30/06/2022

Ranking Wydziałów Prawa

Kolejny sukces naszej uczelni! Wyższa Szkoła Humanitas uplasowała się na 10. miejscu w Polsce wśród uczelni niepublicznych w Rankingu Wydziałów Prawa „Rzeczpospolitej”. Prawo w WSH cieszy się doskonałą opinią i spełnia surowe kryteria oceny przez ekspertów.

W tegorocznej edycji rankingu "Rzeczpospolitej" oceniano jednostki prowadzące studia prawnicze w trzech kategoriach: potencjał naukowy (ocena parametryczna, rozwój kadry, uprawnienia doktorskie i habilitacyjne, konkurencyjność), jakość kształcenia (zdawalność na aplikacje prawnicze, dostępność kadry naukowej, praktyka zawodowa, ocena wyróżniająca PKA, wykładowcy zawodowi) oraz współpraca z zagranicą (mobilność kadry i studentów, wielojęzyczność, szkoły prawa obcego).

Dzięki zaangażowaniu kadry naukowej oraz wytężonej pracy studentów osiągnięcie tak dobrej pozycji w rankingu nie byłoby możliwe. 10. miejsce w Polsce mobilizuje nas do jeszcze bardziej efektywnej pracy.

Co jest wyraźnie zauważalne, pomimo upływu lat, kierunek prawo niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Warto nadmienić, że największą frekwencję na egzaminach na aplikacje prawnicze odnotowano w 2009 r., gdy wzięło w nich udział 14 tys. osób. Łącznie od 2006 r. do egzaminów wstępnych przystąpiło niemal 150 tys. magistrów prawa.

Ze szczegółowych danych zawartych w rankingu wynika, że w 2021 r. do egzaminów łącznie przystąpiły 6373 osoby, a zdało je 3800, czyli 59,6 proc. uczestników. Do egzaminu na aplikację adwokacką przystąpiło 2378 osób, zdały 1422 osoby, tj. 59,8 proc. O przyjęcie na aplikację radcowską ubiegały się 3073 osoby, a egzamin zdało 1812 osób, tj. 59 proc. Do egzaminu na aplikację notarialną przystąpiło 746 osób, a zdały 453 osoby, czyli 60,7 proc.

Wśród uczelni publicznych tegorocznym liderem rankingu jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Zastąpił w tej roli ubiegłorocznego lidera, tj. Uniwersytet Warszawski. Trzecie miejsce, tak jak przed rokiem, należy do Uniwersytetu Wrocławskiego.

Gratulujemy zwycięzcom rankingu!