Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

05/07/2022

Poznaliśmy wyniki tegorocznych matur!

5 lipca to szczególnie ważny dzień dla wszystkich absolwentów szkół średnich. Młodzi ludzie poznali wyniki egzaminu maturalnego – teraz będą decydować o wyborze uczelni i wymarzonego kierunku studiów.

Centralna Komisja Egzaminacyjna w porannym komunikacie poinformowała, że do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego w terminie głównym w 2022 roku, czyli w maju, przystąpiło 268 257 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia), a także 34 absolwentów – obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2022 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do części pisemnej egzaminu maturalnego z języka danej mniejszości narodowej.

Wszyscy absolwenci mieli również obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Każdy absolwent mógł również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.

Po raz pierwszy w 2022 r. absolwenci 4-letniego technikum (z lat 2006–2022) oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia (z 2022 r.), którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum, nie mieli obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

W 2022 r. część ustna była przeprowadzana wyłącznie dla zdających, którzy musieli przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną lub przystąpienie do części ustnej egzaminu stanowiło element realizacji porozumienia międzynarodowego5 . Do egzaminu maturalnego w terminie głównym w 2022 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w 2022 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu. Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą udostępnione 9 września 2022 r.

Matury nie udało się zdać za pierwszym razem 21,8 proc.tegorocznych maturzystów. Jednak część z nich, dokładnie 15,5 proc., ma jeszcze szansę na poprawkę w sierpniu. Do egzaminu poprawkowego mogą wtedy podejść ci, którzy oblali tylko jeden przedmiot. Pozostali (6,3 proc.) drugą szansę dostaną dopiero za rok.                          

Matura najlepiej wypadła w liceach, gdzie oblało ją 16 proc. absolwentów, gorzej w technikach, gdzie z egzaminami nie poradziło sobie 30,8 proc. absolwentów. Bez porównania najgorzej poszedł egzamin w szkołach branżowych drugiego stopnia - świadectwo dojrzałości uzyskało zaledwie 20,5 proc. absolwentów. Tu jednak maturę zdawało niewiele osób - zaledwie 386 w skali całego kraju. Dla porównania w liceach było ich około 164 tys., a w technikach około 103 tys.

Wszystkim maturzystom gratulujemy i życzymy właściwego wyboru dalszej ścieżki rozwoju!

Źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna (dostęp 5 lipca 2022 r.)