Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową (Surdopedagogika) studia kwalifikacyjne dla pedspec

O kierunku

Kierunek realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych. Słuchacze mają możliwość uzyskania Certyfikatu ukończenia kursu języka migowego.

Cel studiów:

Celem studiów jest wyposażenie słuchaczy w specjalistyczną wiedzę i uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą niesłyszącą i słabo słyszącą w przedszkolach, szkołach specjalnych, integracyjnych i ogólnodostępnych a także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach Polskiego Związku Głuchych, ośrodkach wczesnej interwencj.

Adresaci:

Kształcenie na tym kierunku prowadzonej jest w zakresie pedagogiki specjalnej przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela dla osób, które posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej.

Uczestnikami studiów podyplomowych na tym kierunku mogą być osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych: I stopnia*, I i II stopnia lub studiów jednolitych magisterskich, które posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Zatrudnienie w placówce oświatowej nie jest wymagane.

Do podjęcia studiów wymagane jest posiadanie przygotowania pedagogicznego*

*w rozumieniu Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1575) w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Uzyskane kwalifikacje:

Studia nadają kwalifikacje.
Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych dające, w połączeniu z pozostałymi wymogami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, uprawnienia do pracy z dziećmi z wadą słuchu w przedszkolach, szkołach i placówkach specjalnych lub integracyjnych (oddziałach specjalnych lub integracyjnych). Po uzyskaniu kwalifikacji absolwenci będą uprawnieni do pracy w placówkach edukacyjno-rehabilitacyjnych obejmujących swoim oddziaływaniem osoby głuche lub słabo słyszące.

Kadra dydaktyczna:

Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Humanitas oraz specjaliści z wyższych uczelni o uznanym autorytecie w dziedzinach objętych zakresem studiów, doświadczeni praktycy, pedagodzy, psychologowie. Oprócz zajęć wykładowych, prowadzone będą zajęcia aktywizujące takie jak ćwiczenia i warsztaty.

Wśród kadry m.in:

mgr Daniel Kasprzyk - lektor j.migowego PZG

mgr Iwona Łukasiewicz – Dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych, ceniony praktyk. Wykładowczyni z długoletnim stażem i doświadczeniem w nauczaniu kadry pedagogicznej na wielu uczelniach wyższych województwa śląskiego i w ośrodkach doskonalenia nauczycieli. Specjalizuje się w zakresie pedagogiki specjalnej. Prelegentka licznych seminariów i konferencji organizowanych m.in. przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Autorka publikacji „Osoba niepełnosprawna w społeczności lokalnej Miasta Dąbrowa Górnicza” i współautorka „Gminnego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych”. Od 2002 r. Prezes Zarządu Dąbrowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca”.

Program

Program studiów jest zgodny z nowym Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450).

Program:

Program zawiera m.in. zagadnienia z następujących obszarów:

• Surdopedagogika
  • Audiologia pedagogiczna oraz urządzenia techniczne w rehabilitacji słuchu i mowy
  • Surdologopedia
  • Rewalidacja indywidualna
  • Psychologia głuchych
  • Manualne sposoby usprawniania języka
  • Metodyka nauczania i wychowania dzieci z wadą słuchu
  • Praktyka pedagogiczna

Czas trwania studiów

• 3 semestry
  • 390 godzin
  • 120 godzin praktyk zawodowych

Organizacja zajęć:
Zajęcia realizowane są w środy i piątki w godzinach 16.30 - 20.30
oraz dodatkowo w zależności od naboru:
zimowy - w jednym tygodniu ferii zimowych (od około godz. 8.00 do 16.30);
wiosenny- w pierwszym tygodniu wakacji lub w pierwszym tygodniu lipca (od około godz. 8.00 do 16.30).

Warunki zaliczenia:
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych  jest uczestnictwo w co najmniej 80% zajęć, uzyskanie ocen pozytywnych z egzaminów i zaliczenie wszystkich przedmiotów określonych w programie studiów, zaliczenie praktyki zawodowej oraz zdanie egzaminu końcowego.

*Część spotkań może być prowadzona przy wykorzystaniu innowacyjnej platformy edukacyjnej działającej on-line. Taka forma kształcenia jest dużym atutem i udogodnieniem dla uczestników studiów podyplomowych umożliwiając udział w niektórych zajęciach z dowolnej lokalizacji bez konieczności dojazdu.

Dokument potwierdzający ukończenie studiów:
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

REKRUTACJA NA STUDIA PODYPLOMOWE:

tel.:
32 363-12-06
fax.:
32 363-12-07
malgorzata.jamroz@humanitas.edu.pl
Pokój:
009 (parter)

ZAPISZ SIĘ

Atuty:

• Niezmienne czesne
  • Brak dodatkowych opłat (np. za materiały szkoleniowe, egzaminy, egzamin końcowy)