15/12/2023

Akademia Humanitas członkiem projektu WELDI

Wymiana doświadczeń, wypracowanie wspólnych rozwiązań dotyczących integracji migrantów, a także efektywna współpraca pomiędzy różnymi jednostkami w mieście w tym zakresie była przedmiotem spotkania członków projektu WELDI, które odbyło się 13 grudnia 2023 r. w Akademii Humanitas.

Sieć WELDI to zespół dziesięciu europejskich miast, które postanowiły złączyć swoje siły w celu wypracowania nowej polityki migracyjnej, skupionej na wsparciu nowo przybyłych osób, przy jednoczesnym zachowaniu dobrobytu lokalnej społeczności i zrównoważonego rozwoju miasta.

Miasto Sosnowiec współpracuje w tym zakresie z następującymi partnerami zagranicznymi: Utrecht (Holandia), Seine-Saint-Denis (Francja), Fundão (Portugalia), Albacete (Hiszpania), Timisoara (Rumunia), Cluj-Napoca (Rumunia), Osijek (Chorwacja), Lampedusa (Włochy) oraz Liège (Belgia).

Akademia Humanitas została zaproszona przez Prezydenta Miasta Sosnowiec do udziału w projekcie w ramach tzw. grupy roboczej ULG, nie tylko ze względu na studentów obcokrajowców, ale także potrzebę stworzenia akademickiej platformy realizującej badania nad migracją i jej skutkami dla środowiska lokalnego. Uczelnię na spotkaniach w ramach projektu reprezentuje Maja Chyży-Dudek – Prodziekan ds. współpracy z zagranicą, dr Małgorzata Caban – Prodziekan ds. nauki, dr hab. Bożena Marzec, prof. AH – Dyrektor Instytutu Pedagogiki oraz dr Tomasz Miłkowski – Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie.

Działania sieci WELDI wspierane są z programu URBACT IV – Europejskiego Programu Współpracy Terytorialnej dla Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich, którego celem jest rozwój polityk lokalnych i dobrze prosperujących, otwartych społeczeństw.