Podatki i prawo podatkowe

O kierunku

Kierunek objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca

Studia realizowane we współpracy i pod patronatem Zakładu Szkolenia i Ekspertyz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Peteks we Wrocławiu

Cel studiów:

Rozszerzenie i pogłębienie oraz zaktualizowanie wiedzy w dziedzinie podatków, prawa podatkowego i systemów podatkowych. Studium przeznaczone jest dla osób z wyższym wykształceniem zatrudnionych bądź przewidujących pracę w urzędach i izbach skarbowych, urzędach kontroli skarbowej oraz działach finansowo-księgowych jednostek gospodarczych i instytucji finansowych. Oferta skierowana jest także do osób zamierzających  przystąpić  do  egzaminu państwowego na doradcę podatkowego, a przy posiadanej praktyce w zakresie  księgowości do egzaminu państwowego w celu uzyskania certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Metodyka zajęć:

Wykłady prezentujące najnowszą wiedze teoretyczną i praktyczną dotyczącą szeroko rozumianych finansów i rachunkowości podmiotów administracji publicznej.
Pracę warsztatową i seminaryjną umożliwiającą praktyczne wykorzystanie nabytych umiejętności.

Kadra dydaktyczna:

Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Humanitas oraz specjaliści z wyższych uczelni o uznanym autorytecie w dziedzinach objętych zakresem tematycznym egzaminu, specjaliści z Izby Skarbowej i Urzędów Skarbowych, sędziowie rozstrzygający w sprawach podatkowych  i  gospodarczych  z  Naczelnego  Sądu  Administracyjnego,  Sądu Rejonowego  i  Okręgowego w Katowicach, doradcy podatkowi.

Wśród kadry mi.n.:

dr Maciej Borski

Doktor nauk prawnych, adiunkt w Instytucie Administracji i Pra­wa Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Od października 2014 r. prodziekan ds. studenckich Wydziału Administracji i Zarządzania. Zastępca przewodniczącej komisji rewizyjnej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa „Fontes”, a także członek Komisji Nauk Prawnych i Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk Oddział w Katowicach. Specjalista z zakresu prawa konstytucyjnego. Przedmiotem jego zainteresowań jest przede wszystkim problematyka legislacji i prawa wybor­czego, a także kwestie statusu prawnego osób niepełnosprawnych. Autor i współautor monografii: „Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej” oraz „Postępowanie ustawodawcze w Polsce – prawo, zwyczaje i praktyka” oraz licznych artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach. Redaktor naczelny punktowa­nego czasopisma „Roczniki Administracji i Prawa”.

dr Tomasz Turek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Adiunkt w Wyższej Szkole Humanitas. Od roku 2000 czynny radca prawny wykonujący zawód w ramach Kancelarii Radcy Prawnego wcześniej partner w spółce partnerskiej. Autor ponad 20 publikacji z zakresu prawa finansów publicznych i prawa podatkowego. Specjalista w zakresie praw cywilnego, gospodarczego prowadzący liczne procesy gospodarcze. W ramach działalności jako radca prawny odpowiedzialny za obsługę podmiotów publicznych (jednostki budżetowe, spółki komunalne) jak i obsługę podmiotów prywatnych.

mgr Iwona Sochacka

Ekonomista z przygotowaniem informatycznym. Długoletni nauczyciel przedmiotu rachunkowość (w tym również rachunkowość komputerowa).

mgr Tomasz Gzela

Prawnik, specjalista prawa finansowego, administracyjnego i podatkowego, praktyk, zawodowo związany z administracją skarbową. Autor licznych publikacji, m.in. z zakresu prawa finansowego, podatkowego i karnego skarbowego.

Program:

• Źródła i wykładnia prawa
  • Ogólne prawo podatkowe
  • Postępowanie podatkowe
  • Problematyka postępowania  karnego  skarbowego
  • Prawo dewizowe
  • Postępowanie egzekucyjne w administracji
  • Elementy prawa upadłościowego i naprawczego
  • Podatek dochodowy od osób fizycznych
  • Podatek dochodowy od osób prawnych
  • Podatek od towarów i usług
  • Podatek akcyzowy i podatek od gier
  • Podatek od spadków i darowizn
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych
  • Podatki i opłaty lokalne, opłata skarbowa
  • Elementy międzynarodowego prawa podatkowego
  • Kontrola podatkowa i kontrola skarbowa
  • Ewidencja podatkowa i zasady prowadzenia ksiąg podatkowych
  • Rachunkowość finansowa
  • Analiza finansowa
  • Rozliczanie dochodów uzyskanych za granicą – zastosowania praktyczne
  • Zarządzanie ryzykiem podatkowym w przedsiębiorstwie
  • Zapobieganie wprowadzaniu do obrotu wartości pochodzących z nielegalnych lub niewyjaśnionych źródeł
  • Doradztwo podatkowe i etyka zawodowa
  • Ubezpieczenia społeczne

Czas trwania studiów
:
2 semestry; 190 godzin dydaktycznych.

Organizacja zajęć:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu (wtorek), sporadycznie w inny dzień tygodnia w godzinach 16.30 - 20.30.

Warunki zaliczenia:
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych  jest uczestnictwo w co najmniej 80% zajęć, uzyskanie ocen pozytywnych z egzaminów i zaliczenie wszystkich przedmiotów określonych w programie studiów oraz zdanie egzaminu końcowego.

Dokument potwierdzający ukończenie studiów:
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Kontakt:
tel.: 32 363-12-21
e-mail: podyplomowe@humanitas.edu.pl

ZAPISZ SIĘ

Atuty:

• Niezmienne czesne
  • Brak dodatkowych opłat (np. za materiały szkoleniowe, egzaminy, egzamin dyplomowy)
  • Brak opłaty wakacyjnej
  • Możliwość płatności w ratach (nie powoduje zwiększenia ceny studiów)
Wariant płatności Płatność w 8 ratach Platność w 2 ratach Cena studiów
Cena regularna 425 zł 1 700 zł 3 400 zł
Absolwenci  i studenci Humanitas