wraz ze
Stowarzyszenie Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa "Fontes"
Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej
Muzeum Miasta Jaworzna
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
serdecznie zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt.:
,,Zabytki techniki- ich dzieje, trwanie, rewitalizacja”
Termin: 11.06.2018 r. (poniedziałek)
Miejsce: Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, ul. J. Kilińskiego 43.
Język konferencji: polski
Program konferncji - pobierz
Rejestracja online - KLIK
Ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja naukowa zatytułowana: ,,Zabytki techniki – ich dzieje, trwanie i rewitalizacja” adresowana jest do szerokiego grona odbiorców: prawników; naukowców i praktyków, muzealników, archeologów, historyków oraz historyków sztuki, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, pracowników instytucji publicznych, pracowników organizacji pozarządowych, studentów (a w tym studentów UTW), uczniów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji. Konferencja służyć będzie upowszechnianiu nauki, transferowi wiedzy, wymianie doświadczeń praktycznych.
Cel konferencji:
Głównym celem konferencji będzie pokazanie roli jaką obiekty techniki odgrywały w życiu różnych społeczności na przestrzeni wieków, a nade wszystko dostrzeżenie roli, jaką zabytki techniki mogą odegrać współcześnie. W dużej mierze uwaga skoncentrowana zostanie na procesie rewitalizacji zabytków techniki, dzięki której zabytki te przeżywają obecnie swoje ,,drugie życie”.
Celem konferencji będzie również skonfrontowanie się z różnymi problemami, a w tym w szczególności z problemami natury prawnej, które towarzyszą procesom rewitalizacji zabytków techniki i przywracania ich społeczeństwu. Podjęte zostaną rozważania na temat tego jak prawidłowo zarządzać zabytkami techniki, by zarządzanie to stało się kluczem do skutecznej ochrony zabytków techniki.
Obszar tematyczny:
Tereny obecnego Górnego Śląska i Małopolski są najbardziej zurbanizowanymi i zindustrializowanymi obszarami w Polsce. Jak pisał historyk Michael McCormick, skala wydobycia i produkcji metali jest powszechnie uznawana (choć brzmi to nieco w stylu marksistowskim) za miarodajny wyznacznik rozwoju gospodarczego. Natomiast stwierdzenie, że: „(…) zaś górnictwo (zarówno kruszców, węgla jak i innych kopalin) przyniosło wielu ludziom bogactwo, wiemy z historii, gdyż (…) na kruszcach lub wyrobach z nich wzbogaciło się kilka państw kwitnących, wielu królów i ogromna liczba prywatnych rzemieślników”, którego autorem jest Georgius Agricola, wybitny znawca techniki piszący w XVI w., wydaje się nad wyraz trafne w odniesieniu do różnych epok. Człowiek poprzez swoją działalność przemysłową wpływał bowiem na charakter środowiska naturalnego i trwale zmienił krajobraz regionów. Nierzadko zmiany te miały charakter destrukcyjny. Niegdysiejsze nieużytki, hałdy oraz obszary dawnych klęsk ekologicznych, są obecnie wykorzystywane jako atrakcje turystyczne. Rewitalizacja zarówno pojedynczych zabytków techniki, jak i całych obszarów poprzemysłowych, to zagadnienie niezwykle ważne od strony prawnej, ale też po prostu życiowej. Jest to zagadnienie, które nabiera szczególnego znaczenia w naszych małych ojczyznach; na terenie Śląska i Zagłębia.
Poznanie drogi rozwoju różnych społeczności również w aspekcie rozwoju techniki to podstawa zrozumienia naszej ludzkiej roli w świecie, w którym przyszło nam żyć. Badanie archeologicznych osad produkcyjnych to wymagające zadanie angażujące nie tylko archeologów, ale również badaczy z dziedziny chemii, ochrony środowiska, geologii, metalurgii i wielu innych. Niezwykle istotne jest zachowanie takich osad i pokazanie ludziom jak z problemami technicznymi radzili sobie nasi przodkowie. Powszechna dostępność przeróżnych dóbr osłabia we współczesnym człowieku zrozumienie tego, z jakim trudem przez wiele wieków „w pocie czoła” ludzkość dochodziła do tego czym obecnie dysponujemy. Pokazanie jak rozwijało się rzemiosło, wytwórczość i przemysł ma niezwykle ważne znaczenie edukacyjne dla młodzieży, ale także dla dorosłych.
Kontekst prawny:
Należy również mieć na uwadze zasadnicze obowiązki państwa związane z zapewnieniem dostępu do zabytków, a w tym do zabytków techniki, wynikające z art. 6 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi zwłaszcza o ograniczenia prawa własności (oczywiście przy zachowaniu zasady proporcjonalności), po to aby zapewnić dostęp do tej kategorii zabytków. Rozważaniom podczas konferencji poddana zostanie także kwestia wysokości opłat za korzystania z zabytków techniki. Analizie i dyskusji poddana będzie m.in. okoliczność czy opłaty te nie są zbyt wygórowane.
