. dr hab. Walerian Sanetra, prof. dr hab. Jerzy Wratny oraz prof. dr hab. Andrzej Marian Świątkowski. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia ksiąg jubileuszowych oraz laudacje na cześć prof. WSH dr. hab. Bolesława Macieja Ćwiertniaka i prof. WSH dr. hab. Marka Pliszkiewicza.

W ciągu dwóch kolejnych dni obrad dyskusja skoncentrowana była na zagadnieniach dotyczących: zbiorowego prawa pracy, aksjologii prawa pracy, problematyki tzw. sygnalistów, prawa urzędniczego, akademickiego prawa zatrudnienia, rynku pracy, ubezpieczeń społecznych z elementami polityki społecznej oraz pandemicznych aspektów w zatrudnieniu.

Uczestnikami wydarzenia byli najwybitniejsi przedstawiciele nauki i praktycy związani z problematyką prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. W obradach udział wzięli przedstawiciele ośrodków naukowych z Białegostoku, Gdańska, Gdyni, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Poznania, Rzeszowa, Słupska, Sosnowca, Torunia, Warszawy i Wrocławia. Gośćmi wydarzenia byli m.in.: Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych prof. dr hab. Piotr Prusinowski oraz Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. dr hab. Gertruda Uścińska.

Patronat honorowy nad XXIII Zjazdem Katedr i Zakładów Prawa Pracy objęli: Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Główny Inspektor Pracy, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezydent Miasta Sosnowca, Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości, C.H. Beck, Wolters Kluwer, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Oficyna Wydawnicza Humanitas oraz partner środowiskowy – Polska Sieć Naukowa Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Cooperante.

Zwieńczeniem Zjazdu będzie publikacja naukowa, w której znajdą się wszystkie wygłoszone i nadesłane referaty.