Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Wsparcie psychiczne i emocjonalne dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym

Wsparcie pozwala unosić się ponad swoje możliwości.

Przed nami kolejna edycja wydarzenia, które od lat skupia grono praktyków i specjalistów związanych z edukacją i zarządzaniem placówkami oświatowymi. X konferencja z cyklu „Dyrektor Liderem” zostanie poświęcona wsparciu psychicznemu oraz emocjonalnemu dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym.

Organizatorzy wydarzenia skupili się nad szerokim spektrum zagadnień związanych ze wsparciem i pomocą psychologiczną, bowiem wyniki badań wyraźnie wskazują, że ten obszar wymaga szczególnego zaangażowania i troski. Temat jest niezwykle aktualny, zwłaszcza w kontekście zmian systemowych, które zostały wdrożone w związku z globalną sytuacją epidemiologiczną, a te, jak powszechnie wiadomo, są wciąż odczuwalne.

Do udziału w konferencji z cyklu „Dyrektor Liderem” postanowiliśmy zaprosić ekspertów, którzy podzielą się z Państwem swoją wiedzą, a co najważniejsze doświadczeniem. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać interesujących prelekcji związanych m.in. z:

  • rozpowszechnieniem zaburzeń depresyjnych wśród dzieci i obrazem klinicznym zaburzeń nastroju,
  • etiologią dziecięcych zaburzeń depresyjnych,
  • sposobem postępowania diagnostycznego w przypadku wystąpienia objawów.

Eksperci biorący udział w konferencji są specjalistami z zakresu neurologii, psychologii, a w swojej pracy sięgają po rozmaite metody, od Biofeedback po psychoterapię w nurcie psychodynamicznym. Spotkacie się Państwo m. in. z:

  • dr. n. med. Pawłem Dębskim,
  • dr. n. med. Pawłem Dobrakowskim.

Uczestnicy konferencji wysłuchają jak działają rozwiązania wypracowane przez naszych ekspertów, w jaki sposób je przetestowano i jakich modyfikacji wymagały w zderzeniu z realnymi potrzebami placówek z którymi współpracują.

Wyjątkowo interesująco prezentuje się panel dyskusyjny pt. „Jak nauczyciel i nauczycielka mogą pomóc swoim uczniom i uczennicom w budowaniu odporności psychicznej?”. W panelu udział wezmą:

  • Monika Szczepanik - moderator, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy, uznana edukatorka, wykładowca WSH, trener współpracujący z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Humanitas.
  • Marta Młyńska - germanistka, edukatorka, trenerka, coachka, finalista konkursu Nauczyciel Pomorza 2018
  • Przemek Staroń - psycholog, autor książek, nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020 Funkcjonujemy w rzeczywistości naznaczonej dynamicznymi zmianami.

Podczas edukacji w czasie pandemii, zrozumieliśmy jak istotne jest psychologiczne wsparcie dzieci na co dzień i sprawne reagowanie w nowych warunkach. Niepewność jutra, strach o zdrowie najbliższych i odizolowanie od rówieśników to dla wielu dzieci było zupełnie nowym doświadczeniem. Nie wszystkie dzieci i nie wszyscy młodzi ludzie mają w sobie na tyle odwagi, by poprosić o pomoc specjalistę. Nie wiedzą również, gdzie tę pomoc znaleźć. Dlatego tak istotna jest przede wszystkim uważność dorosłych i reagowanie na niepokojące sytuacje.

Nie trzeba być psychologiem, by zauważyć, że coś złego dzieje się z drugim człowiekiem. Czasami wystarczy okazanie zainteresowania, by dziecko czy dorosły otworzyli się, a wtedy zdecydowanie łatwiej znaleźć rozwiązanie, odpowiednią pomoc. Właśnie dlatego wsparcie i pomoc będzie przedmiotem naszych tegorocznych rozważań. Serdecznie zapraszamy do rejestracji i udziału w Konferencji.

Nasi Eksperci

dr n. med. Paweł Dobrakowski - absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Specjalista terapii EEG-Biofeedback, posiada liczne kwalifikacje potwierdzone międzynarodowymi certyfikatami. Prowadził szkolenia z zakresu terapii neurofeedback dla Ośrodka akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Neurofizjologii Klinicznej. Prowadzi liczne badania z zakresu terapii EEG-Biofeedback. Posiada doświadczenie potwierdzone kursami z zakresu interpretacji badań EEG. Jest autorem i współautorem publikacji w renomowanych czasopismach naukowych oraz doniesień zjazdowych krajowych i zagranicznych. Swoje doświadczenie zdobyte w pracy z pacjentami przekazuje w lekkiej i prostej formie. Jest także adiunktem Instytutu Psychologii Wyższej Szkoły Humanitas.

dr n. med. Paweł Dębski - psycholog, uczestnik specjalizacji z psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. W 2013 roku uzyskał tytuł zawodowy magistra psychologii w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2020 roku obronił dysertację doktorską pt. „Prężność psychiczna pacjentów z zespołem zależności alkoholowej w świetle procesów tożsamościowych oraz prospołecznych i antyspołecznych cech osobowości” uzyskując stopień doktora nauk medycznych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Pracuje jako adiunkt badawczo-dydaktyczny w Oddziale Klinicznym Psychiatrii Katedry Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz w Instytucie Psychologii Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Jako psycholog praktyk pracuje w klinicznym oddziale psychiatrii, oddziale neurologii z pododdziałem udarowym oraz w poradni zdrowia psychicznego w Tarnowskich Górach. Jest biegłym sądowym w zakresie psychologii opiniującym w sprawach karnych oraz cywilnych.