Podczas planowanej konferencji Prelegenci przedstawią swój punkt widzenia, podzielą się również doświadczeniami z praktyki. Zaprezentowane zostaną także propozycje de lege ferenda w zakresie polskich uregulowań prawnych odnoszących się do ochrony zabytków techniki i skutecznego zarządzania tymi zabytkami.
Publikacja:
Serdecznie zachęcamy Państwa do składania tekstów do planowanej monografii naukowej, która będzie stanowiła podsumowanie konferencji. W związku z powyższym zwracamy się uprzejmie z prośbą o nadsyłanie tekstów do publikacji w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 listopada 2018 r. na adres e-mailowy dr Iwony Gredki- Ligarskiej : iwona.gredka@humanitas.edu.pl.
Zmiana terminu. Uprzejmie prosimy o nadsyłanie artykułów do monografii w terminie do dnia 31 lipca 2018 r.
Ponadto prosimy o przesłanie w terminie do 31 lipca 2018 r. umowy wydawniczej w dwóch egzemplarzach na adres: Sosnowiec 41-200, ul. Kilińskiego 43, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, z dopiskiem "Konferencja- Zabytki techniki- ich dzieje, trwanie, rewitalizacja.”
Komitet Naukowy:
- Prof. nadzw. dr hab. Piotr Dobosz (UJ)
- Prof. WSH, dr hab. Dariusz Rozmus (WSH)
- Prof. nadzw. dr hab. Paweł Chmielnicki (WSIiZ)
- Prof. dr hab. Adam Sulikowski (Uwr)
- Prof. nadzw. dr hab. Jerzy Paśnik
- Prof. WSH, dr hab. Michał Kaczmarczyk (WSH)
- Prof. WSH dr hab. Bolesław Ćwiertniak (WSH)
- Prof. zw. dr hab. Wojciech Kowalski (UŚ)
- Prof. UG, dr hab. Kamil Zeidler (UG)
- Prof. zw. dr hab. Lidia Zacharko (UŚ)
- Prof. dr hab. Jerzy Cabała (UŚ)
- Prof. dr hab. inż. Tadeusz Karwan (AGH)
- Prof. dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek (AGH)
- Dr inż. Ireneusz Suliga (AGH)
- Dr Aldona Garbacz - Klempke (AGH)
- Prof. nzw. dr hab. Leszek Bielecki (WSEiP Kielce)
- Prof. zw. dr hab. Jerzy Menkes (SGH Warszawa)
- Prof. nzw. dr hab. Sylwia Morawska (SGH Warszawa)
- Dr hab. Filip Grzegorczyk (UEkon Kraków)
- Prof. nzw. dr hab. Tadeusz Biernat (KA im. A.F. Modrzewskiego)
- Dr hab. Andrzej Wójcik, prof. PAN
Komitet Organizacyjny:
- Prof. WSH, dr hab., Dariusz Rozmus (WSH)
- dr Iwona Gredka- Ligarska
- dr Anna Rogacka- Łukasik
- dr Maciej Borski
- dr Dorota Fleszer
- dr Magdalena Gurdek
- dr Joanna Podgórska- Rykała
- Koło Naukowe Studentów Prawa i Administracji WSH "Prawo w praktyce"
- Dział Promocji WSH
Ważne terminy:
- 15.05.2018 r. zgłoszenie udziału w konferencji
- 11.06.2018 r. godz. 10.00 rozpoczęcie Konferencji (rejestracja w godz. 9.00- 10.00.)
- 30.11.2018 r. składanie artykułów do monografii - Zmiana terminu. Uprzejmie prosimy o nadsyłanie artykułów do monografii w terminie do dnia 31 lipca 2018 r.
Zgłoszenia:
Udział w konferencji jest bezpłatny i obejmuje:
- materiały konferencyjne,
- przerwy kawowe,
- lunch,
- publikację referatu (po uzyskaniu pozytywnych recenzji)
Rejestracja online - KLIK
Kontakt:
dr Anna Rogacka-Łukasik - dyrektor Instytutu Administracji i Prawa WSH
e-mail: anna.rogackalukasik@humanitas.edu.pl; tel.: 506 496 145
Sponsorzy:
Zadanie Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Zabytki techniki- ich dzieje, trwanie, rewitalizacja" jest finansowane w ramach umowy 745/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Patronat honorowy:
|
Patronat naukowy:
Patronat medialny:
|
Organizatorzy: