Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

01/12/2023

„Show must go on!” – bezpiecznie w dorosłość

W obliczu nieustannej walki z HIV i AIDS, nie zapominamy o znaczeniu edukacji i świadomości – to motto dzisiejszej debaty Bezpiecznie w dorosłość, zorganizowanej w Auli Akademii Humanitas w Międzynarodowy Dzień Walki z AIDS. Uczniowie mieli wyjątkową okazję, by zadawać pytania ekspertom i uczyć się od najlepszych, przypominając nam słowa Freddiego Mercury'ego: „Show must go on”. Dzisiejsze wydarzenie to nie tylko przypomnienie, że życie to nieprzerwane przedstawienie, ale także, że każdy z nas ma swoją rolę w walce z wyzwaniem jakim jest AIDS. 

Debata była okazją do głębokiej dyskusji i wymiany doświadczeń wśród osób zaangażowanych w walkę z HIV i AIDS. Wśród zaproszonych gości mogliśmy posłuchać czterech prelekcji: 

  • Grażyny Skirmunttz Regionalnego Ośrodka Metodyczno-EdukacyjnegoMetis, 

  • Marii Siwek z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii o. Katowice, 

  • Marzeny Hajdeckiej z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu  

  • Arkadiusza Pan Pawłowskiego - amerykanisty i twórcy intelektualnego.   

Przybyłych przywitał Prezydent Miasta SosnowcaArkadiusz Chęciński: - Świadomość zagrożenia, jakim są AIDS i HIV, pozwala nam nie tylko pamiętać o niebezpieczeństwach, ale również podejmować skuteczne działania profilaktyczne i edukacyjne. To spotkanie jest nie tylko forum wymiany wiedzy, ale także platformą, która umożliwia społeczności zrozumienie, jak ważne jest ciągłe informowanie i edukowanie, szczególnie młodych ludzi. Wierzę, że poprzez tego typu inicjatywy możemy znacząco przyczynić się do zmniejszenia liczby nowych przypadków zakażeń i lepszej opieki nad osobami żyjącymi z HIV i AIDS. 

W imieniu Akademii Humanitas głos zabrała Dziekan Wydziału Nauk StosowanychEwa Kraus: - Pozwólcie społecznościom działać - te słowa Sekretarza Generalnego ONZ, Antonio Guterresa wciąż rezonują z dużą siłą, zwłaszcza dzisiaj w dniu Walki z AIDS. To przesłanie podkreśla niezwykle ważną rolę, jaką lokalne społeczności odgrywają w walce z HIV i AIDS. Aktywne zaangażowanie społeczności w działania profilaktyczne, edukacyjne oraz wsparcie osób żyjących z tymi chorobami jest kluczowe. Jesteśmy tutaj, by słuchać, uczyć się i wspierać, ale przede wszystkim, by działać. Dzisiejsze spotkanie to doskonały przykład tego, jak wiedza i świadomość mogą być przekazywane i jak każdy z nas, bez względu na profesję czy pozycję społeczną, może przyczynić się do zmiany.  

Debatę czas zacząć 

W programie znalazły się panele dyskusyjne, sesje edukacyjne oraz interaktywna sesja pytań i odpowiedzi, co pozwoliło uczestnikom na aktywne zaangażowanie w temat. Dyskusje skupiały się na różnorodnych aspektach związanych z HIV i AIDS, w tym na społecznych, medycznych i edukacyjnych wyzwaniach. Pierwsza swoją prelekcję interaktywną zaprezentowała Grażyna Skirmuntt (Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis), która na przykładzie gry karcianej „Czarne historie” prezentowała czym jest AIDS, jak czuje się osoba dotknięta zakażeniem. – Kiedy zaczynałam pracę nie było głośno o AIDS. Wtedy mówiono o GRID. Wtedy też zastanawiano się na łamach gazety „Problemy”, dlaczego na chorobę, którą umiemy wyleczyć jak zapalenie płuc umiera człowiek. Przecież są antybiotyki. Ale jest też HIV i jest AIDS. Kilka lat później już wiedzieliśmy dlaczego do tego dochodzi, czym jest upośledzenie odporności – podsumowała Grażyna Skirmuntt 

Następnie o grupach zagrożenia zakażeniem opowiadała Maria Siwek (Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii o. Katowice): - Świadomość zagrożenia to pierwszy krok do zrozumienia profilaktyki. Świadomość możliwości badań jest pierwszym krokiem do bycia zdrowym. Pamiętajcie, że nadal w naszym otoczeniu są osoby, które chorują, ale o tym nie wiedzą, ponieważ obawiają się badań 

O profilaktyce i roli szkoły w działaniach zapobiegawczych opowiedziała Marzena Hajdecka (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu). A tuż po niej zaprezentował się Arkadiusz Pan Pawłowski: - Choroby nas dotyczą. Dotyczy nas tak samo przeziębienie, jak AIDS i HIV. 

Kulminacyjnym momentem wydarzenia była otwarta debata, w której uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego zadawania pytań ekspertom. To pozwoliło na rzetelną i wielowymiarową dyskusję, która uświadomiła uczestnikom kompleksowość problemu HIV/AIDS oraz znaczenie profilaktyki i edukacji. 

Spotkanie Bezpiecznie w dorosłośćbyło nie tylko okazją do edukacji, ale także platformą do wzmacniania współpracy między różnymi sektorami zaangażowanymi w walkę z HIV i AIDS. Spotkanie to było możliwe dzięki takim instytucjom, jak 

  • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu, dr n. med. Barbara Koleżyńska 

  • Naczelnika Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, Joanna Gronczewska 

  • Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, Katarzyna Wanic 

  • Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Dorota Szewczyk. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i mówcom za ich wkład w to znaczące wydarzenie i zapraszamy do dalszego angażowania się w działania na rzecz walki z HIV i AIDS. Przybyłych pożegnano piosenką FreddiegoMercury „We are the champions” w wykonaniu uczennic sosnowieckiego liceum.