Marzena Miodońska-Winkler - psycholog, nauczyciel dyplomowany, absolwentka Psychoterapii Medycznnego Centrum Kształcenia Podyplomowego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Psycholog szkolny z 15-letnim doświadczeniem zarówno w placówkach prywatnych, jak i państwowych, w tym również w szkole specjalnej. Doświadczenie psychoterapeutyczne w pracy z młodzieżą zdobyła w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej, stowarzyszeniach, fundacjach i prywatnych gabinetach. Wiedzę i umiejętności psychoterapeutyczne aktywnie rozwija głównie w zakresie psychodramy, analizy snów oraz innych technik, które mają służyć w procesie zdrowienia pacjentów.

 


Przemek Staroń
- psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor bestsellerowej serii “Szkoła bohaterek i bohaterów”. Nagrodzony przez Komisję Europejską twórca Zakonu Feniksa, tutor ponad 50 olimpijczyków z filozofii. Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050. Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” i konkursie o Nagrodę im. Janusza Korczaka, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, zasiada w Radzie Mentorskiej Funduszu Stypendialnego Fundacji Rafała Brzoski. Prelegent konferencji TEDx.

Marta Młyńska - germanistka, trenerka, edukatorka, coachka, twórczyni kreatywnych warsztatów i szkoleń. Pasjonatka ludzi i rozwoju osobistego, Członkini Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050, finalistka konkursu Nauczyciel Pomorza 2018. Laureatka konkursów o zasięgu ogólnopolskim, m.in. „Deutsch hat Klasse” i „Schule im Wandel”, stypendystka Goethe Institut w Warszawie. Autorka podcastów do aplikacji Diet & Training by Ann Anny Lewandowskiej. Autorka wielu publikacji, materiałów dydaktycznych i autorskich kursów. Ambasadorka programów Be. Eco i Be. Net

Monika Szczepanik - certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy. Uznana edukatorka, pomysłodawczyni i realizatorka takich przedsięwzięć jak: Konferencja Empatii, rodzinne obozy w duchu Porozumienia bez Przemocy, kobiece treningi uważności, Inkubator Empatii, Wioska Rodziców. Pomysłodawczyni i dyrektorka Liceum Miejsce w Katowicach. W swojej pracy korzysta z własnych wypróbowanych narzędzi. Czerpie inspirację z wielu źródeł, ale przede wszystkim korzysta z podejścia Jespera Juula (Family Lab), IFS (Internal Family Systems-Systemu Wewnętrznej Rodziny), praktyk uważności oraz pracy Brene Brown.

Opłata konferencyjna

Do udziału w Konferencji zapraszamy nie tylko dyrektorów szkół i przedszkoli, ale również psychologów i pedagogów szkolnych. Aby z jednej placówki mogło wziąć udział więcej osób, przygotowaliśmy dla Państwa atrakcyjną ofertę finansową.

Opłata dla jednej/pierwszej osoby zgłoszonej do udziału w Konferencji z danej placówki:

Opłata dla drugiej i kolejnej osoby zgłoszonej do udziału w Konferencji z danej placówki:

Opłata konferencyjna obejmuje:

  • udział w Konferencji,
  • materiały konferencyjne,
  • materiały pokonferencyjne w wersji elektronicznej,
  • poczęstunek w trakcie przerwy kawowej,
  • lunch,
  • certyfikat z udziału w Konferencji.

Zgłoszenia i kontakt z Organizatorem

Zgłoszenia udziału w konferencji prosimy przesyłać do dnia 17.03.2023 r.
za pośrednictwem formularza online:

FORMULARZ ZGŁOSZENIA UDZIAŁU W KONFERENCJI >>

W przypadku trudności z wypełnieniem formularza lub informacji dodatkowych, prosimy o kontakt z przedstawicielami Organizatorów Konferencji: tel.: 32 363 12 35 lub 32 363 12 03; e-mail: szkolenia@humanitas.edu.pl

Patronat honorowy

Patronaty honorowe nad Konferencją objęli Prezydenci miast:

                        

Patronat merytoryczny

       

Patronat medialny

       

 

           

Program wydarzenia

08:45 – 09:30
Rejestracja Uczestników, poczęstunek

09:30 – 09:45
Powitanie przybyłych Gości

  • Wystąpienie JM Rektora WSH - dr hab. Michała Kaczmarczyka, prof. WSH
  • Wystąpienie Dyrektora ODN Humanitas -Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych Ewy Kraus

