19/12/2022

XIII seminarium „Fontes” za nami

W dniu 16 grudnia 2022 r. odbyło się XIII seminarium Stowarzyszenia Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa „Fontes” oddział w Sosnowcu. Spotkanie po raz kolejny odbyło się zdalnie, za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Seminarium poprowadził prezes oddziału Stowarzyszenia prof. WSH dr hab. Maciej Borski.

Rozpoczynając wydarzenie, prof. Borski przywitał zgromadzonych gości zachęcając osoby, które po raz pierwszy wzięły udział w seminarium do członkostwa w stowarzyszeniu. Zachęcił także do zgłaszania się w charakterze prelegentów wskazując, że celem oddziału jest promowanie przede wszystkim aktywności młodych naukowców. Zaprosił zwłaszcza doktorantów, dla których wygłoszenie referatu może być cennym doświadczeniem poszerzającym warsztat naukowy niezbędny dla każdego pracownika nauki.

W części merytorycznej seminarium uczestnicy dyskutowali o wymagającej nowelizacji regulacji dotyczącej zjawiska mobbingu. Referat wprowadzający pt. „Czy pracodawca może być mobberem – rozważania na tle art. 94 (3) k.p.” wygłosiła członkini Stowarzyszenia i jednocześnie słuchaczka eksternistycznego trybu przygotowania rozprawy doktorskiej w Wyższej Szkole Humanitas mgr Dorota Skuza.

Po wystąpieniu, uczestnicy seminarium dyskutowali na temat ochrony praw pracowniczych oraz efektywności przyjętej w tym zakresie regulacji prawnej. Zwrócono uwagę na fakt, że skala mobbingu jest dużo większa niż wynikałoby to z danych statystycznych dotyczących spraw sądowych o odszkodowania w związku z dyskryminacją. Kończąc dyskusję prezes Stowarzyszenia podsumował wypowiedzi dyskutantów stwierdzając, że zmiany wymagają nie tylko przedstawione przez prelegentkę regulacje normatywne, ale także podejście stosujących prawo składów orzekających, które często nie uznają za mobbing zachowań, które nie wyczerpują wszystkich znamion tego rodzaju czynu.

Kolejne spotkanie stowarzyszenia odbędzie się w marcu 2023 r., również za pośrednictwem platformy Click Meeting.