09:45 – 10:15
Zaburzenia depresyjne – epidemiologia, charakterystyka, kryteria rozpoznania. Rozpowszechnienie zaburzeń depresyjnych wśród dzieci. Obraz kliniczny zaburzeń nastroju u dzieci. Etiologia dziecięcych zaburzeń depresyjnych. Postępowanie diagnostyczne w przypadku wystąpienia objawów zaburzeń nastroju – interdyscyplinarna współpraca specjalistów z zakresu ochrony zdrowia

dr n. med. Paweł Dębski

10:15 - 10:45
Dziecko przewlekle chore jako dziecko z grupy uczniów o specjalnych potrzebach wynikających ze specyfiki ich funkcjonowania - rozmowy z dzieckiem i o dziecku przewlekle chorym. Objawy, na które warto zwrócić uwagę. Pierwsza pomoc. Omówienie wybranych jednostek chorobowych ze szczególnym uwzględnieniem problemów neurologicznych.
dr n. med. Paweł Dobrakowski

10:45 – 11:15
Od normy do patologii – zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży – rozpoznawanie sygnałów, które mogą świadczyć o kryzysach czy też trudnościach natury psychicznej bądź emocjonalnej. Omówienie wybranych rodzajów udzielanego wsparcia.
Marzena Miodońska-Winkler

11:15 – 11:30
Odpowiedzi ekspertów na pytania zadane przez Uczestników

11:30 – 12:00
Przerwa na kawę i ciastko

12:00 – 13:30
Jak nauczyciel i nauczycielka mogą pomóc swoim uczniom i uczennicom w budowaniu odporności psychicznej?
- panel dyskusyjny z udziałem Ekspertów - Gości Konferencji
Przemek Staroń - Monika Szczepanik - Marta Młyńska

13:30 – 14:00

  • Wręczenie Dyrektorom nowych szkół partnerskich certyfikatów przystąpienia do Sieci Współpracy Edukacyjnej Humanitas
  • Niespodzianka wizytówkowa

14:00
Zakończenie konferencji, zaproszenie na obiad

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Informujemy, że zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/UE (Dz. Urz. UE z 2016 r., Nr 119, poz. 1) - dalej RODO:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Wyższa Szkoła Humanitas z siedzibą Sosnowcu (41-200), przy ul. Kilińskiego 43, e-mail: ado@humanitas.edu.pl , tel. 32 363 12 00, dalej WSH.

2. Wyznaczony został inspektor ochrony danych, z którym skontaktować się można poprzez e-mail: iodo@humanitas.edu.pl.

3. Celem przetwarzania danych osobowych jest:

a. realizacja procesu rekrutacji na konferencję; jej organizacja oraz przeprowadzenie,
b. przekazywanie informacji o usługach świadczonych przez WSH (przetwarzanie danych w celu marketingu bezpośredniego będzie miało miejsce wyłącznie w razie udzielenia przez Panią/a zgody).

4. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest:

a. zgoda na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit. a RODO). Na jej podstawie przesyłane będą informacje o usługach świadczonych przez WSH,
b. wykonanie usługi, w której będzie Pan/i uczestniczyć (art. 6 ust. 1 lit. b RODO), na podstawie zgłoszenia i faktury,
c. realizacja celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią (art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Interesem tym jest ew. dochodzenie wierzytelności, marketing bezpośredni.

5. Jeśli będzie to konieczne, Pani/Pana dane osobowe będą udostępniane innym administratorom, innym podmiotom przetwarzającym dane i osobom upoważnionym do przetwarzania danych osobowych tylko na podstawie przepisów obowiązującego prawa, gdy będzie to konieczne dla wykonywania przez te podmioty ich ustawowo określonych obowiązków. Wskazani odbiorcy danych osobowych zostaną zobowiązani do zachowania ich w poufności i do ich pełnej ochrony w procesie ich przetwarzania.

6. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego.

7. Dane osobowe będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to niezbędne do realizacji celów ich przetwarzania.

8. Po upływie jw., dane osobowe zostaną usunięte lub zanonimizowane.

9. W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przysługuje Pani/Panu prawo do:

a. żądania dostępu do danych dotyczących osoby, której one dotyczą,
b. sprostowania danych osobowych,
c. żądania usunięcia danych osobowych,
d. żądania ograniczenia przetwarzania danych,
e. cofnięcia zgody na przetwarzanie danych,
f. wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
g. wniesienia skargi do organu właściwego w sprawie sprawowania nadzoru nad ochroną danych osobowych.

10. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest warunkiem uczestnictwa w Konferencji, w związku z czym jest Pan/Pani zobowiązany/a do ich podania. Konsekwencją braku podania danych, będzie brak możliwości zawarcia umowy z Panią/Panem.

11. Pani/Pana dane osobowe nie będą przetwarzane w calu zautomatyzowanego podejmowania decyzji. Możliwe jest ich profilowanie, ale tylko wówczas, gdy wyrazi Pan/Pani zgodę na przekazywanie informacji o usługach WSH.